Ważne
  Tragedia w kopalni Mysłowice Wesoła: Śledztwo trwa. Kto...

  Tragedia w kopalni Mysłowice Wesoła: Śledztwo trwa. Kto zwlekał z informacją o wypadku?

  Monika Chruścinska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tragedia w kopalni Mysłowice Wesoła
  1/2
  przejdź do galerii

  Tragedia w kopalni Mysłowice Wesoła ©Lucyna Nenow

  Dlaczego urwał się kabel elektroenergetyczny w szybie "Piotr" kopalni Mysłowice-Wesoła i kto zwlekał z informacją o wypadku? Na te pytania próbują cały czas odpowiedzieć śledczy ze Specjalistycznego Urzędu Górniczego, który bada przyczyny katastrofy sprzed ponad dwóch tygodni.
  ZOBACZ TAKŻE:
  Tragedia w kopalni Mysłowice Wesoła. Trzech górników nie żyje [ZDJĘCIA, WIDEO]
  Tragedia w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ofiary to nadsztygar, elektromonter i ślusarz [ZDJĘCIA, WIDEO]


  Przypomnijmy: 26 sierpnia w szybie zakładu na czterech pracowników firmy Kopex-PBSz spadł ciężki, ważący pięć ton, kabel. Zabił trzech z nich, czwartego poważnie raniąc. Śledczy SUG przesłuchali w tej sprawie już 19 z 47 osób, których zeznania mogą okazać się istotne dla sprawy.

  - Dyrektor SUG ustalił, że brygada wykonująca zabudowę kabla elektroenergetycznego na zmianie, podczas której doszło do wypadku, pracowała w 11-osobowym składzie, w tym trzy osoby były z dozoru - mówi Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

  Do zabudowy było kilka kabli, w tym dwa elektroenergetyczne. Wypadek zdarzył się podczas prowadzenia prac przy pierwszym z nich. O godz. 2.53 urządzenie rejestrujące (czarna skrzynka) zapisało alarm szybowy. W tym czasie na powierzchni powinni czuwać dyspozytor, maszynista, sygnalista i pracownicy PBSz, którzy pracowali na feralnej zmianie.

  - Sygnał mógł być nadany przez którąś z osób lub powstać w wyniku uszkodzenia obwodów elektrycznych aparatu klatkowego. Po 15 sekundach od tego momentu utracono łączność. Dochodzimy, dlaczego tak się stało - relacjonuje Talarczyk.

  Dyspozytor kopalni twierdził, że o podejrzanej ciszy w szybie powiadomiono go dopiero o 4.17 i od razu dał sygnał do rozpoczęcia akcji ratowniczej. Po godz. 6 ratownicy dotarli do szoli. - Kluczowe jest teraz znalezienie odpowiedzi na pytania, jak doszło do odczepienia kabla i skąd rozbieżność co do czasu tragedii. Co do przebiegu samej akcji ratowniczej nie ma zastrzeżeń - wyjaśnia rzeczniczka WUG.

  W najbliższym czasie badania ekspertyzowe przejdzie zabezpieczony materiał dowodowy - uchwyty, zaciski i kabel. Przygotowane są już umowy na badania. Za część ekspertyz zapłaci WUG. - Wyniki będą kluczowe dla sprawy. Powinniśmy poznać je w ciągu 5 tygodni - wylicza Ta-larczyk. W tym tygodniu śledczy przeprowadzili inwentaryzację elementów skierowanych do badań i szczegółowe analizy uszkodzeń kabla z szybu. W przyszłym tygodniu wznowione zostaną przesłuchania. Śledczy sporządzą specjalną mapę, która pokaże, co robili i w których miejscach znajdowali się tuż przed wypadkiem oraz w jego trakcie pracownicy kopalni i Kopexu-PBSz. W przyszłym tygodniu WUG będzie miał też wyniki prewencyjnych kontroli ok. 300 szybów i prac szybowych w kopalniach w całym kraju.

  Dochodzenie potrwa 5 tygo-dni, ale decyzją prezesa WUG może zostać przedłużone. Odrębne dochodzenia prowadzą prokuratura, nadzór górniczy i PIP.  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Nie trzeba pracować na dole, żeby się domyśleć co działo się pomiędzy 2.53 a 4.17.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   To sporu czasu, żeby przykryć każdy wypadek...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama