NOSPR Katowice: Ostatni sezon w obecnej siedzibie [REPERTUAR...

  NOSPR Katowice: Ostatni sezon w obecnej siedzibie [REPERTUAR 2013/2014]

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR i architekt nowego gmachu NOSPR Tomasz Konior
  1/2
  przejdź do galerii

  Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR i architekt nowego gmachu NOSPR Tomasz Konior ©Katarzyna Pachelska

  Za rok nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach otworzy swe podwoje dla melomanów. Na razie budowa gmachu zaprojektowanego przez Tomasza Koniora wchodzi w decydującą fazę, a muzycy NOSPR szykują się do rozpoczęcia ostatniego sezonu w Centrum Kultury Katowice przy pl. Sejmu Śląskiego. ZOBACZ REPERTUAR NOSPR 2013/2014
  Dwa razy więcej koncertów, występy innych orkiestr, tańsze bilety dla młodzieży, miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, koncerty w sali z najlepszą akustyką w Polsce, sylwester z muzyką klasyczną, a po imprezie muzycznej: relaks w pełnym atrakcji parku albo kolacja w restauracji. Tak będzie. Za rok, gdy nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach otworzy swe podwoje dla melomanów.
  Na razie budowa gmachu zaprojektowanego przez Tomasza Koniora wchodzi w decydującą fazę, a muzycy NOSPR szykują się do rozpoczęcia ostatniego sezonu w Centrum Kultury Katowice przy pl. Sejmu Śląskiego.

  Pierwsze koncerty artyści mają już za sobą, zagrali je na festiwalu Warszawska Jesień w Warszawie. Teraz wybierają się za granicę: do Czech i do Niemiec, by po raz pierwszy wystąpić przed katowicką publicznością 11 października o godz. 19.30 w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, gdzie pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonają utwór Beethovena Missa solemnis (jak twierdzi Semkow - największe dzieło tego kompozytora).

  W nowym sezonie 2013/2014 czeka nas sporo wielkich wydarzeń artystycznych (w sumie 16 koncertów), m.in. koncerty z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego (29.11, z samym mistrzem za pulpitem dyrygenckim i jego nowym utworem Concerto doppio, w repertuarze), w 80. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego (6.12) czy z okazji 150. rocznicy urodzin Richarda Straussa (13.06 2014). Do tego poranek z okazji Dnia Dziecka (1.06), w którym orkiestrą kameralną szkoły muzycznej będzie dyrygował wnuk Henryka Mikołaja Góreckiego, Jan Stańczyk.

  Z NOSPR-em wystąpią znakomici dyrygenci i soliści.

  Głównym tematem rozmów jest jednak nowa, wyczekiwana od ponad 30 lat, siedziba tej znakomitej orkiestry. - Ta perspektywa daje nam nową energię - mówi Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelny NOSPR-u.

  Zachwytów nad nowym gmachem, który już pyszni się elewacją z czerwonej cegły, nie kryje również Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny NOSPR-u. - Ten budynek doskonale wpisuje się w Katowice, pasuje do tego miasta. Cieszę się, że będę tam mógł pracować - mówi niemiecki dyrygent.  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama