ZUS czy OFE? Wszystkie plusy i minusy [ZMIANY W EMERYTURACH]

  ZUS czy OFE? Wszystkie plusy i minusy [ZMIANY W EMERYTURACH]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ZUS czy OFE? Wszystkie plusy i minusy [ZMIANY W EMERYTURACH]

  ©123rf

  Trzy miesiące na decyzję życia – tak można podsumować wybór, przed jakim chce postawić nas wszystkich rząd Donalda Tuska. Bo też niemal każdy wcześniej czy później zostanie emerytem. I choć z perspektywy dzisiejszych 25-, 30- czy nawet 40-latków ta chwila wydaje się bardzo odległa, to jednak już teraz trzeba pomyśleć o dniu, kiedy ten moment nastąpi. Tym bardziej, że przedstawiony w ubiegłym tygodniu kontrowersyjny rządowy projekt zmian w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych wymaga od nas podjęcia decyzji: zostawiamy część swoich składek emerytalnych w OFE, bądź przenosimy je w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  ZUS czy OFE? Wszystkie plusy i minusy [ZMIANY W EMERYTURACH]

  ©123rf

  CZYTAJ TAKŻE:
  Decyzja w sprawie OFE do końca roku, ale dług publiczny i tak nie zmaleje
  OFE bliżej kompromisu. Reforma emerytalna gotowa w ciągu kilkunastu dni
  Izabela Leszczyna, wiceminister finansów: Czekając na zmiany w emeryturach [WYWIAD]


  Wyboru musimy dokonać w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów. Kto sam nie podejmie decyzji, ten z automatu zostanie w całości przeniesiony do ZUS-u. Pytanie zatem, który scenariusz będzie dla nas bardziej korzystny? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie zadzwoniliśmy do trzech ekonomistów.

  Masz dziesięć lat do emerytury? Nawet nie myśl o zmianie  Prof. Radosław Pacud z Katedry Rynku Ubezpieczeniowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest ostrożny w formułowaniu kategorycznych recept. Jak zastrzega, wciąż do końca nie wiadomo, jak po ewentualnych zmianach wyglądać będzie polityka inwestycyjna Otwartych Funduszy Emerytalnych i czy będą mogły kupować jednostki funduszy inwestycyjnych bądź obligacje zagraniczne (krajowe ma od ich przejąć ZUS). Przyznaje jednak, że odgórne narzucenie OFE inwestowania wyłącznie w akcje – a takie założenie znalazło się w pakiecie proponowanych przez rząd zmian – sprawi, że przekazywane do OFE pieniądze będą bardziej narażone na sezonowe wahania giełdowej koniunktury.

  Co więcej, jeśli pewne grono ubezpieczonych z własnej woli (albo za sprawą braku decyzji) przejdzie do ZUS, to część zgromadzonych przez OFE akcji (ich łączna wartość to przeszło 100 mld zł) będzie musiała zostać sprzedana, a to z kolei pociągnie za sobą mocną przecenę pozostałych walorów. I tym sposobem po kieszeni dostaną też osoby, które zdecydują się nie opuszczać OFE. Taki cios może przekonać ich, że nie warto ryzykować trzymania swoich składek w OFE, przejdą więc do ZUS, wywołując kolejne przeceny i tak koło będzie toczyć.

  Mimo tych wszystkich zagrożeń, prof. Pacud odradza wychodzenie z OFE. Jak mówi, o ile w przypadku osób, które od emerytury dzieli zaledwie kilka lat taka „ewakuacja” jest w jakiejś mierze uzasadniona, to w przypadku całej reszty będzie gestem pochopnym i szkodliwym.

  – Jeśli ktoś ma minimum 10 lat do emerytury, to w ogóle nie powinien się zastanawiać nad przenosinami do ZUS-u. W dłuższym terminie bowiem wyceny akcji będą rosnąć, bo to jest związane z wynikami gospodarki. Perspektywa dekady wydaje się więc na tyle bezpieczna, by nie rozważać odejścia z OFE – mówi prof. Pacud.

  CZYTAJ:
  Zmiany w OFE 2013: OFE czy ZUS? Jak oszczędzać na emeryturę?

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Renciści razem

   cdn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wpisz w Facebooku ZUS Renta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co racja , to racja a 5 razy mi tego nie zamieszczajcie , a tylko raz , a od razu i porządnie ...

   niepoprawny politycznie , a 5 razy mi tego niezamieszczajcie ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   Czy nikt nie widział , że OFE to była czysta - klasyczna piramida finansowa ?. Typu , np. Amber Gold , albo hAmerykańskiego tego ichniego AIG-Murdoch,a , itp.,itd. Przekrętów na bankach i giełdach...rozwiń całość

   Czy nikt nie widział , że OFE to była czysta - klasyczna piramida finansowa ?. Typu , np. Amber Gold , albo hAmerykańskiego tego ichniego AIG-Murdoch,a , itp.,itd. Przekrętów na bankach i giełdach . Tych Golden Sachs , gdzie z niczego miało samo coś powstać . Tych funduszy hedgeing-owych , walutowo opcyjnych (/może miało to być hedge hog ?- o zgrozo / owych przewałek na nieruchomościach. Podobnie było u nas także z NFI i podobnymi - ktoś już zapomniał ? . Przypomnieć sobie i posprawdzać co się działo w ostatnich 30 latach , ponoć jest internet i pamięć ! . Można poczytać , posprawdzać , porównać i wyciągnąć wnioski ! ... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OFEE TO PRZEKRYNT BANKOWYCH GANGSTERÓW

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   SŁÓŻONCY ZASILANIU BIEDNYCH KORPORACJI GLOBALNYCH KASSOM POLSKICH BOGATYCH OBYWATELI NIE GRAJĄCYCH NA GIEŁDZIE BO BEZ KAPITAŁU.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co racja , to racja a 5 razy mi tego nie zamieszczajcie , a tylko raz , a od razu i porządnie

   niepoprawny politycznie , a 5 razy mi tego niezamieszczajcie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Przeliczcie to sobie , z PLN - na Euro i zarobki w Polsce i średnio w UE oraz na ceny i tu i tam . Za 1000 PLN po 4 za Euro , to wyjdzie 250 Euro emerytury ! . Tu już chyba wystarczy . Może gdyby...rozwiń całość

   Przeliczcie to sobie , z PLN - na Euro i zarobki w Polsce i średnio w UE oraz na ceny i tu i tam . Za 1000 PLN po 4 za Euro , to wyjdzie 250 Euro emerytury ! . Tu już chyba wystarczy . Może gdyby przy przystępowaniu do Unii Europejskiej było od razu przyjęcie waluty Euro 1 : 1 , to jakoś byśmy wyżyli . Teraz to kto , albo co nam pomoże ?, nikt i nic . A dalej za inflacją w czasie paru lat i wzrostem zarobków i cen , to nawet w złotówkach te 1000 PLN na nic nie starczy . Zobaczycie . Pokolenie emerytów , zaraz emerytów i zbierających na emeryturę jest stracone - przegrane . A wybór między ZUS , a OFE , to wybór między dżumą , a cholerą - z tym , że pomysł na OFE , od początku był złodziejski i poroniony . W założeniu złodziejski i niefinansowalny , obciążający podwójnie , bo i wpłatą składki i podatkiem na opłacenie kosztów obligacji płaconym podatkiem przez samego składkowicza . Każdy podatek / czyli haracz dla wspólnego wora państwowego - czyjego ? , dla kogo -miał być obciążany wielokrotnie dla płacącego , itp,itd.Kto mądry i miał warunki - zdrowie i siły dawno stąd wyjechał ! , chyba na tyle , by już dalej nikogo nie wkurzyć - gorzej zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZUS vs OFE.

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Kiedy masz chłopie rozum , zabierz pieniądz do dom. Tak jeden jak i drugi oszust żyje za nasze pieniądze, kiedy dożyjesz do końca swego żywota ostanie ci jeno na powróz.!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZUS vs OFE

   mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 12

   Nigdy więcej OFE!!!!!!!!
   1. Jak można prywatne pieniądze powierzyć na 30-40 lat prywatnej firmie, głównie zachodniej (tylko 4 ofe są w większości polskie).
   2. Zyski OFE są dużo większe, niż nam...rozwiń całość

   Nigdy więcej OFE!!!!!!!!
   1. Jak można prywatne pieniądze powierzyć na 30-40 lat prywatnej firmie, głównie zachodniej (tylko 4 ofe są w większości polskie).
   2. Zyski OFE są dużo większe, niż nam dopisują do kont. Przecież muszą płacić pensje swoim "fachowcom", dyrektorom, prezesom, radzie nadzorczej itp. A to, co zostanie dopisywane jest do naszych oszczędności.
   3. Prof. Leokadia Oręziak ma absolutną rację, poczytajcie (długie) wywiady z nią.
   4. W ciągu 2 dni same OFE straciły ok 3 mld złotych naszych oszczędności, a tymczasem np. Onkologia w Bydgoszczy ma wolne łóżka, a nie przyjmuje pacjentów (kończy się roczny kontrakt)
   5. Rzeczywiście OFE zostały narzucone nam podczas negocjacji o wstąpienie do UE.
   6. Chile lub Argentyna (nie pamiętam, można sprawdzić) podczas 30 lat istnienia OFE nie wypracowały prawie żadnego zysku!
   7. Ostatni ranking OFE mówi, że od utworzenia OFE najwięcej zarobił ING, potem ZUS!!!! a potem reszta OFE.
   8. Skoro takie te OFE fajne, to dlaczego nie ma ich w krajach skąd pochodzą OFE? W Holandii (ing), w Niemczech (allianz), Francji (generali, axa)
   9. Żeby było jasne - nienawidzę PIS'u i PO, żeby nikt m,nie nie oskarżał o sympatie dla tych ugrupowańzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OFE to piramida finansowa i kolonialne wysysanie Polski...

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Jak przyjdzie czas wypłaty świadczeń, to OFE znikną z Polski...

   1. Czy to prawda, że potężny nacisk na wprowadzenie OFE w Polsce szedł z kręgów finansowych z USA, a przyjęte rozwiązanie z OFE...rozwiń całość

   Jak przyjdzie czas wypłaty świadczeń, to OFE znikną z Polski...

   1. Czy to prawda, że potężny nacisk na wprowadzenie OFE w Polsce szedł z kręgów finansowych z USA, a przyjęte rozwiązanie z OFE zostały narzucone słabszym i biedniejszym krajom w Europie? Czechy się obroniły przed OFE, Węgry już się praktycznie wycofały, Bułgarom nie pozwolono się wycofać...
   2. Czy to prawda, że dotychczasowe koszty zarządzania OFE, czyli pieniądze pobrane przez międzynarodowe korporacje administrujące OFE to 18 miliardów PLN?
   3. Czy to prawda, że rząd wprowadził do OFE zaciągając długi kilkanaście miliardów PLN więcej niż wynosi kapitał OFE, a dług państwa wygenerowany tylko z powodu istnienia OFE to 300 miliardów PLN?
   4. Czy to prawda, że minister Rostowski chce umorzyć obligacje państwa znajdujące się w posiadaniu OFE na kwotę 120 miliardów PLN?
   5. Czy to prawda, że w niemieckim systemie emerytalnym jest nadwyżka wpłat nad wypłatami i rozważa się podwyższenie świadczeń emerytalnych, a polski system bez ustawicznego zadłużania kraju zagranicą przez rząd by zbankrutował?

   Jak redaktor Wroński i inni „ niezależni” naukowcy odniosą się do zarzutów profesor Grażyny Ancyparowicz i profesor Leokadiii Orędziak?

   http://osuch.sj.deon.pl/2013/09/06/prof-oreziak-rzad-powinien-zrobic-to-na-co-ofe-zasluguja-uciac-im-glowe-jednym-cieciem-nasz-wywiad-wpolityce-pl/

   http://www.radiomaryja.pl/multimedia/polski-punkt-widzenia-04-09-2013-tv-trwam/

   http://www.youtube.com/watch?v=wUzXVEtU8Ec

   Teraz wiem dlaczego telewizja trwam jest tak niebezpieczna i trzeba ja zniszczyć...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Szkodnik RAŚowski

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   Synek ja chcesz to umisz cosik z sensem zrobić tak do mie w beruf-szule godoł leler-majster.
   A ja się pod tym co napisałeś podpisuje pomny na mojego za bajtla lelera.
   Widzisz POLOKI już tak mają...rozwiń całość

   Synek ja chcesz to umisz cosik z sensem zrobić tak do mie w beruf-szule godoł leler-majster.
   A ja się pod tym co napisałeś podpisuje pomny na mojego za bajtla lelera.
   Widzisz POLOKI już tak mają że od wieki na cudze dwory lotają.
   I tako zawsze była w Polsce tradycja że od Sasa do Lasa.
   I jak sięgnąć w tradycji Polskiej dzieje stare raz ofiara na biednych raz biedni na ofiarę.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mosz recht, czas skończyć z "tradycją"... ;)

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   no widzisz opa, ci prawicowi „PiSdzielce” nie są chyba tacy żli... Chcą jak najlepiej, tak egoistycznie dla GŚ..., ale najpierw Polska, bo tylko razem zgodnie możemy coś osiągnąć, podzieleni...rozwiń całość

   no widzisz opa, ci prawicowi „PiSdzielce” nie są chyba tacy żli... Chcą jak najlepiej, tak egoistycznie dla GŚ..., ale najpierw Polska, bo tylko razem zgodnie możemy coś osiągnąć, podzieleni skłóceni jesteśmy wydani wszyscy po kolei na łup zagranicznych banksterów...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inne wyjście niż ofe i zus czy to możliwe?????

   hanysek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   witam
   mam prośbę do dziennikarzy zajmujących się tematem emerytur aby przyjrzeli się mojemu pomysłowi na rozwiązanie tego problemu, aby przedstawili ekspertom finansowym do rozważenia czy...rozwiń całość

   witam
   mam prośbę do dziennikarzy zajmujących się tematem emerytur aby przyjrzeli się mojemu pomysłowi na rozwiązanie tego problemu, aby przedstawili ekspertom finansowym do rozważenia czy propozycje przedstawione w prezentacji są realne i czy była by możliwość (przy dobrej woli polityków) aby wprowadzić je w życie. Szczegóły na http://www.youtube.com/watch?v=DRG492ABjSA
   pozdrawiam
   hanysek
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OFE czy ZUS.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   To wcale niy jest śmieszne .
   Jo wychowany w Katolickiej rodzinie przez całe moje życie sie opłacom pośrednikom Boga.
   Łoni sie durch majom dobrze a jo ny zawsze.
   Tam w Kościele niy musza ale na...rozwiń całość

   To wcale niy jest śmieszne .
   Jo wychowany w Katolickiej rodzinie przez całe moje życie sie opłacom pośrednikom Boga.
   Łoni sie durch majom dobrze a jo ny zawsze.
   Tam w Kościele niy musza ale na taca wciepuja tak mie w doma nauczyli .

   Lecz nie rozumiem dlaczego w Demokratycznym kraju ktoś mnie zmusił do wstąpienia do OFE.
   I nie mnie teraz oceniać co będzie lepsze za parę lat , to następne lata pokażą.
   Lecz nadal pamiętam co się stało z pieniędzmi m przeznaczonymi przez RZĄD NIEMIECKI na zaspokojenie poszkodowanych przez druga wojnę światową a dysponentami tych pieniędzy byli ludzie z Fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie .
   Nadal obecni w Polskiej Polityce.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama