Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk Cieszyński: Archeolodzy odkryli ślady rzymskie sprzed 17 wieków [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Dr Bogusław Chorąży przy jednym z odkrytych palenisk z okresu rzymskiego
Dr Bogusław Chorąży przy jednym z odkrytych palenisk z okresu rzymskiego jacek drost
Archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej znaleźli we wsi Kowale ślady osadnictwa sprzed około 17 wieków. ZOBACZ ZDJĘCIA

Prostokąt na łagodnym stoku we wsi Kowale na Śląsku Cieszyńskim ma zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Nie jest także głęboki, nawet pół metra nie będzie. Niemniej ten nieduży i w sumie płytki prostokącik jest szalenie ważny. To właśnie w nim archeolodzy z Muzeum w Bielsku-Białej odkryli ślady osadnictwa na Śląsku Cieszyńskim, które można datować na pierwsze trzy wieki naszej ery.

- To ważne odkrycie - mówi dr Bogusław Chorąży, archeolog z bielskiego Muzeum. I dodaje, że podczas wcześniejszych badań, prowadzonych m.in. w latach 80. i 90. ub. wieku na Śląsku Cieszyńskim, znalezione zostały jedynie słabe ślady osadnictwa nowożytnego. Zdawało się, że na tym koniec, że w tym pagórkowatym, gliniastym, w sumie mało przyjaznym dla człowieka terenie na wcześniejsze odkrycia śladów ludzkiej działalności nie ma co liczyć.

Mimo to archeolodzy z biels-kiego Muzeum nie odpuszczali i co jakiś czas wracali na Pogórze Cieszyńskie, by szukać ewentualnych kolejnych pamiątek z przeszłości. Natrafili na takie we wsi Łazy, sąsiedniej Jasienicy i w Kowalach, gdzie w płytkich warstwach ziemi od czasu do czasu odnajdywali fragmenty ceramiki, różnego rodzaju gładziki czy osełki, które można datować na początek naszej ery.

- Znaleziony materiał wskazywał, że mamy do czynienia z okresem, który dotąd nie był uchwytny na terenie Śląska Cieszyńskiego. Dotyczy on osadnictwa z trzech pierwszych stuleci naszej ery i wiąże się z okresem wpływów rzymskich. Oznacza to, że tereny Śląska Cieszyńskiego znajdowały się pod silnymi wpływami państwa rzymskiego, które oparło wtedy granice na Dunaju, czyli w sumie w dość bliskim sąsiedztwie. Do tej pory śladów tego osadnictwa tutaj nie rejestrowano, a sam teren ten uchodził za bezludny w tym okresie czasu - podkreśla dr Chorąży.
Dzięki bielskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach udało się znaleźć pieniądze na bardziej szczegółowe badania osadnictwa w pierwszych wiekach naszej ery na Pogórzu Cieszyńskim. Efekty są zaskakujące: w Kowalach archeolodzy - dr Bogusław Chorąży oraz Bożena Chorąży, którym pomagali Bartosz Czader i Łukasz Szymański - znaleźli paleniska.

- To dowód na to, że na tym terenie osadnictwo istniało już w okresie rzymskim - zaznacza Bożena Chorąży.
Dzięki tym paleniskom moż-na przyjąć, że na tych terenach w pierwszych trzech wiekach budowały swoje osady germańskie plemiona, na przykład Wandali czy Wizygotów, którzy następnie opuścili te mało przyjazne tereny i przenieśli się gdzie indziej, a dopiero później pojawili się w tych stronach Słowianie.

- Takie paleniska często spotyka się w innych częściach kraju, ale na Śląsku Cieszyńskim to do tej pory unikat - dodaje dr Chorąży, zaznaczając, że odkryte przez nich obiekty są wyjątkowo dobrze zachowane. - Paleniska mają podobne kształty, jest w nich pewnego rodzaju powtarzalność. Jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, do czego dokładnie służyły, co w nich wypalano - mówi archeolog.

Przy paleniskach znaleziono także fragmenty ceramiki.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!