Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bzie Szlacheckie: nowy szyb i najlepszy węgiel koksujący w Europie

Jacek Bombor
Głębienie nowego szybu to bardzo skomplikowana robota
Głębienie nowego szybu to bardzo skomplikowana robota Katarzyna Spyrka
Drążony z przerwami od trzech i pół roku nowy szyb górniczy Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnął do wczoraj głębokość 483 m (docelowo będzie miał głębokość 1164 m). Cała inwestycja, która umożliwi wydobycie węgla z nowych złóż, ma być gotowa najdalej wiosną 2017 r.

ZOBACZ KONIECZNIE:
* Nowy szyb górniczy w Bziu. Węgla wystarczy do 2100 r.! [ZDJĘCIA]
* Kopalnia Jankowice pogłębi szyb za blisko 200 mln zł

Nasi dziennikarze za zgodą wykonawcy odwiedzili budowę nowego szybu w Bziu. Na ogrodzonym placu de facto powstaje nowa kopalnia. Wszędzie robotnicy, mnóstwo spawaczy. Na ok. 13 hektarach powstaje nowa infrastruktura - m.in. budynek administracyjno-socjalny, stacja odmetanowania, rozdzielnie, obiekty systemu klimatyzacji i zaplecza warsztatowego kopalni. Ale najważniejsze prace toczą się pod ziemią, gdzie wstęp mają nieliczni. Przypomnijmy, budowa nowego szybu to część największej obecnie w polskim górnictwie inwestycji, jaką jest udostępnienie do wydobycia węgla z pola Bzie-Dębina. Prace przy drążeniu szybu ruszyły w początkach 2010 r., ale nie obyło się bez kłopotów - na głębokości ok. 290 m zostały wstrzymane ze względu na konieczność wzmocnienia górotworu specjalnymi obudowami. Głębienie szybu ruszyło znów we wrześniu 2012 roku, a obecnie - jak informują nas na miejscu górnicy - prace postępują bardzo szybko, bo znacznie poprawiły się warunki na dole.

CZYTAJ TAKŻE:
NOWOCZESNY SZYB WYDOBYWCZY W CZECHOWICKIEJ KOPALNI PG SILESIA JUŻ OTWARTY

- Ponadto, na początku lipca oddana została do eksploatacji instalacja do odprowadzania metanu z głębionego szybu, którą odprowadzany jest metan na powierzchnię z otworów wierconych z dna szybu. Niedawno, po czterech latach przygotowań, górnikom udało się udostępnić pierwsze pokłady węgla ze złoża Bzie-Dębina. Jego wydobycie ma rozpocząć się w 2017 roku. Teraz górnikom, którzy drążyli podziemne chodniki, udało się dotrzeć do tych pokładów - wyjaśnia w rozmowie z nami Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW. Prace służące udostępnieniu złoża rozpoczęto od drążenia wyrobiska od strony kopalni Zofiówka. Połączy ono położone 900 m pod ziemią chodniki z tej kopalni z sięgającym 200 m niżej nowym szybem. Dotychczas wykonano dwie ok. dwukilometrowe tzw. upadowe (pochyłe chodniki), dzięki czemu udało się dotrzeć do ważnych dla przyszłości JSW pokładów. - Po wydrążeniu ok. 760 m wyrobisk ponad kilometr pod ziemią i wykonaniu ok. 800 m nowego szybu nastąpi także połączenie wentylacyjne - wyjaśnia Jabłońska-Bajer. Złoże, które zostanie udostępnione m.in. dzięki nowemu szybowi, to jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów węgla opłacalnych do wydobycia to ok. 322 mln ton. Dzięki niemu żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie będzie przedłużona co najmniej do 2070 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera