Fiat w Tychach czeka na nowy model. Decyzja jesienią

  Fiat w Tychach czeka na nowy model. Decyzja jesienią

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  28 maja 1992 rokuWłoski koncern Fiat Auto przejął 90 proc. udziałów w tyskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych.
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krótka historia Fiata w Tychach

  Tyska fabryka Fiata czeka na decyzję w sprawie produkcji nowego modelu Fiata. Czy nowy Fiat będzie produkowany w polskiej stolicy motoryzacji? Tyski Fiat powodów do świętowania miał w tym roku zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Jednak, jak podkreśla dyrekcja fabryki oraz związkowcy, Rodzinny Dzień Fiata, który odbył się wczoraj, zdecydowanie był potrzebny.
  W Tychach w tym roku pracę straciło 1400 osób. Jeśli zacznie się produkcja nowego modelu Fiata, to może wrócą?

  - Ludzie potrzebują chleba i igrzysk. Jeśli nie ma chleba, to niech będą przynajmniej igrzyska - mówi Wojciech Kulej ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w tyskim Fiacie.

  Jak się okazało, festyn rodzinny był fantastycznym pomysłem. Takie spotkanie zorganizowano po raz szesnasty - nie było go w ubiegłym roku, kiedy tyski zakład przeżywał kryzys, związany ze zmniejszaniem produkcji i zatrudnienia. W efekcie na początku tego roku fabryka zwolniła 1450 pracowników.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  RODZINNY PIKNIK FIATA 2013 BARDZO UDANY [ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH]


  Na festyn przyszło wielu pracowników z całymi rodzinami. Okazało się, że w tym dniu mało kto myśli o tym, co dzieje się w fabryce.

  - Owszem, w fabryce źle się dzieje, ale widocznie nie aż tak źle, skoro zorganizowali tak duży festyn - mówi pan Adam, pracownik fabryki Fiata.

  Wśród tłumu można było jednak usłyszeć rozmowy na temat pracy w Fiacie. Pracownicy wciąż nie czują się pewnie.
  - Boję się, że stracę pracę, ponieważ mam 4-osobową rodzinę - mówi pan Henryk, także pracownik Fiata. - Na piknik jednak przyszedłem, bo dlaczego miałem nie skorzystać z takiego wydarzenia?

  Jeszcze na początku tego roku organizacja Rodzinnego Dnia Fiata stała pod znakiem zapytania z powodu kryzysu i grupowych zwolnień, jakie zostały przeprowadzone w zakładzie.

  - Na przełomie grudnia i stycznia sytuacja była tak trudna, że mieliśmy ważniejsze sprawy niż planowanie święta firmy - twierdzi Bogusław Cieślar, rzecznik prasowy fabryki Fiat Auto Poland w Tychach.

  Pracę straciło wówczas 1400 osób, a zakład przeszedł z trzyzmianowego na dwuzmianowy system pracy. Teraz nastroje w zakładzie są bardziej optymistyczne, bo mimo kryzysu rynek samochodowy powoli odbija się od dna.

  - Fiat Auto Poland wyprodukował od stycznia do sierpnia 2013 roku 200 719 samochodów, to jest o 23 574 więcej niż w porównywalnym okresie 2012 roku - wylicza Bogusław Cieślar.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama