Zapasy znów są atrakcyjne i dlatego zostają na igrzyskach...

  Zapasy znów są atrakcyjne i dlatego zostają na igrzyskach olimpijskich

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Supron dostał już z powrotem z MKOl. swój medal
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Supron dostał już z powrotem z MKOl. swój medal ©Paweł Nowak

  Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił utrzymać zapasy w programie igrzysk przynajmniej do 2024 roku. Środowisko zapaśnicze, które podczas głosowania MKOl. w Buenos Aires wstrzymało oddech, mogło odetchnąć z ulgą. Inna sprawa, że zapaśnicy solidnie zapracowali sobie na to, by dalej być sportem olimpijskim, bo w ci ągu pół roku zmienili w swojej dyscyplinie więcej niż przez ostatnie 10 lat.
  - Groźba wyrzucenia zapasów z igrzysk podziałała na nas mobilizująco. Jako dyscyplina wyszliśmy z tej burzy wzmonieni, a zapaśnicze walki znów są atrakcyjne dla widzów - powiedział Grzegorz Pieronkiewicz, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego pochodzący z Raciborza.

  Całe zamieszanie wokół zapasów zaczęło się w lutym br., gdy Komitet Wykonawczy MKOl. zarekomendował wyłączenie tej dyscypliny z programu igrzysk na #podstawie malejącej oglądalności telewizyjnej tych zawodów i ich słabnącej popularności w świecie.
  Zapaśnicy natychmiast podnieśli larum podkreślając, że ich sport nawiązuje do greckich igrzysk i w czasach nowożytnych tylko raz, w 1900 r., zabrakło go w olimpijskim programie. Dawni mistrzowie, m.in. nasz Andrzej Supron, w ramach protestu zaczęli odsyłać do MKOl. swoje medale.

  Realna groźba wyrzucenia z igrzysk sprawiła, że w tej skostniałej dotąd dyscyplinie sportu zaczęły się wielkie zmiany. Ze stanowiska szefa Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej (FILA) ustąpił jej długoletni prezydent Szwajcar Raphael Martinelli, którego zastąpił Serb Nenad Lalovic. W maju zatwierdzono zaś szereg zmian w przepisach, których celem było zaktywizowanie zawodników oraz uatrakcyjnienie walk.

  - Zawodnicy, którzy nie są aktywni na macie już po 30-40 sek. walki są upominani przez sędziego. Na sierpniowym Memoriale Pytlasińskiego pojedynki kończyły się nie notowanymi wcześniej wynikami 14:12 czy 12:10. Tyle było akcji technicznych i rzutów. Od igrzysk w Rio de Janeiro kobiety rywalizować będą w tylu samo kategoriach, co wolniacy i klasycy (po sześć - jac), bo brak równouprawnienia też nam zarzucano - dodał Pieronkiewicz.

  Utrzymanie zapasów na igrzyskach ucieszyło naszego medalistę z Londynu Damiana Janikow-skiego. - Do końca wierzyłem, że głosowanie przebiegnie po naszej myśli. Zapasy zasłużyły na miano dyscypliny olimpijskiej - powiedział po decyzji MKOl. Janikowski.  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama