Chcę uwierzyć

  Chcę uwierzyć

  Elżbieta Kazibut-Twórz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie ma ludzi bez grzechu, nie ma wśród nas takich, którzy nigdy nie upadli. Nie ma ludzi bez winy i nie ma takich, którzy muszą zmierzyć się z karą. Przynajmniej z karą wymierzoną przez własne sumienie.
  "Niebo gwiaździste nade mną a prawo moralne we mnie". Te słowa Emmanuela Kanta to przecież wyzwanie. To wskazanie jakże trudnej drogi rozliczenia się z samym sobą.

  Aleksander Trzaska, zarejestrowany jako tajny współpracownik SB pod pseudonimem Astor, tę drogę musiał pokonać. Niezależnie od tego czy w naszej gazecie ukazał się tekst na temat jego donosów z czasów PRL, on i tak żył przez wiele lat ze świadomością, że zawiódł. Nie tylko przyjaciół, rodzinę, kolegów z pracy, poznawanych podczas swoich podróży ludzi, którzy mu zaufali, ale przede wszystkim siebie.

  W sobotę, w TV Silesia przyznał się do kontaktów z SB. I zrobił to publicznie. Wreszcie miał odwagę cywilną zmierzyć się z własnym życiorysem, porozmawiać ze swoim sumieniem.

  Jak ta rozmowa przebiegała - nie nam osądzać. Sumienie bywa sędzią najbardziej surowym.
  Trzaska miał odwagę przeprosić, a to niezwykła rzadkość wśród osób publicznych, których esbecka przeszłość szokowała nas w ostatnich latach.

  Słuchając wypowiedzi Aleksandra Trzaski, chcę mu uwierzyć. Chcę mieć przekonanie, że wypowiedziane przez niego słowa są prawdziwe. Chcę mieć nadzieję, że jego prośba o wybaczenie nie jest na pokaz. Panie Aleksandrze, chcę uwierzyć w wypowiedziane przez Pana słowo "przepraszam".
  Nie w stosunku do czytelników, radiosłuchaczy czy telewidzów, lecz do tych, których - jak Pan sam mówi - nieświadomie skrzywdził. Proste słowo "przepraszam" często wystarczy jako zadośćuczynienie. Ale czy w Pana przypadku tak będzie - to zależy już tylko od Pana.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama