Niezależności nie oddamy

  Niezależności nie oddamy

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z Jackiem Jezierskim, prezesem Najwyższej Izby Kontroli rozmawia Aldona Minorczyk-Cichy
  Politycy pracują nad zmianami ustawy o NIK. Jedną z nich ma być kontrolowanie Izby. Czy to nie ograniczy niezależności NIK?

  Ta rządowa poprawka zakłada audyt zewnętrzny. Pytanie, czego on tak naprawdę będzie dotyczył? Nie do zaakceptowania i nie do wyobrażenia byłoby wejście jakiejkolwiek zewnętrznej firmy, która miałaby oceniać naszą działalność. Mogłoby to być nawet sprzeczne z konstytucją. Konstytucja określa bowiem sposób pozyskiwania przez Sejm informacji na temat funkcjonowania Izby: NIK przedstawia Sejmowi coroczne sprawozdanie o swojej działalności. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z grudnia 1998 roku stwierdził, że NIK zachowując swoją samodzielność, podlega Sejmowi w zakresie wyrażonym w zapisach konstytucyjnych.

  A jeśli byłby to jedynie audyt finansowy?

  Jestem w stanie to sobie wyobrazić. Tylko, że z taką kontrolą mamy już teraz do czynienia. Podlegamy przecież tym samym rygorom, jakie obowiązują inne organy w państwie. Jednak skoro parlament, któremu zgodnie z Konstytucją RP podlegamy, widziałby potrzebę bardziej wnikliwego sprawdzenia naszych finansów - to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z własnego grona wyłonił taką ekipę i taką kontrolę prowadził. My już jesteśmy przez parlament poddawani takiej procedurze. Przecież między innymi po to powołano Komisję do Spraw Kontroli Państwowej.

  Jak nadzór finansowy prowadzony jest w innych krajach?

  W Europie finanse najwyższych organów kontroli są w niektórych przypadkach sprawdzane przez zewnętrznych audytorów. Zwykle dzieje się to na zlecenie parlamentów. Nie ma sensu się przed tym bronić. Jednak gdyby jakiś zewnętrzny audytor chciał oceniać nasze kontrole i ich wyniki, to niewątpliwie byłoby to bardzo poważne naruszenie standardów niezależności Izby. Owe standardy już w 1977 roku ustaliło na kongresie w Limie Forum zrzeszające organy kontroli z całego świata. Gdybyśmy podważyli podstawową zasadę, jaką jest niezależność, to wykluczylibyśmy się z międzynarodowej społeczności najwyższych organów kontroli. To byłoby kuriozalne zwłaszcza w okresie, gdy prezes NIK-u jest szefem zarządu EUROSAI, czyli kontynentalnej odnogi tej światowej organizacji.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama