Na in vitro w Sosnowcu trzeba jeszcze poczekać, a w...

  Na in vitro w Sosnowcu trzeba jeszcze poczekać, a w Częstochowie już działa

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pary, które zdecydują się na leczenie niepłodności metodą in vitro, muszą korzystać z pomocy wyspecjalizowanych ośrodków
  1/2
  przejdź do galerii

  Pary, które zdecydują się na leczenie niepłodności metodą in vitro, muszą korzystać z pomocy wyspecjalizowanych ośrodków ©Lucyna Nenow

  Zmagające się z problemem niepłodności pary z Sosnowca od początku września miały korzystać z miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Póki co sosnowiczanie mogą wziąć udział jedynie w programie rządowym. By program sosnowiecki zaczął działać, potrzebna jest jednak jeszcze jedna uchwała Rady Miejskiej. Okazuje się, że w maju radni przyjęli zaledwie projekt programu. I... odtrąbili sukces. Dodatkowe głosowanie, które odbędzie się zapewne na wrześniowej sesji Rady Miejskiej, ma przesądzić o wdrożeniu programu w życie.
  - Dopiero po podjęciu uchwały na sesji wrześniowej będziemy mogli uruchomić środki - mówiła na sierpniowej sesji Rady Miejskiej Halina Czapla, naczelnik Wydziału Zdrowia sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  - Jest trochę opóźnienia, ale to tak istotna sprawa, że lepiej wszystko dopracować. To inicjatywa radnych, my tylko realizujemy to zadanie zgodnie z przyjętymi uchwałami - twierdzi wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec.
  Jak dodaje, trzy miesiące przydały się też na dyskusję w sprawie programu. W ostatecznym projekcie programu mają się pojawić punkty mówiące o tym, że z programu miejskiego skorzystać będą mogły te pary, które nie załapały się na program rządowy. Zmieniony ma być również zakres wieku par, będą też mogły z niego skorzystać nie tylko pary "zameldowane", ale "zamieszkałe" w Sosnowcu.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Częstochowa: Miejski program in vitro - urodziło się troje dzieci
  Rządowy program in vitro od 1 lipca w Katowicach i Mysłowicach [LISTA KLINIK IN VITRO]
  Jak wygląda in vitro. Intymny pokój, erotyczny film i nowoczesne laboratorium [ZDJĘCIA]
  Niedługo na Śląsku pierwsza ciąża dzięki in vitro ministra Arłukowicza [INFOGRAFIKA]


  - Kiedy uchwała zostanie przyjęta, będziemy musieli ogłosić konkurs. Program może zacząć funkcjonować pod koniec października - wyjaśnia Zbigniew Szaleniec.

  Kilka par z Sosnowca skorzystało już tymczasem z programu ogólnokrajowego. Wspomaganie przez miasto leczenia niepłodności i zapłodnienia in vitro rozwija się również w Częstochowie. Pod koniec sierpnia Urząd Miejski poinformował, że w ramach działań tamtejszego programu urodziła się już trójka dzieci.

  Szacunkowe dane mówiły, że z problemem niepłodności boryka się w Sosnowcu niecałe 7 tysięcy par. Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro, może być stosowane tylko u niewielkiej ich części. W stolicy Zagłębia obliczono, że będzie to 136 par. W 2013 roku dla par chcących korzystać z programu miejskiego przeznaczono 60 tys. złotych.

  Nie wszystkim sosnowieckim radnym program "in vitro" podoba się w takim kształcie. Podczas sierpniowych obrad radni odrzucili, zgłoszony wcześniej, wniosek o uchylenie majowej uchwały. - Chcemy, żeby program, który mamy, w miarę możliwości został poszerzony o leczenie farmakologiczne - mówi radny Zygmunt Witkowski, inicjator prac nad sosnowieckim programem.

  Przed wrześniową sesją zbierze się jeszcze zespół radnych ds. projektu in vitro. Radnym chodzi o to, aby program obejmował również przygotowanie kobiety do owulacji. Z leczenia będzie można skorzystać tylko raz. - W przyszłym roku chcemy wyjść z propozycją rozszerzenia go o różne metody. Schorzeń niepłodności jest wiele, a część leków nie jest refundowana - dodaje Zygmunt Witkowski, który dodaje, że Sosnowiec ma zgodę na rozszerzenie programu funkcjonującego w Częstochowie. To właśnie na nim oparty jest projekt, z którego skorzystać będą mogły pary małżeńskie znad Brynicy.

  Czy miejskie programy leczenia niepłodności metodą in vitro są potrzebne? Czekamy na komentarze na dziennikzachodni.pl  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama