Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka Elka: 5 tys. ludzi w kolejce do kolejki [ZDJĘCIA]

Dorota Niećko
Godzina 18.30, 8 września. Kolejka do Elki
Godzina 18.30, 8 września. Kolejka do Elki Dorota Niećko
Nieprawdopodobnie olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się możliwość darmowej przejażdżki kolejką Elka w Parku Śląskim. Tego dnia Elka porzewiozła około 5 tysięcy osób ZOBACZCIE ZDJĘCIA I WIDEO

Już wiadomo, że kolejka Elka jest największą atrakcją Parku Śląskiego. Tylko w niedzielę, w pierwszy dzień funkcjonowania nowej Elki, z darmowego przejazdu skorzystało kilka tysięcy osób. Niestety wielu musiało odejść z kwitkiem, bo, jak wcześniej zapowiadano, Elka jeżdziła tylko do zmroku.

Ile ludzi przejechało? - Tysiące - mówią przedstawiciele firmy Doppelmeyr. - Ile dokładnie, nie wiadomo. 500-1000 na godzinę, a jeździmy już 3,5 godziny - dodawali przed godziną 18. - Pierwsi chętni czekali już od 12 - dodają ochroniarze przy Elce.

Ostatecznie po zamknięciu Elki o godz. 20 podliczono, że w niedzielę z darmowej atrakcji skorzystało ok. 5 tys. osób.

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA I WIDEO:
KOLEJKA ELKA RUSZYŁA: TYSIĄCE CHĘTNYCH SKORZYSTAŁO Z DARMOWEJ PRZEJAŻDŻKI

- Oddajemy do użytku najnowocześniejszą kolej linową w Polsce. Jej budowa trwała pół roku. Cieszymy się, że pasażerowie mają do dyspozycji tak nowoczesną i wygodną atrakcję. Wielu ludzi czekało na ten moment. Wreszcie nastąpił. Mamy nadzieję, że Elka będzie dobrze służyć przez dziesięciolecia – powiedział podczas uroczystości prezes parku Arkadiusz Godlewski.

Zrealizowana głównie dzięki środkom unijnym inwestycja zastąpiła popularną niegdyś Elkę, która była tak zniszczona, że trzeba ją było rozebrać. - Moją pierwszą podróż starą Elką pamiętam doskonale. Najadłam się wtedy strachu. To był bodaj 1977 rok. Byłam nastolatką. Kolejka zatrzymała się na pół godziny. I to nad zoo - wspominała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Mam nadzieję, że nową Elkę awarie będą omijać. Trzymam też kciuki za rewitalizację kolejnych odcinków – dodała.

Na ponaddwukilometrowej trasie kolejki jest 15 ośmioosobowych gondoli i 30 kanap czteroosobowych, poruszających się na wysokości od 8 do 18 metrów, w zależności od fragmentu trasy. W gondolach mogą podróżować zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi w wózkach. Prędkość maksymalna kolejki to 5 metrów na sekundę; przepustowość to 861 osób na godzinę w każdą stronę. W zależności od potrzeb może być zmieniana. Elka ma kursować cały rok, codziennie, chyba że uniemożliwią to warunki atmosferyczne.
- To pierwsza kolej w Polsce w systemie mieszanym. Pojazdami są w niej kanapy i gondole. Jako pierwsza w Polsce wykorzystuje też nowoczesny system zabezpieczający na kanapach. Specjalny pałąk blokuje ruchy i uniemożliwia pasażerom wysiadanie z kolejki podczas jazdy. Nowa Elka wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które aktualnie są dostępne na światowym rynku – podkreślił prezes głównego wykonawcy Doppelmayr Polska Bogdan Tarko.

Projektujący Elkę specjaliści rozważali różne koncepcje przebiegu trasy w 600-hektarowym Parku Śląskim, usytuowanym na pograniczu Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Ostatecznie zwyciężyła ta łącząca teren w pobliżu wesołego miasteczka z okolicami Stadionu Śląskiego. W tych dwóch miejscach powstały stacje kolejki. Na gondolach znalazły się, umieszczone tam w porządku alfabetycznym, wybrane w konkursie nazwiska ich 15 patronów. To osoby, które trwale zapisały się w historii Śląska, m.in. Konstanty Wolny, Ryszard Riedel, Karol Godula, John Baildon czy Joseph von Eichendorff.

Nazwiska to pokłosie plebiscytu Dziennika Zachodniego, w którym Czytelnicy mogli proponować ciekawe osoby i oddawać na nie głosy.

Jak podał rzecznik Parku Śląskiego Łukasz Buszman, koszt inwestycji to 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Jej realizacja była możliwa dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dotacja z tego źródła to 85 proc. wartości inwestycji; pozostałe środki to wkład własny Parku Śląskiego.

Nowa napowietrzna kolejka zastąpiła popularną Elkę, która przez prawie 40 lat należała do największych atrakcji parku, w którym znajdują się m.in.: wesołe miasteczko, planetarium i ogród zoologiczny. Poprzednia Elka (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Elektryczne Linowe Koleje) kursowała po parku na trzech odcinkach o łącznej długości ok. 6 km. Przewoziła średnio ok. 135 tys. osób rocznie.



*Urlop macierzyński 2013 POZNAJ NOWE ZASADY
*Co budują przy DTŚ - nie wiesz? ZOBACZ MAPĘ I ZDJĘCIA INWESTYCJI
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny przed finałem konkursu [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Urodziny Katowic 2013 [PROGRAM KONCERTÓW, GWIAZDY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!