Kiedy remont DW 932 w Świerklanach? Potrzebne są 4 mln zł

  Kiedy remont DW 932 w Świerklanach? Potrzebne są 4 mln zł

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ludzie protestowali, bo żądali remontu, aż drogę zamknięto

  Ludzie protestowali, bo żądali remontu, aż drogę zamknięto ©arkadiusz biernat

  Cztery miliony złotych potrzebuje Zarząd Dróg Wojewódzkich na remont najgorszej drogi na Śląsku, czyli ulicy Wodzisławskiej w Świerklanach. To główna i najważniejsza trasa, która łączy Wodzisław Śląski oraz mniejsze gminy - Marklowice, Radlin z węzłem autostrady A1.
  Ludzie protestowali, bo żądali remontu, aż drogę zamknięto

  Ludzie protestowali, bo żądali remontu, aż drogę zamknięto ©arkadiusz biernat

  Jej strategiczny fragment - w Świerklanach - kilka tygodni temu został całkowicie zamknięty, bo - jak stwierdzono w Zarządzie Dróg Wojewódzkich - drogą nie da się bezpiecznie jeździć. To właśnie tam co dwa tygodnie w ostatnich miesiącach protestowali mieszkańcy Świerklan, którzy domagali się jej modernizacji. Teraz efekty jej zamknięcia najbardziej odczuwają kierowcy w sąsiednim Wodzisławiu, Jastrzębiu, czy nawet niewielkiej Połomi - przez którą poprowadzono objazd do A1 - bo tkwią w gigantycznych korkach.


  Remont feralnego odcinka trasy miał się rozpocząć około 10 września - przynajmniej takie zapewniania jeszcze do niedawna słyszeli mieszkańcy Świerklan. Z informacji, które udało się nam uzyskać wynika, że brakujące pieniądze na modernizację fatalnej drogi się znajdą, tyle że z opóźnieniem.

  - Podczas sierpniowej sesji sejmiku województwa radni zgodzili się na przesunięcia w budżecie ZDW na kwotę 1,2 miliona złotych. Marszałek z kolei uruchomił dodatkową pulę w wysokości ponad 800 tysięcy złotych - wylicza Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Natomiast nad przesunięciem brakującej kwoty 1,2 miliona złotych radni mają dyskutować na kolejnej sesji, w połowie września. Ze względów proceduralnych te dwie uchwały zostały rozdzielone - dodaje.

  - Jak finansowanie inwestycji będzie zapewnione, jesteśmy w stanie wysłać na drogę ekipy remontowe w ciągu dwóch dni - zapewnia Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

  Jeśli właśnie w tym terminie radni zgodzą się na przekazanie brakującej sumy, to wszystko wskazuje na to, iż remont rozpocznie się najwcześniej w październiku. Na ten moment czekają nie tylko kierowcy, ale też mieszkańcy domów, w pobliżu których puszczono objazdy.

  Tymczasowo - ale z ulgą - odetchnęli za to mieszkańcy Świerklan, których domy stoją przy rozpadającej się ulicy Wodzisławskiej.

  - Blokowaliśmy drogę, bo jej stan zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Trasą codziennie przejeżdżały setki tirów, które podskakiwały na każdej koleinie. Nasze domy dosłownie się rozpadały. Teraz w końcu mamy spokój. Nikt nie musi czekać 10 minut, żeby przejść na drugą stronę ulicy, czy obawiać się o bezpieczeństwo dzieci wracających ze szkoły - mówi Tomasz Pieczka, jeden z organizatorów cotygodniowych protestów.

  Drogę nr 932 zamknięto dla ruchu dokładnie 11 sierpnia. Wszystko po dokonanych oględzinach tej trasy.

  Konkretnie zamknięto odcinek między skrzyżowaniem z DW 930 w Świerklanach a skrzyżowaniem z drogą powiatową w Marklowicach (ul. Wiosny Ludów). Asfalt w wielu miejscach dosłownie "rozpłynął się" pod naciskiem osi samochodów ciężarowych, bo tamtędy przebiegał objazd do A1 w Mszanie. Koleiny w wielu miejscach miały 30 cm
  głębokości!  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama