18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film Sierpniowe niebo. 63 dni chwały o Powstaniu Warszawskim od 15.09 w kinach [FOTO, ZWIASTUN]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Kadr z filmu Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Kadr z filmu Sierpniowe niebo. 63 dni chwały KINO ŚWIAT
Film Sierpniowe niebo. 63 dni chwały: Ostatnia rola Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Nowaka, ścieżka dźwiękowa skomponowana przez hip-hopowców, nieznane wcześniej materiały archiwalne. Czy film Sierpniowe niebo. 63 dni chwały będzie hitem? ZOBACZ ZWIASTUN FILMU

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały - ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały, film, który wejdzie na ekrany kin w piątek 15 września, to pierwszy od wielu lat pełnometrażowy film w całości poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Poprzednim była nakręcona w 1979 roku na użytek telewizji „Godzina W” Janusza Morgensterna. Reżyserem i autorem scenariusza Sierpniowego nieba jest Irek Dobrowolski, twórca ponad 30 filmów dokumentalnych, w tym nagradzanego na krajowych i międzynarodowych festiwalach „Portrecisty”. Jego ojciec - Leszek Dobrowolski, pseudonim "Wrzos", żołnierz Batalionu „Gozdawa”, walczył na warszawskiej Starówce w Powstaniu Warszawskim, a stryjeczny wuj – Stanisław Ryszard Dobrowolski – napisał tekst najbardziej znanej pieśni powstańczej – „Warszawskie dzieci”.

Jedną z ról w filmie zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału – Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

W filmie, obok aktorów zawodowych (w tym zmarłego w 2011 r. Krzysztofa Kolbergera), zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy z grupy hip-hopowej Hemp Gru. Są oni również autorami ścieżki dźwiękowej do filmu.

W filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. W filmie przenikają się dwie warstwy: powstańcza i współczesna. Materiały archiwalne płynnie łączą się z inscenizacjami z udziałem aktorów.

- Wiem już teraz, że film doskonale trafia do powstańców, którzy pomimo nowoczesnego języka odnajdują tam swoje wartości, wzruszają się i tworzy się taki most pokoleniowy - mówił reżyser Ireneusz Dobrowolski w czasie uroczystej premiery filmu 10 września w Warszawie. - To także film bardzo osobisty ze względu na historię mojej rodziny. Przygląda się mitowi powstania ze wszystkich punktów widzenia, nie ocenia, lecz stawia pytania, na które każdy musi sam odpowiedzieć - dodaje reżyser.

FABUŁA:
Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim dramatyczne dni walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

Postacią kluczową dla fabuły jest Profesor, bezsilny świadek dramatu uwięzionych w piwnicy ludzi, którzy przed wojną byli jego sąsiadami. - Potrzebowałem zewnętrznego obserwatora, kogoś nie zaangażowanego a zarazem zdolnego do współczucia i refleksji. Krzysztof Kolberger nigdy tego typu postaci nie zagrał, ale po przeczytaniu scenariusza sam zaproponował, że zapuści brodę. Pewien problem był tylko z językiem niemieckim, którym on nie władał. Kiedy w „Konrnblumenblau” grał niemieckiego blokowego w Auschwitz, został zdubbingowany - mówi reżyser Ireneusz Dobrowolski.
- Chcieliśmy uniknąć powtórzenia takiej sytuacji i Kolberger dał się namówić na recytację Goethego w oryginale. Na szczęście poezja jest naturalnym żywiołem aktora, a Elias Haase z którym występował w tej scenie pomógł mu podpowiadając właściwą intonację - opowiada reżyser.

Ostatnią w życiu rolę zagrał w „Sierpniowym niebie. 63 dni chwały” również Jerzy Nowak. Mało kto wie, że ten wybitny aktor charakterystyczny, mistrz epizodu, był oficerem Armii Krajowej i spędził 4,5 roku w partyzantce.

Pomysł nakręcenia filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim narodził się w czasach, gdy Ireneusz Dobrowolski współpracował z telewizyjnym „Ekspresem Reporterów”. - Zgłosił się do nas pewien człowiek i opowiedział, że podczas prac remontowych w piwnicy domu na Woli znaleziono zwłoki sanitariuszki z Powstania. Szefowie, obawiając się następstw, kazali zalać wszystko betonem. Informator zniknął i więcej się nie odezwał, pewnie przestraszył się konsekwencji, ale ja o sprawie nie zapomniałem – wspomina Irek Dobrowolski.

Decyzję, by akcja filmu rozgrywała się 5 sierpnia reżyser uważa za oczywistą. To był najtragiczniejszy dzień Powstania, który w dużym stopniu zadecydował o jego dalszych losach. Hekatomba mieszkańców Woli przeszła do historii jako największa jednorazowa masakra dokonana na ludności cywilnej podczas drugiej wojny światowej. Można ją porównywać jedynie z masową egzekucją Żydów w kijowskim Babim Jarze z 29 kwietnia 1941 roku.

Zdjęcia do filmu trwały 35 dni. Wola, w następstwie wojennych zniszczeń oraz budowlanych inwestycji ostatniego dwudziestolecia, zupełnie zmieniła oblicze. Lokacje znaleziono więc w innych dzielnicach: Starej Ochocie, Śródmieściu i na Pradze. Scena finałowa została nakręcona na terenie dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”. Tam też powstały sekwencje „piwniczne”. Walka o utrzymanie powstańczej barykady rozegrała się natomiast w sercu Łodzi, na ulicy Ogrodowej
w kamienicy przeznaczonej do wyburzenia.

Film promują dwa wideoklipy. Klip „63 dni chwały”, opublikowany w serwisie YouTube, zanotował już ponad dwa i pół miliona odsłon. Kompozycja kończy się cytatem z „Warszawskich dzieci”, a w refrenie powtarzają się słowa: „Ceną była śmierć za wolności smak, choć minął czasu szmat, ty pamiętaj brat”. Drugi z utworów utwór promujący film nosi tytuł „Sierpniowe niebo” i jest autorskim dziełem Bilona. Klip wyreżyserował Jacek Kościuszko, który wcześniej zrealizował teledyski do takich filmów, jak „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” („Ballada o Janku Wiśniewskim” Kazika), „80 milionów” („My nadal (chcemy być sobą) duetu Abradab i Grzegorz Markowski”) i „Układ zamknięty” („Układ zamknięty” Kultu).
OBSADA:
Profesor – Krzysztof Kolberger
Matka Basi – Anna Nehrebecka
Pani Robaczewska – Anna Romantowska
Leonard – Jerzy Nowak
Milski – Łukasz Konopka
Aleksander Rudzki – Stanisław Brejdygant
Tola – Justyna Sieńczyłło
Podsiolak/ Inwestor – Aleksander Mikołajczak
Dyrektor – Emilian Kamiński
Basia – Kaja Grabowska
Staszek – Michał Sękiewicz
Dowódca SS – Dariusz Biskupski
oraz
Robert „Wilku” Darkowski
Maciej „Bilon” Bilka
Jerzy Romanowski, ps. „Drań”

TWÓRCY FILMU:
Reżyseria – Irek Dobrowolski
Producent – Anna Dobrowolska
Scenariusz – Irek Dobrowolski
Zdjęcia – Romuald Lewandowski
Scenografia – Krystyna Basak, Kinga Kłosińska,
Maryla Musidłowska-Samecka, Agata Przybył
Stylizacja – Pola Guźlińska
Muzyka – Hemp Gru, Drum Freaks
Dźwięk – Tomasz Wieczorek i Leszek Freund
Montaż – Milenia Fiedler
Kostiumy – Magdalena Danilewicz, Milena Jaroszek, Elżbieta Kaczmarska, Małgorzata Polak
Animacja – Robert Manowski
Kierownictwo produkcji – Iga Konińska
Produkcja – Grupa Filmowa REKONTRPLAN



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Film Sierpniowe niebo. 63 dni chwały o Powstaniu Warszawskim od 15.09 w kinach [FOTO, ZWIASTUN] - Dziennik Zachodni