17 września 1939: Agresja ZSRR na Polskę [ARCHIWALNE...

  17 września 1939: Agresja ZSRR na Polskę [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Armia Czerwona w najlepszej komitywie z Wehrmachtem
  1/11
  przejdź do galerii

  Armia Czerwona w najlepszej komitywie z Wehrmachtem ©arc

  We wrześniu 1939 III Rzeszę i ZSRR wspólnie powaliły niepodległą Polskę. Obraz sowieckich sojuszników w Brześciu czy Lwowie utrwaliło wiele niemieckich aparatów fotograficznych. Oto garść scen, o których już niespełna dwa lata później obydwie strony wolałyby zapomnieć. ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA
  Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską. 3 września 1939 roku Kliment Woroszyłow nakazał podwyższenie gotowości bojowej w okręgach, które miały wziąć udział w ataku oraz rozpoczęcie tajnej mobilizacji. Stalin zdecydował się na uderzenie.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO


  Sowiecka agresja rozpoczęła się bezzwłocznie po wejściu w życie w dniu 16 września, podpisanego dzień wcześniej w Moskwie, ostatecznego układu rozejmowego pomiędzy ZSRR a Japonią.

  Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza (ministra) Spraw Zagranicznych Potiomkina ambasadorowi Grzybowskiemu nocie dyplomatycznej: zamieszczono tam niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny.  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (52)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Między Stalinem a Hitlerem

   Timothy Snyder (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną w Europie lat 30. nie byli niemieccy Żydzi, tylko 600 tysięcy Polaków w ZSRR – mówi znakomity historyk Timothy Snyder.

   Newsweek: W książce...rozwiń całość

   Najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną w Europie lat 30. nie byli niemieccy Żydzi, tylko 600 tysięcy Polaków w ZSRR – mówi znakomity historyk Timothy Snyder.

   Newsweek: W książce „Skrwawione ziemie”, która właśnie ukazała się w Polsce, podkreśla pan, że Stalin zabił znacznie mniej ludzi, niż sądziliśmy. Mówiono o 20 milionach ofiar cywilnych, w rzeczywistości liczby są znacznie niższe – 6 milionów, najwyżej 9, jeśli dodamy ofiary deportacji. Skąd tak wielki błąd?
   Timothy Snyder: Dopóki system radziecki trwał, nie można było dotrzeć do większości źródeł. A kiedy niczego nie wiadomo na pewno, liczby ofiar idą w górę. Potem komunizm upadł i sytuacja stała się względnie prosta – Sowieci byli bardzo dokładni, jeśli chodzi o liczby zabitych, poza jednym wyjątkiem: Wielkim Głodem na Ukrainie.

   Kolejna sprawa to zimna wojna. Amerykanie szukali uzasadnienia dla dwóch sprzecznych twierdzeń: że Stalin był gorszy od Hitlera, lecz zarazem Hitler był gorszy od Stalina. I znaleziono rozwiązanie: ilość kontra jakość. Uznano, że Stalin był gorszy, ponieważ zamordował dziesiątki milionów ludzi, Hitler zaś był gorszy, bo zamierzał wymordować cały naród. Tyle że Hitler zamordował więcej cywilów niż Stalin: 12 milionów. A Stalin mordował znacznie częściej na tle etnicznym, niż nam się wydaje. To nie Hitler, lecz Stalin dokonał pierwszych masowych morderstw narodu w międzywojennej Europie.

   Newsweek: Jeden z tych mordów w latach 1937-1938 został dokonany na Polakach.
   Timothy Snyder: Tak. Najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną w Europie drugiej połowy lat 30. nie byli niemieccy Żydzi, tylko 600-tysięczna grupa Polaków w ZSRR. To była największa czystka etniczna w historii Związku Sowieckiego, po Wielkim Głodzie na Ukrainie, który też miał zabarwienie narodowe, choć nie tak wyraźne. Stracono około 85 tysięcy Polaków, prawie 80 proc. aresztowanych otrzymało wyrok śmierci. W czasach wielkiego terroru Polacy ginęli blisko 40 razy częściej niż inni obywatele sowieccy. Trzeba to wpisać do historii Związku Radzieckiego i historii Polaków. Dziś tego wydarzenia po prostu nie ma. Katyń ma swoją martyrologię, masowe mordy Polaków w 1938 roku – nie.

   Newsweek: Do wybuchu wojny skala terroru była w hitlerowskich Niemczech znacznie mniejsza niż w stalinowskiej Rosji. W latach 1937-1938 w Niemczech wydano 267 wyroków śmierci. W ZSRR w samej tylko akcji przeciwko kułakom wydano ich ponad 378 tysięcy. Pod koniec 1938 roku w niemieckich kacetach przebywało około 20 tysięcy osób, w sowieckich łagrach ponad milion. Skąd tak ogromna różnica w skali terroru?
   Timothy Snyder: W latach 30. Stalin miał do dyspozycji NKWD. Hitler zaczął budować aparat przemocy dopiero w roku 1933. Ale jest coś jeszcze: Stalin mordował na terenie własnego państwa, w trakcie pokoju. Hitler zabijał przede wszystkim poza granicami Niemiec, w czasie wojny. Dla Stalina represje na nowych ziemiach były kontynuacją dawnej polityki. Dla Hitlera wojna stanowiła przełom.

   Newsweek: Pana książka pełna jest zaskakujących liczb. Przypomina pan m.in., że do wybuchu wojny Stalin zabił znacznie więcej Żydów niż Hitler.
   Timothy Snyder: W czasie nocy kryształowej zabito ponad 100 Żydów, co wywołało gigantyczny skandal międzynarodowy. Stalin zabił tysiące Żydów podczas wielkiej czystki. I tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy Żydów w czasie Wielkiego Głodu. Przecież Ukraina to też ojczyzna Żydów. Związek Radziecki znajdował się w międzynarodowej izolacji, ale właśnie dlatego Stalinowi udawało się z pomocą licznych zagranicznych zwolenników narzucać swoją wersję wydarzeń. Wielu mu wierzyło, nawet wtedy, gdy zabił głodem miliony. Zaś w roku 1933 w Niemczech były setki dziennikarzy.

   Całość * http://polska.newsweek.pl/miedzy-stalinem-a-hitlerem,76579,1,1.html *zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   woroszyłow

   krawiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   woroszyłow , to ten co worki szyje!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krawiec

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   ja, jak Sandmanowi nowy miech uszol, to jajca potraciol.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GOROLSKI HITLER JEDNAK BYŁ ŚLONZOKIYM

   Ale Kattowitz w 1945 to przed Ivanem nie bronili.BO WIEDZIELI ŻE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   TO NIY ICH INO ŚLONSKIE A OKUPACJA GOROLSKO RUSKO NAJLEPSZO.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale Kattowitz w 1945 to przed Ivanem nie bronili. BO POLSKI hiTLER BYŁ ŚLONZOKIYM

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   WIEDZIELI ŻE TO NIY NIYMIECKIE ANI RUSKIE INO ŚLONSKIE A OKUPANT RUSKO POLACKI NAJLEPSZY SAMI SWOI NATURA GOROLA.

   Zdjęcie autora komentarza
   Dziwi mnie tylko, że ci Niemcy niby tacy waleczni i kochający swój hajmat.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Ale Kattowitz w 1945 to przed Ivanem nie bronili. Uciekali na Mikołów ledwo butów nie potracili, hehehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandmenel - oszust, kłamca i przestępca z Cielmic!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Długo kłamco i oszuście nie strzimałeś na tej swojej banicji- ale dzięki temu wszyscy wiedzą co znaczy słowo polckiego bohatera i patrioty!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   przeca zes sie juz pozegnol, cug ci pitnoł?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Prezes kazoł mu sie wrócić, abo zaś mu nie stanął na wysokości zadania i terozki jego baba zaś przez miesiąc byndzie go karmić kebabem!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   http://img49.imageshack.us/img49/2740/pferd19xw.jpg

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   Tyta i Karlus na froncie :), oczywiście w zaprzęgu :). Z batem echte dojcz :))) P.S. Zdjęcie z czasów późniejszych bo dopiero wtedy nauczyli się obsługiwać ukradziony "fottoaparat" ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @:)

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Aparat fotograficzny, rower i radio wynaleźli do spółki dwaj Polacy francuskiego pochodzenia: Pier Dolny i Jan Franca w 1921 roku jak z giwerą buszowali na strychu u Ślązaka, kerego parę minut...rozwiń całość

   Aparat fotograficzny, rower i radio wynaleźli do spółki dwaj Polacy francuskiego pochodzenia: Pier Dolny i Jan Franca w 1921 roku jak z giwerą buszowali na strychu u Ślązaka, kerego parę minut wcześniej zabili w tzw. przez nich III powstaniu...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   na tymat zlodziejsta, to sie gorolu lepij niy wypowiadaj, wy juz mocie marka na swiecie,
   a jak cie rzic swiyndzi, to legnij sie miyndzy nami, niy bydziesz musiol zowiscic.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polish reality.

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   A moze to polska grupa rekonstrukcyjna imienia Jozefa Pilsudzkiego z Pcimia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A fto je tyn czeci? chyba ty - po gupim gyzichcie poznac.

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Te smjychol - a komu mieli loni tyn knipsaparat ukrajsc? Polokom abo od Polokow Waffenbruedern - Sowjetom? Ani jedyn, ani drugi w tyn czas tekigo iskustwa na oczy niy widzieli.
   Ruski pokradli je...rozwiń całość

   Te smjychol - a komu mieli loni tyn knipsaparat ukrajsc? Polokom abo od Polokow Waffenbruedern - Sowjetom? Ani jedyn, ani drugi w tyn czas tekigo iskustwa na oczy niy widzieli.
   Ruski pokradli je dopjyro jak szli na Bierlin. Do tego kradli (Poloki zresztom tysz) zygarki - a i swjyconce sie uszka od szolek (zauato).
   Jak mi niy wierzysz - spytej sie Tatuska, abo Djadii - to ci wiela poosprawiajom!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Niemcy choć raz w historii pokonali Polskę

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   czy zawsze jak jakieś niedorajdy wołali "Hilfe, hilfe"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mocni ,mocniejsi ale w gebie

   antypowstaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Polacy zawsze byli tak silni ,ze niemcow gonili ,ze az sie za nimi kurzylo.
   Jeszcze dzisiaj niemcy ida im ze strachu na reke wyciagnieta i sypia im pieniazki
   bo inaczej Polska wygladala by jak...rozwiń całość

   Polacy zawsze byli tak silni ,ze niemcow gonili ,ze az sie za nimi kurzylo.
   Jeszcze dzisiaj niemcy ida im ze strachu na reke wyciagnieta i sypia im pieniazki
   bo inaczej Polska wygladala by jak na ksiezycu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @:)

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Jasne że pokonali - na Poloków życzenie, a właściwie na życzenie Konrada Mazowieckiego, i tak to potym szło! A taki jedyn "polcki" astronom co to nie napisał ani jednego slowa po polcku - wstrzimoł...rozwiń całość

   Jasne że pokonali - na Poloków życzenie, a właściwie na życzenie Konrada Mazowieckiego, i tak to potym szło! A taki jedyn "polcki" astronom co to nie napisał ani jednego slowa po polcku - wstrzimoł słońce i ruszył ziemię - ale się wtedy działo!!!!
   I do dzisiej ta ziemia nie może się zatrzimać...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karlus

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   ta brecha, co niom te slonce zatrzimoł, stoi kajs u polokow w muzyjum.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewnie ten astronom pisał po śląsku

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

   napiszcie jeszcze jakieś głupoty rasiowe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

   a co, zajs brusisz szabla?
   droga przez Zaleszczyki
   ponos jeszcze niy jest fertig,
   do dej pozor, cobys zajs niy
   musiol bez kartofle spier dalac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie na czasie i też po czasie bo chodzi o Historię.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Kto i dlaczego przystąpił do paktu Antykominternowskiego i dlaczego nie Polska .
   Kto zyskał a kto na tym pakcie stracił.
   I temat wcale nie poruszany .
   Co się stało z członkami Polskiej ekipy...rozwiń całość

   Kto i dlaczego przystąpił do paktu Antykominternowskiego i dlaczego nie Polska .
   Kto zyskał a kto na tym pakcie stracił.
   I temat wcale nie poruszany .
   Co się stało z członkami Polskiej ekipy rządzącej tej do WRZEŚNIA 39 ROKU.
   I jakie umocowanie prawna miała ta nowa ekipa rządząca powstała na ZACHODZIE .
   Kto ja wybrał .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @tyn istny

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   Gdyby do zadanych przez Ciebie pytań podejść z pozycji wojskowej, to Polska ekipa rządząco wojskowa - udała się, na z góry upatrzone pozycje w... Rumunii - drogą na Zaleszczyki!
   A nowa ekipa...rozwiń całość

   Gdyby do zadanych przez Ciebie pytań podejść z pozycji wojskowej, to Polska ekipa rządząco wojskowa - udała się, na z góry upatrzone pozycje w... Rumunii - drogą na Zaleszczyki!
   A nowa ekipa powstała na zachodzie miała takie same umocowania prawne jak Pan Twardowski na księżycu! Jednak z tym księżycem byłbym ostrożny, bo było dwóch takich co go zadup czyli i nic o żodnym kogucie ani też Twardowskim nie szkryflali! Możno nam czegoś nie pedzieli?
   I ostatnie twoje pytanie: Kto ja wybrał? Odpowiem tobie cytatem z filmu REJS:
   "– Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda... Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Yyyy... Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący... Czarna za – lub odwrotnie: czarna za... Yyyy... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.
   – No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?"
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto ja wybrał TYN CO ZADECYDOWOŁ O LOSIE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   ŚP GEN SIKORSKIEGO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyjaciele to Amerykanie

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   wrogowie to sasiedzi.,,skutki w tytule artykulu.Unik Prezydenta kolejna gafa.,,Wystarczylo byc w Zaglebiu uhonorowac przyszlosciowa ,,energie,,WATT,,i dmuchac na dlugi obecne i przyszlych pokolen i...rozwiń całość

   wrogowie to sasiedzi.,,skutki w tytule artykulu.Unik Prezydenta kolejna gafa.,,Wystarczylo byc w Zaglebiu uhonorowac przyszlosciowa ,,energie,,WATT,,i dmuchac na dlugi obecne i przyszlych pokolen i przygotowywac sie na awanture ZUS I OFE. Po co ta ,,bojowosc Polskosci,okazywana Slazakom,domagajacym sie Regionalizmu w ramach wspolnego UE i jeszcze mocniejszej integracji z ta Europa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Buta kroczy przed upadkiem.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

   Nie ma przypadku .
   I nic nie dzieje się przypadkowo.
   Były głośne hasła ~~ guzika nie oddamy .
   A później wielki chaos i droga na Zaleszczyki.
   Lecz nadal nic się nie zmienia.
   Nadal wrogów...rozwiń całość

   Nie ma przypadku .
   I nic nie dzieje się przypadkowo.
   Były głośne hasła ~~ guzika nie oddamy .
   A później wielki chaos i droga na Zaleszczyki.
   Lecz nadal nic się nie zmienia.
   Nadal wrogów robimy sobie blisko a przyjaciół szukamy daleko.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mo Polcka przijaciol?

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Dobrzej trefiol - w ty ostatni linijce Twojigo postu!
   Bo pytanie je - eli te przijacioly, kerych to Polok szuko - chcom, coby Polok ich przijaciolym bol?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @chrobok

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Pomiędzy tzw, ostatnią Polską tym razem zarobkową emigracją krąży powiedzenie.
   ~~ Polak już w tym Ci pomoże jak Ci nie zaszkodzi.
   A Ty mi tu z przyjaciółmi wyskakujesz jak Filip z konopi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka agresja?

   Dyzma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Zato mozecie polacy podziekowac:Dmowskiemu i Pilsudskiemu!!!!!! Ze wszyskimy zes cie wojowali az przyszla kryska sromotna na was!!!!!! Dobrze ze kartofel zginol pod Smolenskem bo to tez byl...rozwiń całość

   Zato mozecie polacy podziekowac:Dmowskiemu i Pilsudskiemu!!!!!! Ze wszyskimy zes cie wojowali az przyszla kryska sromotna na was!!!!!! Dobrze ze kartofel zginol pod Smolenskem bo to tez byl wojownik co wymachiwal szabelka!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja wiem, ja wiem jak było

   absolwent gimnazjum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   Wstrętni Polacy stworzyli AK. by mordować Zydów i Ukraińców. Zeby do tego nie dopuścić dzielny Wehrmacht wkroczył do Polski, by ratować Zydów, a Rosjanie by ratować Ukraińców. Niemcy wyzwolili...rozwiń całość

   Wstrętni Polacy stworzyli AK. by mordować Zydów i Ukraińców. Zeby do tego nie dopuścić dzielny Wehrmacht wkroczył do Polski, by ratować Zydów, a Rosjanie by ratować Ukraińców. Niemcy wyzwolili polskie obozy w Oświęcimiu, Treblince i Dachau oraz Ravensbruck. Nienawiść do wyzwolicieli u Polaków była tak durza, że zrobili powstanie warszawskie z urzyciem broni chemicznej na szczęście niemiecka i radziecka misja pokojowa stłumiła bunt. Polacy się nadal nie uspokoili i dlatego spokojna Ukraińska ludność wołynia musiała zrobić z nimi porządek, oczywiście z zachowaniem standarduw unijnych. Tego się uczymy w gimnazjum, nie mówcie że my tylko bijemy nauczycieli i nakładamy im kosze na głowę (to też, ale tylko tym moherowym), też jak widać zdobywamy solidno wiedze. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama