Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić...

  Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić przeciwko grypie w Polsce

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W aptekach są już szczepionki przeciw grypie. Ochronią nas przed szczepami wirusa grypy: Californią (A/California/7/2009 (H1N1), Victorią - A/Victoria/361/2011 (H3N2) namnażany w hodowli komórkowej oraz Massachusetts (B/Massachusetts/2/2012 (linia Yamagata). Czterowalentną szczepionką chroniącą także przed wirusem B (Brisbane /60/2008 ( linia Victoria), po raz pierwszy rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a produkowaną przez kilka firm, chronić przed grypą się będą póki co obywatele USA. W Polsce ta szczepionka na grypę dostępna nie będzie. Nie oznacza to jednak, że polscy pacjenci nie będą zabezpieczeni przed grypą.
  W aptekach są już szczepionki przeciw grypie

  W aptekach są już szczepionki przeciw grypie ©Piotr Krzyżanowski

  Tylko w okresie od 1 do 7 września 2013 r. zarejestrowano w Polsce 16.193 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 6,0 na 100 tys. ludności. A to oznacza tylko jedno. Że jesień zaczęła się na dobre i znów zaczniemy kichać, prychać i zarażać siebie i innych m.in. grypą. A to może się źle skończyć, bowiem grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i istotną przyczyną zachorowań oraz zgonów.

  UWAGA! GRYPA ATAKUJE:
  GRYPA 2014 ATAKUJE NA ŚLĄSKU: FALA GRYPY NADCHODZI Z POŁUDNIA EUROPY


  Istnieje ponad 200 rożnych typów wirusów oddechowych wywołujących podobne objawy do grypy, jednak nie powodują one tak poważnych powikłań jak grypa, mogących prowadzić do inwalidztwa, a nawet zgonu. Choć grypa występuje na świecie od wieków, nie udało się jej jeszcze opanować, między innymi ze względu na nieustanną zmienność wirusa grypy.

  Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na grypę choruje na świecie od 330 mln do 1,76 mld ludzi, 3-5 mln osób cierpi z powodu ostrych objawów grypy, umiera na grypę od 500 tys. do miliona osób.
  Okresami, w których odnotowano najliczniejsze przypadki zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce były trzy ostatnie sezony epidemiczne oraz sezon 2002/2003. W 2012 roku zachorowało u nas na grypę ponad milion osób. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wynika, że liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była trzykrotnie wyższa.

  Mimo to Polacy nie chcą się szczepić przeciw grypie. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,75 proc. rodaków. To nie tylko problem tych osób. Jak wyliczyli eksperci, koszty pośrednie związane z zachorowaniami na grypę w roku o przeciętnej zachorowalności to w naszym kraju 1,5 mld złotych rocznie.
  - W woj. śląskim w ubiegłym roku zaszczepiło się przeciw grypie tylko niewiele ponad 2 proc. mieszkańców. W porównaniu do 4 proc. w roku 2009 można powiedzieć, że liczba zaszczepionych przeciw grypie spadła o połowę - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

  Ci, którzy jednak zechcą się zaszczepić przeciw grypie, będą mieć w tym roku do dyspozycji kilka szczepionek przeciw grypie.
  - Są już do nabycia w aptekach, choć my w sanepidzie jeszcze ich nie mamy - dodała Renata Cieślik-Tarkota.

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionki przeciw grypie dostępne w sezonie epidemicznym 2013/2014 zawierają antygeny 3 różnych szczepów wirusa grypy spokrewnionych ze szczepami:
  • A/California/7/2009 (H1N1),
  [b]• A/Victoria/361/2011 (H3N2) namnażanymi w hodowli komórkowej,

  • B/Massachusetts/2/2012 (linia Yamagata).

  Antygeny wirusa grypy A(H1N1) uzyskano ze szczepu wirusa A(H1N1)pdm09 (2009[H1N1]), tego samego, który był zawarty w monowalentnej szczepionce przeciw grypie pandemicznej 2009 (H1N1v) oraz szczepu zawartego w szczepionkach przeciw grypie sezonowej 2010/2011, 2011/2012 oraz 2012/2013.

  Na grypę w ostatnim sezonie chorobowym zmarły 123 osoby
  Grypa i przeziębienia atakują w woj. śląskim! Czy to już epidemia grypy?
  Dr Paweł Grzesiowski: Szczepionka przeciw grypie nie wywołuje narkolepsji


  Antygeny wirusa grypy A(H3N2) namnażanego w hodowli komórkowej jest taki sam jak w szczepionkach sezonowych 2012/2013.

  Antygen wirus grypy B/Massachusetts/2/2012 różni się od użytego w szczepionkach sezonowych 2012/2013.

  Dodatkowo po raz pierwszy WHO podało zalecenia dotyczące składu 4-walentej szczepionki przeciw grypie, która powinna dodatkowo zawierać antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepem wirusa grypy B/Brisbane/60/2008 (linia Victoria).

  Nowych szczepionek zawierających 4 szczepy wirusa grypy, dostępnych w Stanach Zjednoczonych, w Polsce nie będzie.
  - To, że nie ma ich w Polsce nie oznacza, że polscy pacjenci mają do dyspozycji gorsze szczepionki. Proszę pamiętać, że wirus mutuje i co roku skład szczepionki jest prognozowaniem tego, jaki będzie w danym sezonie. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że szczepionki dostępne w Polsce dobrze chroniły przed istniejącymi tu szczepami wirusa grypy - dodała Cieślik-Tarkota.

  [sc] Czym można się szczepić w Polsce w sezonie 2013-2014?

  Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, w sezonie grypowym 2013-2014 w Polsce dostępne będą następujące szczepionki przeciw grypie.

  1. Szczepionka: IDflu 9
  Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana
  Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
  Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
  Postać: zawiesina do wstrzykiwań śródskórnych
  Dawka: 0,1 ml;

  2. Szczepionka: IDflu 15
  Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana
  Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
  Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
  Postać: zawiesina do wstrzykiwań śródskórnych
  Dawka: 0,1 ml;

  3. Szczepionka: Influvac 2013/2014
  Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie, inaktywowana,
  Antygen: antygeny powierzchniowe wirusa grypy,
  Podmiot odpowiedzialny: Abbott Biologicals B.V., Holandia
  Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięśniowo
  lub głęboko podskórnie,
  Dawka: 0,5 ml;

  4. Szczepionka: VAXIGRIP JUNIOR

  Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana,
  Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
  Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
  Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięsniowo
  lub głęboko podskórnie,
  Dawka: 0,25 ml;

  5. Szczepionka: VAXIGRIP
  Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana,
  Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
  Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
  Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięśniowo
  lub głęboko podskórnie,
  Dawka: 0,5 ml.

  Koszt szczepienia przeciw grypie około 30-40 złotych.


  Czy szczepionki są bezpieczne?


  Mity na temat szczepień rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

  1. Szczepionki przeciwko grypie są nieskuteczne. Do szczepienia przeciw grypie namawia lobby farmaceutyczne, w dodatku mogą wywoływać astmę, a u kobiet w ciąży wywoływać poronienie.
  FAŁSZ.
  Szczepienie przeciw grypie jest jak tabletka na dobry nastrój przed okresem jesienno-zimowym, ale tylko gdybyśmy brali pod uwagę osoby młode i zdrowe. Dla tych osób szczepionka ta jest tylko dodatkowym środkiem zabezpieczenia przed infekcją, ale sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z osobami starszymi, chorymi, zwłaszcza na astmę. Wówczas grypa może prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Wielu takim osobom szczepionki przeciwko grypie ratują życie. W żadnym wypadku nie wywołują astmy.
  Jeśli ktoś tak twierdzi, nie ma do tego podstaw naukowych. Badania środowiskowe opublikowane ostatnio w Wielkiej Brytanii wykazały z kolei brak związku między podaniem szczepionki przeciwko grypie kobietom w ciąży a poronieniem.

  2. Szczepionki przeciw grypie dla dzieci wywołują autyzm, ADHD, cukrzycę, SM, zapalenie wątroby. Szkodliwą substancją jest zawarty w szczepionkach thiomersal
  FAŁSZ
  Lekarz, który dziś szerzy informację, że szczepienia są związane z chorobami układu nerwowego, takimi jak autyzm czy ADHD naraża się na utratę prawa do wykonywania zawodu tak, jak stało się to z autorem tej oszukańczej hipotezy. W 1998 dr Andrew Wakefield opublikował ją w prestiżowym angielskim piśmie medycznym Lancet. Po 12 latach badań i dochodzeń okazało się, że była to całkowicie teoria fałszywa i zmanipulowana ( Lancet wycofał ten artykuł z archiwum - przyp. aut.), wymyślona w celu wymuszenia pieniędzy od firm farmaceutycznych. Przeprowadzono też wiele poważnych eksperymentów i badań środowiskowych oceniających ryzyko wystąpienia u osób szczepionych autyzmu i innych chorób, jak stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy zapalenia wątroby. Sprawdzono to na dużych populacjach. I tak np. Japonia długo nie szczepiła dzieci przeciwko różyczce, odrze i śwince (MMR), ale okazało się, że liczba dzieci autystycznych była tam nie mniejsza niż w krajach, gdzie podawano MMR. Najnowsze badania wykazują, że autyzm to choroba uwarunkowana genetycznie. Jak więc szczepionka może wpłynąć na geny człowieka?
  A co do thiomersalu, pochodnej rtęci. Od 1 stycznia 2012 producenci szczepionek, które są w polskim kalendarzu szczepień, wycofali thiomersal ze swoich produktów.Nawet gdyby były, nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów, że thiomersal w dawkach, używanych w szczepionkach jest szkodliwy.

  3. Szczepienia przeciw grypie wywołują narkolepsję
  FAŁSZ,
  Narkolepsja to choroba pewnej grupy neuronów w podwzgórzu, na skutek której chory zasypia w niekontrolowany sposób. Na razie trudno znaleźć jakiekolwiek powiązanie między narkolepsją a szczepieniami. Prawdopodobnym efektem badań nad narkolepsją może być stwierdzenie, iż jest pewna grupa ludzi predysponowanych do takich zaburzeń w wyniku stymulacji układu odporności. Wiemy bowiem, że narkolepsja występuje czasem po grypie, a więc na skutek infekcji wirusowej. Mechanizm jej powstawania jest jednak autoimmulonologiczny, a nie poszczepionkowy.

  4. Powikłania a nawet zgony niemowląt po szczepionce przeciw gruźlicy
  TAK, ALE U DZIECI Z ZABURZENIAMI ODPORNOŚCI
  Kilka przypadków zgonów niemowląt po podaniu szcepionki przeciw gruźlicy może się zdarzyć w każdej populacji. Dotyczy dzieci z zaburzeniami odporności, narażonych i tak na śmiertelne ryzyko. Zdajemy sobie z tego sprawę. W Polsce szczepionka przeciw gruźlicy podawana jest dzieciom w pierwszej dobie życia, nie wywołując powikłań u dzieci zdrowych. Raz na milion jednak szczepionka ta, zawierająca żywą bakterię, może natrafić na noworodka o obniżonej odporności i spowodować u niego rozsiew bakterii szczepionkowej i poważne powikłania, a nawet zgon. Takie dziecko jest jednak tuż po urodzeniu nie do odróżnienia od zdrowych dzieci, nie ma żadnych objawów. Pojawiają się poglądy, aby szczepienie przeciw gruźlicy odsuwane było na koniec pierwszego miesiąca życia, by dać czas na pojawienie się ewentualnych zwiastunów choroby. Wtedy takiego dziecka nie będzie się szczepić.

  5. Zwolennicy szczepień przeciw grypie to lobbyści firm farmaceutycznych
  FAŁSZ
  Metodą naszej obrony jest całkowita transparentność kontaktów z firmami. Zapewniam, że moje poglądy nie są produkowane przez PR firm, tylko oparte są na aktualnej wiedzy medycznej.

  6. Szczepionki przeciw grypie są w 100 proc. bezpieczne

  TAK, ALE...
  Nic, co jest tworem ludzkich rąk nie jest w 100 procentach bezpieczne. Tzn. szczepionki są bezpieczne, ale nie oznacza to, że raz na kilkaset tysięcy podanych dawek nie dojdzie do jakiegoś działania niepożądanego, które wynikać będzie ze stanu naszego organizmu. Indywidualnych cech, które predysponują go do określonej reakcji. Jednak, że posłużę się analogią, jeśli ktoś jest uczulony na orzeszki ziemne, nie można wszystkim zakazać ich jedzenia. Nie można więc oskarżać szczepionek, które są w powszechnym użyciu, o ich szkodliwość, jeśli reakcja na nie u niektórych osób wynika z indywidualnych cech ich organizmu, a nie wady wytworzenia szczepionki.

  Maria Zawała  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lek na grypę

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Prawdopodobnie,najlepszą szczepionką na grypę i infekcje,to jedzenie czosnku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic nie warta truzcizna

   basia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Zaszczepiłm poraz pierwszy dziecko w tym, i nigdy nie chorowało tak ciężko . cały rok spędziło na chorowaniu na grypę, powtarzającą się co chwilę. Zaznaczam, że nie miałam takich probemów z...rozwiń całość

   Zaszczepiłm poraz pierwszy dziecko w tym, i nigdy nie chorowało tak ciężko . cały rok spędziło na chorowaniu na grypę, powtarzającą się co chwilę. Zaznaczam, że nie miałam takich probemów z wyleczeniem dziecka z infekcji, gdy nie dostało tej trucizny, którą się wmaia jako złoty środek, a tym czasem to tylko szkodzi. Nigdy więcej nie zaszczępię. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie szczepcie się!!!

   eeeeeee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   to gwóźdź do trumny - każde szczepienie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczepionka

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W tym roku szczepionki są nietrafione . Spotkaliśmy się całą rodziną na wigilii 11 osób , szwagierka miała kaszel , po dwóch dniach dosłownie wszyscy zachorowali . 40 stopni gorączki , straszny...rozwiń całość

   W tym roku szczepionki są nietrafione . Spotkaliśmy się całą rodziną na wigilii 11 osób , szwagierka miała kaszel , po dwóch dniach dosłownie wszyscy zachorowali . 40 stopni gorączki , straszny uporczywy kaszel ,3 osoby szczepiły się regularnie , na dodatek ojciec który się szczepi co roku przeciw grypie jest najbardziej chory. Po trzech dniach od wigilii musieliśmy dzwonić po pogotowie bo stracił przytomność i stwierdzili że ma zapalenie oskrzeli , Na następny dzień przyjechał lekarz na wizytę domową i stwierdził że ojciec ma zapalenie płuc i niema na co czekać i wezwał karetkę która przewiozła go do szpitala . Tych świąt nie zapomnimy do końca życia . Szczepionka nie zadziałała zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczepionka

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   W zeszłym roku w okresie świątecznym dopadła nas grypa,którą przyniósł mąż,wszyscy byliśmy chorzy-5 osób,oprócz mojej córki,która rok wcześniej była zaszczepiona,nie dostała nawet kataru-mimo,że...rozwiń całość

   W zeszłym roku w okresie świątecznym dopadła nas grypa,którą przyniósł mąż,wszyscy byliśmy chorzy-5 osób,oprócz mojej córki,która rok wcześniej była zaszczepiona,nie dostała nawet kataru-mimo,że wszyscy kichaliśmy,smarkaliśmy i kaszleliśmy...wychodzi na to,że szczepionka nie tylko chroni przed grypą ale jest skuteczna dłużej niż jeden sezon...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepionki

   krzys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   mi kiedys jedna szczepionka, polyvaccinum uratowala zycie, teraz zaszczepilem sie na grype i nie narzekam, daje to dwie rodaje odpornosci, a czosnek i cebule to sobie zryjcie sami, nic nie daje, w...rozwiń całość

   mi kiedys jedna szczepionka, polyvaccinum uratowala zycie, teraz zaszczepilem sie na grype i nie narzekam, daje to dwie rodaje odpornosci, a czosnek i cebule to sobie zryjcie sami, nic nie daje, w dodatku mocno podraznia zoladek, tez mialem taka faze te brednie o medycynie naturalnej to powinni zamykac, wlacznie z jakims janusem na czele. Raka tez bedziecie leczyc mieszanka ziol?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczepionka

   merkaba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   To nie jest tak , że szczepiąc się mamy 100 proc. pewności, że nie zachorujemy to po co sie szczepic jeść czosnek który zwalcza wirusy polski bo chiński jest słabszy inna odmiana i taniej wyjdzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mity rozwiane, ale powstał problem

   zett (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   KTÓRĄ szczepionką mam się zaszczepić???? Widzę cztery, bo piąta dla juniorów. Zatem, która najlepsza?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić przeciwko grypie w Polsce

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Od 12 r.ż nie choruję poza zwykłym katarem. Wystarczyło że w wieku 19 lat zaszczepiona zostałam na grypę, na którą po 2 tyg zachorowałam (stwierdzona grypa przez lekarza) i bardzo ciężko ją...rozwiń całość

   Od 12 r.ż nie choruję poza zwykłym katarem. Wystarczyło że w wieku 19 lat zaszczepiona zostałam na grypę, na którą po 2 tyg zachorowałam (stwierdzona grypa przez lekarza) i bardzo ciężko ją przeszłam. Dlatego za szczepienia na grypę podziękujęzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odporność.

   kobieta 67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To pewnie miała Pani wówczas słabą odporność i szczepionka spowodowała uodparnianie, ale to nie była grypa.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głupoty

   gymli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   chyba po to się wmania, że szczepionka ma wspomóc odporność, żeby dać nadzieję chorujacym, że będzie większa, anie jeszcze dodtakowo uszkodzona?

   Zdjęcie autora komentarza
   Do Pani Anny

   Maria Zawała

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Szanowna pani. Grypa naprawdę nie można się zarazić szczepionką. Nie wiem, czy miała Pani grypę , czy wykonano u pani badania potwierdzające chorobę w specjalnym laboratorium. MOże zachorowała Pani...rozwiń całość

   Szanowna pani. Grypa naprawdę nie można się zarazić szczepionką. Nie wiem, czy miała Pani grypę , czy wykonano u pani badania potwierdzające chorobę w specjalnym laboratorium. MOże zachorowała Pani z powodu jednego z ponad 200 wirusów grypopochodnych, na które nie ma szczepionki, a może w danym sezonie wirus grypy zmutował i specjaliści nie trafili ze szczepionką. To nie jest tak , że szczepiąc się mamy 100 proc. pewności, że nie zachorujemy. Jeśli jednak w danym sezonie naukowcy trafią w przewidywanego wirusa i się zaszczepimy, to na pewno nie zachorujemy. Od kilku sezonów w Polsce szczepionka jest trafiona.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha?

   qwdfd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to po co się szczepić i narażać zdrowie, wprowadzając do organizmu truciznę? która jednka często szkodzi, skoro psoby niechorujące po szczepieniu przechodzą ciężkie grypy z powikłaniami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nt. szczepionki

   Halina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ja mam astmę i zrobiłam eksperyment - jednego roku się nie zaszczepiłam i wylądowałam w szpitalu na zapalenie oskrzeli, więc w drugim roku się zaszczepiłam i w ogóle nie chorowałam. Od tej pory...rozwiń całość

   Ja mam astmę i zrobiłam eksperyment - jednego roku się nie zaszczepiłam i wylądowałam w szpitalu na zapalenie oskrzeli, więc w drugim roku się zaszczepiłam i w ogóle nie chorowałam. Od tej pory uważam, że szczepionki naprawdę działają.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczepienia a cukrzyca

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja się zaszczepiłam w 2008 roku przeciwko grypie. Teraz mam cukrzycę typu I w wieku 35 lat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama