18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić przeciwko grypie w Polsce

Maria Zawała
Maria Zawała
W aptekach są już szczepionki przeciw grypie
W aptekach są już szczepionki przeciw grypie Piotr Krzyżanowski
W aptekach są już szczepionki przeciw grypie. Ochronią nas przed szczepami wirusa grypy: Californią (A/California/7/2009 (H1N1), Victorią - A/Victoria/361/2011 (H3N2) namnażany w hodowli komórkowej oraz Massachusetts (B/Massachusetts/2/2012 (linia Yamagata). Czterowalentną szczepionką chroniącą także przed wirusem B (Brisbane /60/2008 ( linia Victoria), po raz pierwszy rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a produkowaną przez kilka firm, chronić przed grypą się będą póki co obywatele USA. W Polsce ta szczepionka na grypę dostępna nie będzie. Nie oznacza to jednak, że polscy pacjenci nie będą zabezpieczeni przed grypą.

Tylko w okresie od 1 do 7 września 2013 r. zarejestrowano w Polsce 16.193 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 6,0 na 100 tys. ludności. A to oznacza tylko jedno. Że jesień zaczęła się na dobre i znów zaczniemy kichać, prychać i zarażać siebie i innych m.in. grypą. A to może się źle skończyć, bowiem grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i istotną przyczyną zachorowań oraz zgonów.

Istnieje ponad 200 rożnych typów wirusów oddechowych wywołujących podobne objawy do grypy, jednak nie powodują one tak poważnych powikłań jak grypa, mogących prowadzić do inwalidztwa, a nawet zgonu. Choć grypa występuje na świecie od wieków, nie udało się jej jeszcze opanować, między innymi ze względu na nieustanną zmienność wirusa grypy.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na grypę choruje na świecie od 330 mln do 1,76 mld ludzi, 3-5 mln osób cierpi z powodu ostrych objawów grypy, umiera na grypę od 500 tys. do miliona osób.
Okresami, w których odnotowano najliczniejsze przypadki zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce były trzy ostatnie sezony epidemiczne oraz sezon 2002/2003. W 2012 roku zachorowało u nas na grypę ponad milion osób. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wynika, że liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była trzykrotnie wyższa.

Mimo to Polacy nie chcą się szczepić przeciw grypie. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,75 proc. rodaków. To nie tylko problem tych osób. Jak wyliczyli eksperci, koszty pośrednie związane z zachorowaniami na grypę w roku o przeciętnej zachorowalności to w naszym kraju 1,5 mld złotych rocznie.
- W woj. śląskim w ubiegłym roku zaszczepiło się przeciw grypie tylko niewiele ponad 2 proc. mieszkańców. W porównaniu do 4 proc. w roku 2009 można powiedzieć, że liczba zaszczepionych przeciw grypie spadła o połowę - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Ci, którzy jednak zechcą się zaszczepić przeciw grypie, będą mieć w tym roku do dyspozycji kilka szczepionek przeciw grypie.
- Są już do nabycia w aptekach, choć my w sanepidzie jeszcze ich nie mamy - dodała Renata Cieślik-Tarkota.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionki przeciw grypie dostępne w sezonie epidemicznym 2013/2014 zawierają antygeny 3 różnych szczepów wirusa grypy spokrewnionych ze szczepami:
• A/California/7/2009 (H1N1),
[b]• A/Victoria/361/2011 (H3N2) namnażanymi w hodowli komórkowej,

• B/Massachusetts/2/2012 (linia Yamagata).
Antygeny wirusa grypy A(H1N1) uzyskano ze szczepu wirusa A(H1N1)pdm09 (2009[H1N1]), tego samego, który był zawarty w monowalentnej szczepionce przeciw grypie pandemicznej 2009 (H1N1v) oraz szczepu zawartego w szczepionkach przeciw grypie sezonowej 2010/2011, 2011/2012 oraz 2012/2013.

Na grypę w ostatnim sezonie chorobowym zmarły 123 osoby
Grypa i przeziębienia atakują w woj. śląskim! Czy to już epidemia grypy?
Dr Paweł Grzesiowski: Szczepionka przeciw grypie nie wywołuje narkolepsji

Antygeny wirusa grypy A(H3N2) namnażanego w hodowli komórkowej jest taki sam jak w szczepionkach sezonowych 2012/2013.

Antygen wirus grypy B/Massachusetts/2/2012 różni się od użytego w szczepionkach sezonowych 2012/2013.

Dodatkowo po raz pierwszy WHO podało zalecenia dotyczące składu 4-walentej szczepionki przeciw grypie, która powinna dodatkowo zawierać antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepem wirusa grypy B/Brisbane/60/2008 (linia Victoria).

Nowych szczepionek zawierających 4 szczepy wirusa grypy, dostępnych w Stanach Zjednoczonych, w Polsce nie będzie.
- To, że nie ma ich w Polsce nie oznacza, że polscy pacjenci mają do dyspozycji gorsze szczepionki. Proszę pamiętać, że wirus mutuje i co roku skład szczepionki jest prognozowaniem tego, jaki będzie w danym sezonie. Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że szczepionki dostępne w Polsce dobrze chroniły przed istniejącymi tu szczepami wirusa grypy - dodała Cieślik-Tarkota.

[sc] Czym można się szczepić w Polsce w sezonie 2013-2014?

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, w sezonie grypowym 2013-2014 w Polsce dostępne będą następujące szczepionki przeciw grypie.

1. Szczepionka: IDflu 9
Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana
Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań śródskórnych
Dawka: 0,1 ml;

2. Szczepionka: IDflu 15
Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana
Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań śródskórnych
Dawka: 0,1 ml;

3. Szczepionka: Influvac 2013/2014
Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie, inaktywowana,
Antygen: antygeny powierzchniowe wirusa grypy,
Podmiot odpowiedzialny: Abbott Biologicals B.V., Holandia
Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięśniowo
lub głęboko podskórnie,
Dawka: 0,5 ml;

4. Szczepionka: VAXIGRIP JUNIOR

Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana,
Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięsniowo
lub głęboko podskórnie,
Dawka: 0,25 ml;

5. Szczepionka: VAXIGRIP
Typ szczepionki: szczepionka przeciw grypie inaktywowana,
Antygen: rozszczepiony wirion wirusa grypy
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Pasteur S.A., Francja
Postać: zawiesina do wstrzykiwań domięśniowo
lub głęboko podskórnie,
Dawka: 0,5 ml.

Koszt szczepienia przeciw grypie około 30-40 złotych.

Czy szczepionki są bezpieczne?

Mity na temat szczepień rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

1. Szczepionki przeciwko grypie są nieskuteczne. Do szczepienia przeciw grypie namawia lobby farmaceutyczne, w dodatku mogą wywoływać astmę, a u kobiet w ciąży wywoływać poronienie.
FAŁSZ.
Szczepienie przeciw grypie jest jak tabletka na dobry nastrój przed okresem jesienno-zimowym, ale tylko gdybyśmy brali pod uwagę osoby młode i zdrowe. Dla tych osób szczepionka ta jest tylko dodatkowym środkiem zabezpieczenia przed infekcją, ale sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z osobami starszymi, chorymi, zwłaszcza na astmę. Wówczas grypa może prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Wielu takim osobom szczepionki przeciwko grypie ratują życie. W żadnym wypadku nie wywołują astmy.
Jeśli ktoś tak twierdzi, nie ma do tego podstaw naukowych. Badania środowiskowe opublikowane ostatnio w Wielkiej Brytanii wykazały z kolei brak związku między podaniem szczepionki przeciwko grypie kobietom w ciąży a poronieniem.

2. Szczepionki przeciw grypie dla dzieci wywołują autyzm, ADHD, cukrzycę, SM, zapalenie wątroby. Szkodliwą substancją jest zawarty w szczepionkach thiomersal
FAŁSZ
Lekarz, który dziś szerzy informację, że szczepienia są związane z chorobami układu nerwowego, takimi jak autyzm czy ADHD naraża się na utratę prawa do wykonywania zawodu tak, jak stało się to z autorem tej oszukańczej hipotezy. W 1998 dr Andrew Wakefield opublikował ją w prestiżowym angielskim piśmie medycznym Lancet. Po 12 latach badań i dochodzeń okazało się, że była to całkowicie teoria fałszywa i zmanipulowana ( Lancet wycofał ten artykuł z archiwum - przyp. aut.), wymyślona w celu wymuszenia pieniędzy od firm farmaceutycznych. Przeprowadzono też wiele poważnych eksperymentów i badań środowiskowych oceniających ryzyko wystąpienia u osób szczepionych autyzmu i innych chorób, jak stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy zapalenia wątroby. Sprawdzono to na dużych populacjach. I tak np. Japonia długo nie szczepiła dzieci przeciwko różyczce, odrze i śwince (MMR), ale okazało się, że liczba dzieci autystycznych była tam nie mniejsza niż w krajach, gdzie podawano MMR. Najnowsze badania wykazują, że autyzm to choroba uwarunkowana genetycznie. Jak więc szczepionka może wpłynąć na geny człowieka?
A co do thiomersalu, pochodnej rtęci. Od 1 stycznia 2012 producenci szczepionek, które są w polskim kalendarzu szczepień, wycofali thiomersal ze swoich produktów.Nawet gdyby były, nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów, że thiomersal w dawkach, używanych w szczepionkach jest szkodliwy.

3. Szczepienia przeciw grypie wywołują narkolepsję
FAŁSZ,
Narkolepsja to choroba pewnej grupy neuronów w podwzgórzu, na skutek której chory zasypia w niekontrolowany sposób. Na razie trudno znaleźć jakiekolwiek powiązanie między narkolepsją a szczepieniami. Prawdopodobnym efektem badań nad narkolepsją może być stwierdzenie, iż jest pewna grupa ludzi predysponowanych do takich zaburzeń w wyniku stymulacji układu odporności. Wiemy bowiem, że narkolepsja występuje czasem po grypie, a więc na skutek infekcji wirusowej. Mechanizm jej powstawania jest jednak autoimmulonologiczny, a nie poszczepionkowy.

4. Powikłania a nawet zgony niemowląt po szczepionce przeciw gruźlicy
TAK, ALE U DZIECI Z ZABURZENIAMI ODPORNOŚCI
Kilka przypadków zgonów niemowląt po podaniu szcepionki przeciw gruźlicy może się zdarzyć w każdej populacji. Dotyczy dzieci z zaburzeniami odporności, narażonych i tak na śmiertelne ryzyko. Zdajemy sobie z tego sprawę. W Polsce szczepionka przeciw gruźlicy podawana jest dzieciom w pierwszej dobie życia, nie wywołując powikłań u dzieci zdrowych. Raz na milion jednak szczepionka ta, zawierająca żywą bakterię, może natrafić na noworodka o obniżonej odporności i spowodować u niego rozsiew bakterii szczepionkowej i poważne powikłania, a nawet zgon. Takie dziecko jest jednak tuż po urodzeniu nie do odróżnienia od zdrowych dzieci, nie ma żadnych objawów. Pojawiają się poglądy, aby szczepienie przeciw gruźlicy odsuwane było na koniec pierwszego miesiąca życia, by dać czas na pojawienie się ewentualnych zwiastunów choroby. Wtedy takiego dziecka nie będzie się szczepić.

5. Zwolennicy szczepień przeciw grypie to lobbyści firm farmaceutycznych
FAŁSZ
Metodą naszej obrony jest całkowita transparentność kontaktów z firmami. Zapewniam, że moje poglądy nie są produkowane przez PR firm, tylko oparte są na aktualnej wiedzy medycznej.

6. Szczepionki przeciw grypie są w 100 proc. bezpieczne

TAK, ALE...
Nic, co jest tworem ludzkich rąk nie jest w 100 procentach bezpieczne. Tzn. szczepionki są bezpieczne, ale nie oznacza to, że raz na kilkaset tysięcy podanych dawek nie dojdzie do jakiegoś działania niepożądanego, które wynikać będzie ze stanu naszego organizmu. Indywidualnych cech, które predysponują go do określonej reakcji. Jednak, że posłużę się analogią, jeśli ktoś jest uczulony na orzeszki ziemne, nie można wszystkim zakazać ich jedzenia. Nie można więc oskarżać szczepionek, które są w powszechnym użyciu, o ich szkodliwość, jeśli reakcja na nie u niektórych osób wynika z indywidualnych cech ich organizmu, a nie wady wytworzenia szczepionki.

Maria Zawała



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić przeciwko grypie w Polsce - Dziennik Zachodni