Na Śląsku nie segregujemy śmieci. Nie wiemy jak i po co...

  Na Śląsku nie segregujemy śmieci. Nie wiemy jak i po co [SONDAŻ DZ]

  Agnieszka Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  WYNIKI SONDAŻU przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla "Dziennika Zachodniego"
  1/6
  przejdź do galerii

  WYNIKI SONDAŻU przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla "Dziennika Zachodniego" ©Dziennik Zachodni

  Na Śląsku nie segregujemy śmieci, bo akcja informacyjna była za słaba? Większość z nas segreguje śmieci częściowo, ale opłaty uważa za zbyt wysokie. POZNAJ WYNIKI SONDAŻU przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla "Dziennika Zachodniego".
  Prawie 70 proc. mieszkańców województwa śląskiego płaci więcej za śmieci po wprowadzeniu ustawy śmieciowej - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla "Dziennika Zachodniego" oraz programu "Trudny Rynek" w TVP Katowice.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  USTAWA ŚMIECIOWA DAŁA NAM TYLKO PO KIESZENI

  Sonda

  Czy segregujesz śmieci?


  Ponad 2 miesiące po wprowadzeniu nowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami ankieterzy Pracowni Badań Grupa Gumułka zapytali 220 mieszkańców województwa śląskiego o ich opinie na temat nowego systemu.

  Okazało się, że ponad 69 proc. pytanych w sondażu płaci za śmieci więcej. 12,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że płaci tyle samo, a 9,1 proc., że mniej.

  Akcja informacyjna była, ale nie wszędzie
  Ankietowani krytycznie ocenili także akcję informacyjną poświęconą zasadom segregacji odpadów. Ponad 45 proc. uczestników badania uznało, że takiej akcji w ogóle nie było, a prawie 31 proc., że była ograniczona. Pozytywnie o działaniach informacyjnych wypowiedziało się tylko 20 proc. pytanych.

  Akcja informacyjna została przeprowadzona w wielu miastach regionu, m.in. w Piekarach Śląskich. Tam władze miasta zorganizowały spotkanie, podczas którego naczelnik wydziału ochrony środowiska edukował najmłodszych i ich rodziców, jak powinno się segregować śmieci. Prócz tego każdy mieszkaniec miasta otrzymał broszurę z zasadami segregacji. Podobne broszury były rozdawane w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.

  W Zabrzu było nieco gorzej. Teoretycznie kampania informująca o zasadach segregacji śmieci była. Władze miasta zapewniały, że każdy mieszkaniec otrzyma ulotkę informacyjną. Tak się jednak nie stało.

  Zdecydowanie najlepszą akcję informacyjną zrobiły władze Mysłowic. W szkołach została przeprowadzona akcja uświadamiająca dzieci, urzędnicy spotykali się z mieszkańcami, a prócz tego odbył się ekologiczny happening na rynku.
  Słaba akcja informacyjna, więc nie ma segregacji?

  W przeprowadzonym sondażu zapytano także mieszkańców naszego regionu, czy zgodnie z wymogami ustawy segregują śmieci.

  Aż 51 proc. uczestników badania stwierdziło, że segreguje śmieci "częściowo". Kompleksowo śmieci segreguje ponad 25 proc. badanych. Natomiast do niesegregowania śmieci przyznało się prawie 24 proc. uczestników sondażu Pracowni Badań Grupa Gumułka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warszawa również ma problem z ustawą śmieciową

   miejscowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   A to jej coponiektórzy mieszkańcy ją "wsółtworzyli " i projekty mieli pod ręką w pierwszej kolejności . Do Piekar Śl dużo dłuższa droga , a np w centrum Katowic wokół UrzWoj. również ,nadal...rozwiń całość

   A to jej coponiektórzy mieszkańcy ją "wsółtworzyli " i projekty mieli pod ręką w pierwszej kolejności . Do Piekar Śl dużo dłuższa droga , a np w centrum Katowic wokół UrzWoj. również ,nadal brak "selektywnych" pojemników .Kto więc za tym stoi ? I komu na tym zależy ? Poza pieniędzmi .?
   A może Wojewodzie i Marszałkowi należą się globalne mandaty ? adekwatne do "skromnego "
   uposażenia .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od początku był to kolejny podatek

   tutejsza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Może sz.pani red. zechciała ,by odpowiedzieć na proste pytanie : komu jest potrzebna różnokolorowa stłuczka szklana ? Hutom szkła chyba nie .ewentualnie za wypełniacz do asfaltu ,by lepiej opony...rozwiń całość

   Może sz.pani red. zechciała ,by odpowiedzieć na proste pytanie : komu jest potrzebna różnokolorowa stłuczka szklana ? Hutom szkła chyba nie .ewentualnie za wypełniacz do asfaltu ,by lepiej opony się scierały . Cywilizowany świat używa opakowań zwrotnych i to tylko w 4-rech typach .Pl jest zalewana opakowaniami bezzwrotnymi (szklanymi) ,gdy w takiej Norwegii butalki plastikowe są zwrotne i to bez paragonu zakupu ,co w Pl jest regułą i to z kilkudziesięcioletnią tradycją .
   2. Kto otwarł polski rynek na stare TIR-y czy 40-letnie Helmuty,czy autobusy ? Równocześnie
   dewastując transport kolejowy ? Tramwajowy również .Dopiero wytyczne UE czy nakazy
   przymuszają do ich odtworzenia (vide Bytom)
   Czy za tak "genialne koncepcje gospodarcze" mieszkaniec powinien dodatkowo płacić ? ?
   Przecie to ewidentny sabotaż gospodarczy i demontaż Państwa nie dość ,że bezkarny ,
   to jeszcze na koszt obywatela !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polok zafsze wjy nojlepi - a Slonzok mo suchac - i wykonywac!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   Jo by zatrudniol do wytuplikowanio nom Slonzokom, jak sie segreguje smieci - jakigos yksperta z Zaglymbio - nojlepi ze Sosnofca. Bo tam wiedzom jak truc woda i zasyfiac lasy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk

   opa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Na razie od lipca płacę więcej za coś czego nie mam, czyli pojemników do sortowania. Po co ta cała szopka ? Kto mi to zwróci ? Złodzieje !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama