Nowe autobusy MAN w MPK Częstochowa [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Nowe autobusy MAN w MPK Częstochowa [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sławomir Kratol i Jacek Radecki w nowej hali
  1/3
  przejdź do galerii

  Sławomir Kratol i Jacek Radecki w nowej hali ©Janusz Strzelczyk

  Postanowiliśmy sprawdzić, czym może zaimponować częstochowski przewoźnik i zajrzeć do kuchni, czyli zajezdni MPK, przy okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu, gdy brama przedsiębiorstwa została szerzej uchylona. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Do częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa ciągną pielgrzymki z miejskich firm komunikacyjnych - chwali się Roman Bolczyk, prezes MPK. Byli już przedstawiciele miejskich przewoźników niemal z całego kraju, a we wrześniu Niemcy mijają się w bramie MPK. Byli już specjaliści komunikacji miejskiej z Bremy i Cottbus, a zapowiadają się następni.

  Postanowiliśmy sprawdzić, czym może zaimponować częstochowski przewoźnik i zajrzeć do kuchni, czyli zajezdni MPK, przy okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu, gdy brama przedsiębiorstwa została szerzej uchylona.


  Na początek zobaczyliśmy ustawione w szpalerze autobusy MAN. Te pięć pojazdów to najnowszy nabytek. Najnowszy, co nie znaczy, że nowy. Many kupiono za milion złotych w Szwecji. Mają siedem lat i po 300-400 tys. km przebiegu. Weszły już do służby w barwach częstochowskiego MPK. Wszystkie są niskopodłogowe, co już jest zaletą. W środku są ciche, wygodne i czyste. Nie widać po nich tylu lat eksploatacji.

  - I mają silnik o pojemności tylko 6,5 l - mówi Robert Madej, zastępca prezesa MPK. - Co przekłada się na oszczędności w paliwie. A nasze najnowsze mercedesy mają silniki o pojemności 12 litrów.

  Szwedzkie many powinny zastąpić najstarsze ikarusy z połowy lat 90. ubiegłego wieku. Nowsze autobusy to wygoda dla pasażerów. W przedsiębiorstwie żartują, że zmienią nazwę z Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na Moja Przyjazna Komunikacja. Co na to pasażerowie? - Dla mnie poza wygodnymi autobusami ważna jest punktualność kursów, a z tym różnie bywa - mówi Aneta Kuzior, licealistka, dojeżdżająca do szkoły autobusem miejskim.

  Z myślą o pasażerach odnowiono Biuro Obsługi Klienta w zajezdni. Ale wizyta tutaj to nie tylko np. zakup biletu miesięcznego, ale też wpłata kary za jazdę bez biletu. Tu także można zgłosić reklamację od nałożonej kary.

  MPK to również zaplecze komunikacji autobusowej i tramwajowej. W firmie chwalą się nową halą do naprawy i przeglądu tramwajów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama