Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie

  Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie

  Magdalena Łabądź

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ramach „Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla Miasta Katowice w 2013 r.” Urząd Miasta Katowice zorganizował program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia. Teoretycznie miał się rozpocząć 9 września.

  Jednak z uwagi na zbyt późne zatwierdzenie szczepionek przez Ministerstwo Zdrowia, rzeczywiście rozpoczął się 11 września.

  Każdy mieszkaniec Katowic, który ukończył 65 lat może wziąć udział w programie i zaszczepić się bezpłatnie przeciw grypie.

  Program sfinansowany jest przez Urząd Miejski.

  Jak wygląda sprawa szczepień w praktyce? Czy wszędzie można skorzystać z akcji?

  - Program szczepień działa bez zakłóceń. Jednakże w związku z ograniczoną ilością zakontraktowanych świadczeń o udziale w akcji szczepień decyduje kolejność zgłoszeń. - informuje Jolanta Wolanin z Urzędu Miasta.

  W związku z tym na dzień dzisiejszy nie mogą już zaszczepić się seniorzy, którzy korzystają z usług NZOZ Praktyka lekarza Rodzinnego Elżbieta Kelm oraz NZOZ „Epione”. W tych placówkach szczepionki skończyły się po zaledwie dwóch dniach akcji.

  - Zainteresowanie było tak duże, że 300 szczepionek rozeszło się w ciągu półtorej dnia – wyjaśnia pracownica jednej z przychodni.

  - Sytuacja wygląda tak, że na największym osiedlu w Katowicach (23,5 tys. mieszkańców), gdzie mieszka dużo starszych osób, szczepionek starcza dla zaledwie kilkunastu osób i to tylko przez jeden dzień – żali się Katarzyna Gawęda, zainteresowana szczepieniami dla swoich rodziców.

  Dlaczego więc w tych przychodniach zabrakło szczepionek?

  - Ośrodki, w których trwa akcja zostały wyłonione w ramach konkursu. Decydowała tu przede wszystkim cena, ale także dotychczasowa współpraca z przychodniami czy godziny szczepień – dodaje Jolanta Wolanin. - Zainteresowanie szczepieniami uzależnione jest zapewne od akcji promującej program w każdej z dzielnic. Nie mamy wpływu na to, jak szybko rozejdą się szczepionki. Założenie, było takie, aby w każdej dzielnicy znalazła się przychodnia, realizująca ten program - kontynuuje.

  Seniorom pozostaje więc dojechać do innych ośrodków zdrowia, które posiadają jeszcze bezpłatne szczepionki bądź zaszczepić się odpłatnie. Koszt takiej szczepionki w jednej z katowickich przychodni to 29 zł. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w następnych latach zakupionych szczepionek będzie więcej i nie zabraknie ich już po drugim dniu realizacji programu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama