Jak wyglądały Katowice pod niemiecką okupacją? Wirtualny...

  Jak wyglądały Katowice pod niemiecką okupacją? Wirtualny spacer DZ [ZDJĘCIA]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mapa okupowanych Katowic. Na dalszych fotografiach więcej o historii poszczególnych miejsc.
  1/15
  przejdź do galerii

  Mapa okupowanych Katowic. Na dalszych fotografiach więcej o historii poszczególnych miejsc. ©infografika Marek Michalski, zdjęcia Marzena Bugała-Azarko

  W 1940 roku odwiedził miasto dr Joseph Goebbels, w 1941 - Rudolf Hess, a w 1942 - Heinrich Himmler, bo wizytował KL Auschwitz-Birkenau. Dokumenty katowickiego gestapo są prawdopodobnie w Moskwie.
  HISTORIA W DZIENNIKU ZACHODNIM - ARCHIWALNE ZDJĘCIA, NIEZNANE FAKTY, CIEKAWOSTKI - ZOBACZ KONIECZNIE

  Szef gestapo w Katowicach, dr Johannes Thuemmler, zmarł w 2002 roku. Jak wielu zbrodniarzy nie poniósł po wojnie konsekwencji swoich działań. A był także przewodniczącym policyjnego sądu doraźnego, który siał nazistowski terror.

  Prof. Ryszard Kaczmarek, historyk UŚ, twierdzi, że pod tym względem Górny Śląsk jest wyjątkowy, ale nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego czołowi przedstawiciele okupacyjnych władz właśnie tej niemieckiej prowincji nie ponieśli odpowiedzialności za wojenne zbrodnie. Dlaczego nikt im spokojnego życia w Niemczech nie zakłócał? Niektórzy nawet specjalnie się nie ukrywali.

  - Prawdopodobnie kryli się wzajemnie wystawiając sobie pozytywne świadectwa moralności - dodaje profesor.

  Niszczyć, co polskie  Jak wyglądały Katowice pod niemiecką okupacją? Opowiada o tym najnowsza wystawa w Muzeum Historii Katowic oraz znakomicie opracowany przewodnik po niej "W okupowanym mieście".

  Ktoś, kto odwiedził Katowice w czasie wojny, mógł odnieść wrażenie, że to niemieckie miasto. Nie tylko ze względu na jego zewnętrzny wystrój, niemieckie nazwy ulic. Już 4 września 1939 roku władze okupacyjne zaczęły tworzyć niemiecką administrację. Tu funkcjonowały liczne urzędy państwowe, najpierw katowickiej rejencji, wchodzącej w skład pruskiej prowincji śląskiej, potem oddzielnej prowincji górnośląskiej - niemieckiej jednostki administracyjnej złożonej z rejencji katowickiej i opolskiej. Tu odbywały się nazistowskie masówki, także z udziałem Goebbelsa czy Himmlera. Za to niszczone były wszelkie symbole polskie. Zniszczono nowy budynek Muzeum Śląskiego, rozebrano cokół pomnika Piłsudskiego. Zniknęły polskie orły z Urzędu Wojewódzkiego, polskie szyldy.

  Dr Joseph Paul Goebbels, niemiecki minister propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, odwiedził Katowice 1 września 1940 roku w rocznicę wybuchu wojny, choć niemiecka propaganda nazwała to dniem wolności, wyzwolenia spod polskiego panowania.

  Na wystawie zobaczymy fotografię z wielkiego spędu nazistów przed budynkiem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na którym przemawia Goebbels. W Katowicach spędził dzień i pojechał wizytować Kraków.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (283)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co, nie bylo niemieckim miastem ?

   Roman/Ramon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "Zniszczono nowy budynek Muzeum Śląskiego, rozebrano cokół pomnika Piłsudskiego."

   I jest to bardzo logiczne.

   Dzisiejsze tzw.muzeum, w takiej polackiej formie, tez mi sie nie podoba.
   A i pomnik...rozwiń całość

   "Zniszczono nowy budynek Muzeum Śląskiego, rozebrano cokół pomnika Piłsudskiego."

   I jest to bardzo logiczne.

   Dzisiejsze tzw.muzeum, w takiej polackiej formie, tez mi sie nie podoba.
   A i pomnik Pilsudskiego bym chetnie wciepnal do Rawy.

   Czy jestem nazista ? Nie - normalnym, spokojnym, niepolitycznym Slazakiem.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczmarek łże

   Kattowitz bleiben Deutsch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Jedynym okupantem Śląska(z pomocą wcześniejszego-armia czerwona)jest barbarzyńca-dewastator-polonizator...polska!(.....)

   To co jeszcze ocalało z dawnej świetności Kattowitz-Kamienice,ulice.... do...rozwiń całość

   Jedynym okupantem Śląska(z pomocą wcześniejszego-armia czerwona)jest barbarzyńca-dewastator-polonizator...polska!(.....)

   To co jeszcze ocalało z dawnej świetności Kattowitz-Kamienice,ulice.... do dzisiejszego dnia wołają w języku niemieckim!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Semikova

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Porasze o odpowiedz:kiedy powstaly Katowice i co one mialy wspolnego z Polska od czasow powstania miasta. Przeciez wtedy tutaj nie bylo polski.To jest czysto niemieckie miasto.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Semikova

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ale ty dupczysz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska okupacja

   Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Szanowna Pani Redaktor...niewiem po co Pani pisze o histori Katowic jak Pani nie jest Slazaczka...to tak jak bym ja pisal o Lwowie...w Plebiscycie w roku 1922 -85% ludnosci Katowic glosowalo za...rozwiń całość

   Szanowna Pani Redaktor...niewiem po co Pani pisze o histori Katowic jak Pani nie jest Slazaczka...to tak jak bym ja pisal o Lwowie...w Plebiscycie w roku 1922 -85% ludnosci Katowic glosowalo za niemcami...ja Pania nie bede obrazal ale prosze troche pomyslec i rodowitych Slazakow nieobrazac..Komunizm sie juz skonczyl Pani Teresozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do slazaka ni to niemca ni polaka

   Polak z niemiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Szkoda ze poslugujesz sie jezykiem polskim. Deutsche Bundesrepublik immer kann gerne dir annehmen. Wie für mich kannst sofort sich ausmachen nach Deutschland.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak wyglądały Katowice pod niemiecką okupacją?

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 18

   Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z 1939 jak były witane wojska niemieckie w 1939 opisane w DZ -...rozwiń całość

   Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z 1939 jak były witane wojska niemieckie w 1939 opisane w DZ - http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/446282,4-wrzesnia-1939-hitlerowcy-w-katowicach-zdjecia-archiwalne,id,t.html --

   Lecz jakie były konsekwencje przegranej wojny - wielcy wyzwoliciele rozliczali wielkich przegranych w bardzo ludzki sposób - więc czym się różnili wielcy wyzwoliciele z zachodu czy wschodu - miernota zapominała wojnę Bałkańską z lat 90 - to się może wydarzyć nawet i dzisiaj - wystarczy dolać oliwy do płomyka. Lecz dzisiaj się wychwala Stalina bo to zgodne dzisiejszą poprawnością polityczną kreowaną przez media…

   Oto próbka tamtych czasów które są pokazywane hętnie pomiędzy 2 a 5 rano a na pewno nikt dzisiaj nie pokaże i nie opisze w brukowcu czy miesięczniku dzisiaj jest to nie moralne!

   -- Gwałty na kobietach (i dzieciach) podbitej Europy

   Najgorsze okrucieństwo, jakiego mogą dokonać wojska okupacyjne, jest gwałt; i smutno powiedzieć, że to okrucieństwo aliantów, a nie Niemców.
   Nasi edukatorzy-moraliści Niemców, nasi rosyjscy sojusznicy, weszli do Gdańska 24 marca 1945. 50-letnia nauczycielka z Gdańska mówi, że następnego dnia jej 15-letnia siostrzenica została zgwałcona siedem razy, jej inna 22-letnia siostrzenica, piętnaście razy. Rosyjski oficer powiedział kobietom by schroniły się w katedrze. Kiedy były tam bezpieczne, przyszli nasi bracia żołnierze-alianci, i grając na organach i bijąc w dzwony, urządzili sobie nocną orgię, zgwałcili wszystkie kobiety, niektóre więcej niż trzydzieści razy (patrz Nord-Amerika, 6.12.1945, str.1). Przecież to wspaniała zabawa – dla kolegów pomagających nam osądzać Niemców w Norymberdze!
Katolicki proboszcz z Gdańska deklaruje: “Oni gwałcili nawet 8-letnie dziewczęta i strzelali do chłopców, którzy próbowali chronić swoje matki”.
   Rosjanie praktykowali prawdziwą bezwarunkową kapitulację
   Rosyjski generał powiedział Lt. Gen. Ira Eaker, dowódcy alianckich śródziemnomorskich sił powietrznych: “Zdecydowaliśmy się zabić wszystkich Niemców, wziąć 17 mln niemieckich kobiet i to będzie rozwiązaniem.” (San Antonio Light, 14,06.1945).
I ci nasi umiłowani koledzy-wyzwoliciele robią bardzo dobrze. Oni wiedzą, dlaczego ktoś chce bezwarunkowej kapitulacji, i dlaczego Amerykanie chcieli “surowego” pokoju z Niemcami, i rozumieją ducha planu Morgenthau: Tylko w Wiedniu zgwałcili 100.000 kobiet, nie raz, ale wiele razy, w tym dziewczęta nawet jeszcze nie nastolatki, i stare kobiety! To powiedział Biskup Bernard Griffin, brytyjski arcybiskup (obecnie kardynał), po mniej lub bardziej oficjalnej wizytacji w celu zbadania warunków w Europie (NC Report, 18.10.1945).
   Luterański pastor, w liście z 7.08.1945 do biskupa Chichester, Anglia, opisuje, że jego kolegi pastora ‘dwie córki i 10-letnia wnuczka cierpią na rzeżączkę, nabytą w wyniku gwałtu’. ‘I jak pani N została zabita, kiedy chciała bronić się przed gwałtem’, podczas gdy ‘jej córka była gwałcona i póżniej wywieziona do Omska, Syberia, na indoktrynację’. (patrz Tablet, 27.10.1945). Naprawdę moralizatorzy-edukatorzy Niemców dobrze się bawią! I planiści Morgenthau i chłopcy od ‘surowego pokoju’ strzelają oczami z radości!
   ‘My alianci nie jesteśmy żadnymi potworami!’ czyżby?
   ‘My alianci nie jesteśmy żadnymi potworami’ – powiedział Churchill do Niemców w styczniu 1945. ‘To mogę powiedzieć Niemcom w imieniu ONZ… Pokój mimo, że oparty na bezwarunkowej kapitulacji, przyniesie Niemcom i Japonii olbrzymie i natychmiastowe cierpienie i agonię’ (Time Magazine, 29.01.1945).
   Od tego czasu alianci, którzy nie są potworami, zgwałcili więcej chrześcijanek niż ktokolwiek w historii świata. Niemcom zastosowali dietę na poziomie głodowym 1.300 kalorii; ograbili domy 12 mln ludzi, okradli ich z rzeczy, jedzenia, a nawet odzieży, i wypędzili ich z własnych domów; zatrzymali dla siebie lub zabrali jedną czwartą ich ziemi uprawnej, statków i fabryk, i większość sprzętu rolniczego, a potem kazali im utrzymać się z rolnictwa.
   Pozdrawiam ???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   och ty, Samsonowic

   Me (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Napisz Samsonowic, co wywołało i czego następstwem były te nieludzkie gwałty na Niemcach. Przecież nie wszyscy są przekonani o tym, że była jakaś IIWŚ zapoczątkowana i niezmiernie honorowo...rozwiń całość

   Napisz Samsonowic, co wywołało i czego następstwem były te nieludzkie gwałty na Niemcach. Przecież nie wszyscy są przekonani o tym, że była jakaś IIWŚ zapoczątkowana i niezmiernie honorowo prowadzona przez uwielbianego wodza w imię szlachetnego narodu niemieckiego. Napisz, napisz, nie wahaj się. albo będziesz co najmniej hipokrytą. Napisz, bo Niemcy sami o tym też piszą. Zduś swoją niechęć i nienawiść, i napisz...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PS-KU CZCI WIELKICH-WIELBIĄCYCH MINUSY-WASZA MORALNOŚĆ JEST NA POZIOMIE NARODÓW

   AZJATYCKICH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   Tylko te narody przypisują sobie za chwałę handel swoimi córkami - to oni wymielili niewolnictwo - Sarmaci - oby wam nie zabrakło tchu wielcy Sarmaccy Azjaci …
   Pilecki wiedział co mówi - W trakcie...rozwiń całość

   Tylko te narody przypisują sobie za chwałę handel swoimi córkami - to oni wymielili niewolnictwo - Sarmaci - oby wam nie zabrakło tchu wielcy Sarmaccy Azjaci …
   Pilecki wiedział co mówi - W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszką

   Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z zagrożeniem aresztowaniem. Rozważał skorzystanie z tak zwanej amnestii w 1947, ostatecznie postanowił jednak nie ujawniać się.
   -- „ ostatecznie postanowił jednak nie ujawniać się” w 1947 - ciekawe - postanowił się nie ujawniać - czyżby faszyści mu zagrażali ?????????????
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak po niemiecku Berlin?

   onomastyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Co za niedopatrzenie. Nie dał się zgermanizować ? .Lublin też w czasie okupacji został Lublinem,opór słowiańskiej materii językowej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polecam do posłuchania

   kl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=-BVApZimRH8

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dramat Slaska zaczyna sie w roku 1939 a nie 1945

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 22

   Przeklenstwem, naszej slaskiej ziemi , byli ludzie pokroju Grolika, Kamperta badz Ulczoka. Donosili na swoich sasiadow do gestapo, mieli setki Slazakow na swych sumieniach. Po wkroczeniu Armii...rozwiń całość

   Przeklenstwem, naszej slaskiej ziemi , byli ludzie pokroju Grolika, Kamperta badz Ulczoka. Donosili na swoich sasiadow do gestapo, mieli setki Slazakow na swych sumieniach. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, juz byli na uslugach NKWD a pozniej pieli sie po szczeblach kariery w UB , czyniac to samo. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice - górnosląskie miasto o niemieckim rodowodzie

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 32

   Katowice w istocie były niemieckim miastem od początku swojego istnienia do 1945 roku, a i z dzisiejszej perspektywy również ciężko mówić o Katowicach nie podkreślając jego niemieckiego rodowodu....rozwiń całość

   Katowice w istocie były niemieckim miastem od początku swojego istnienia do 1945 roku, a i z dzisiejszej perspektywy również ciężko mówić o Katowicach nie podkreślając jego niemieckiego rodowodu. Głębokim nietaktem jest więc pisanie, że ktoś za czasów nazistowskich "mógł odnieść wrażenie", że Katowice są niemieckie, skoro inne wrażenie ciężko było odnieść również i w latach 20 i 30.

   Owszem, Polacy podejmowali rozpaczliwe zabiegi propagandowego spolszczenia miasta włączając doń sąsiadujące wsie, gdzie opcja polska cieszyła się pewnym umiarkowanym poparciem. Owszem, Katowice w czasach autonomii Górnego Śląska w II RP były siedzibą polskiej - jakby nie było - administracji.

   Lecz to wszystko w żaden sposób nie zmienia faktu, że Katowiczanie byli Górnoślązakami niemieckojęzycznymi lub dwujęzycznymi, o opcji narodowościowej niemieckiej lub górnośląskiej. A nie polskiej - w zdecydowanej większości. W Katowicach szyldy sklepów były niemieckie, kluby sportowe - niemieckie, gazety dla mieszczan - niemieckie. Niepodważalny jest również fakt, że w przytłaczającej większości Katowice są nawet do dziś miastem o architekturze niemieckiego charakteru.

   Nie ma Katowic bez niemieckości, i to właśnie ona tutaj w sporym stopniu stanowi o górnośląskości.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama