Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolski: Z programu in vitro mogą korzystać osoby przebywające w Częstochowie

Zdzisław Wolski
mat. pras.
- Do naszego częstochowskiego programu leczenia bezpłodności metodą in vitro mogą zostać zakwalifikowane pary, które spełniają przyjęte w naszym programie kryteria. Kobieta powinna być w wieku 20-37 lat, przy czym liczy się tu rocznik, a nie konkretna data urodzenia, czyli dzień, miesiąc, rok - mówi Zdzisław Wolski, lekarz, przewodniczący Rad Miasta w Częstochowie, rozmawia Janusz Strzelczyk. Przeczytaj całą rozmowę.

CZYTAJ TAKŻE:
Na in vitro w Sosnowcu trzeba jeszcze poczekać, a w Częstochowie już działa

Program leczenia bezpłodności metodą in vitro jest realizowany w Częstochowie od jesieni zeszłego roku. Dzięki temu programowi urodziło się już troje dzieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są zasady udzielania pomocy finansowej parom, które chcą skorzystać ze wsparcia miasta w finansowaniu tej metody. Kto może skorzystać z pomocy?
Do naszego częstochowskiego programu leczenia bezpłodności metodą in vitro mogą zostać zakwalifikowane pary, które spełniają przyjęte w naszym programie kryteria. Kobieta powinna być w wieku 20-37 lat, przy czym liczy się tu rocznik, a nie konkretna data urodzenia, czyli dzień, miesiąc, rok. Ponadto para starająca się o dofinansowanie musi zostać zakwalifikowana do leczenia tą metodą przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Para musiała wcześniej przejść tak zwane leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem, albo ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Gdzie korzystający z dofinansowania do metody in vitro z częstochowskiego budżetu mogą się leczyć?
W naszym programie zastrzegamy, że pary, które otrzymują dofinansowanie z budżetu Częstochowy, mogą korzystać nie tylko ze specjalistycznych ośrodków, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią, doświadczoną kadrą i odpowiednią aparaturą medyczną - choć to jest oczywiste - ale w ostatnich latach wykonały co najmniej 200 programów zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Ponadto kierownik takiej placówki musi mieć tytuł specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Z częstochowskiego programu mogą skorzystać tylko częstochowianie?
Na początku, gdy przyjmowaliśmy uchwałę w sprawie in vitro, rzeczywiście był w niej zapis, że z programu mogą skorzystać tylko osoby zameldowane w Częstochowie, ale ten punkt uchwały zakwestionował wojewoda. Teraz jest zapis, że z programu mogą korzystać osoby przebywające w Częstochowie. Bez określania, jak długo.

Ile wynosi dofinansowanie?
Jest to trzy tysiące złotych. Pozostałe koszty procedury pokrywają pacjenci.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!