Cieszyn: trówła to skrzynia pełna cieszyńskich skarbów

  Cieszyn: trówła to skrzynia pełna cieszyńskich skarbów

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czas otwierać trówły, czyli zdobione cieszyńskie skrzynie
  1/2
  przejdź do galerii

  Czas otwierać trówły, czyli zdobione cieszyńskie skrzynie ©Zamek Cieszyn

  Skarby z cieszyńskiej trówły - kolejna edycja! Inauguracja imprezy odbyła się wczoraj w Mostach koło Jabłonkowa na Zaolziu. To niepowtarzalna lekcja regionalizmu. Będą wystawy, warsztaty, zadebiutuje maraton Czytómy po naszymu. Impreza odbywa się pod patronatem Dziennika Zachodniego".
  Już po raz 13. Zamek Cieszyn, we współpracy z Domem Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna oraz instytucjami kultury obu przygranicznych miast, organizuje "Skarby z cieszyńskiej trówły". To kilkadziesiąt wydarzeń - spotkania, warsztaty, koncerty, gra miejska i konkursy, wystawy, jarmark rzemiosła.

  - Zapraszamy na spotkanie z rzemiosłem, folklorem, sztuką i designem, a także kuchnią regionalną - mówi Beata Mońka z Zamku Cieszyn.

  CZYTAJ TAKŻE:
  W Zamku Cieszyn można się przekonać, jak niewiele trzeba, by "zazielenić" nasze miasta


  Symboliczne otwarcie trówły, czyli przekazywanej z pokolenia na pokolenie pięknie zdobionej skrzyni, by cieszyć się bogactwem tradycji Śląska Cieszyńskiego, odbędzie się 20 września.

  - "Z górolami w karczmie" - pod takim hasłem zaplanowano w Domu Kultury PZKO w Mostach koło Jabłonkowa zabawę z zespołem regionalnym "Górole", a gościnnie wystąpi zespół folklorystyczny "Slezan" z Czeskiego Cieszyna. Wymagana jest rezerwacja miejsc - wyjaśnia Beata Mońka.

  Do stałych punktów programu należy Cieszyński Jarmark Rzemiosła. 22 września na Wzgórzu Zamkowym będzie można "podejrzeć przy pracy" twórców z Polski, Czech i Słowacji, skosztować tradycyjne dania oraz kupić ręcznie robione wyroby. Niedziela, 22 września, to również cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess. Tego samego dnia znani cieszyniacy oraz wszyscy chętni mieszkańcy wezmą udział w pierwszym Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów "Czytómy po naszymu". W piątek, 20 września, w Zamku Cieszyn zostanie otwarta wystawa "Hoczki, żywotki, kabotki… i inne wątki strojem pisane", pokazująca, jak powstają stroje regionalne, z czego są wykonane.

  Natomiast w sobotę, 21 września, wernisażem wystawy "Keep away from fire | Zawsze przechodzimy" Urszuli Kluz-Knopek zostanie zainaugurowany w Galerii Szara projekt SALT.

  TAK BYŁO W POPRZEDNICH LATACH [ZOBACZ]:
  * Cieszyn: Trówła i jej piękne skarby na Wzgórzu Zamkowym
  * Trówła odkrywa w Cieszynie swoje skarby [ZDJĘCIA]
  *POGODA NA WRZESIEŃ 2013
  *Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
  *MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk Cieszyński

   ATW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   I znów wciskają nam bogactwo tradycji Śląska Cieszyńskiego. A kiedy w końcu ujrzy światło dzienne bogata tradycja Podbeskidzia? Czyżby stroje podbeskidzkie jeszcze były w fazie projektu, czy może...rozwiń całość

   I znów wciskają nam bogactwo tradycji Śląska Cieszyńskiego. A kiedy w końcu ujrzy światło dzienne bogata tradycja Podbeskidzia? Czyżby stroje podbeskidzkie jeszcze były w fazie projektu, czy może już się szyją? A podbeskidzkie kulinaria - chcemy poznać smak potraw inny niż te wszystkie góralskie i beskidzkie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka tam "trówła" ?? :-)

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Dyc to ajnfach "truła" (die Truhe).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama