Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Cidry z Radzionkowa, czyli wzór śląskości

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek arc.
Radzionków to niezwykła miejscowość, gdzie znacząca część Ślązoków jest tak silnie przywiązana do lokalnych tradycji, że dla przypadkowego gościa może być to wprost nieznośne. Jednak z regionalnego punktu widzenia Radzionków może stanowić swoisty wzór do naśladowania.

Dzisiaj wszak dotkniemy tylko jednego z radzionkowskich elementów - nazwy "CIDRY". Jest ona ciągle żywa, a zapytana o to Maria Osadnik odpowiada natychmiast - "jo je cidrowa", co znaczy - jestem mieszkanką Radzionkowa. Zatem on - to cider, ona - cidrowa, a oni wszyscy - to cidry. Popularność tej nazwy potwierdziło wydanie w latach 2008-2009 dwóch "dukatów lokalnych", takich okolicznościowych monet o nominale 4 cidrów i 5 cidrów. I wtedy mieszkańcy wprost zwariowali na punkcie cidrów, bo monet tych sprzedano aż 50 tysięcy sztuk.

CZYTAJ KONIECZNIE:
NAJLEPSZE REGIONALNE ALKOHOLE: CZY CIDER BĘDZIE LEPSZY OD ŚLIWOWICY?

Jakie jest jednak pochodzenie nazwy cider czy cidry? Najpierw trzeba wspomnieć, że córka mitologicznego Minotaura o imieniu Side została zamieniona w jabłoń. I najprawdopodobniej dlatego pewien specyficzny napój z jabłek dostał podobną nazwę. Jest on znany w wielu krainach, więc i nazwa ma sporo wersji: cidre (Francja), cidraie (Normadia), cider (Anglia), zider (Austria), siider (Finlandia), sidra (Hiszpania), sagardo (Kraj Basków), sidrerias (Asturia)… Ale jak ten jabłkowy napój - cider, robiony trochę jak piwo w procesie górnej fermentacji, trafił do Radzionkowa? Teorii jest wiele. Tradycję jego picia i robienia mogły przynieść do Radzionkowa francuskie wojska napoleońskie stacjonujące w tych okolicach w latach 1807-1809.

Albo miłość do napoju przywieźli Ślązacy walczący na terenie Francji w wojsku pruskim i niemieckim podczas wojny francusko-pruskiej w latach 1870-1871, albo podczas pierwszej wojny światowej w latach 1914-1918. Nie można też wykluczyć, że cider przyjeżdżał na niemiecki wtedy Śląsk, jako ekwiwalent francuskich kontrybucji wojennych po 1871 roku. Mogło tak być, skoro na tych samych zasadach przywożono też sadzonki roślin owocowych i krzewy róż. Ale również o sprowadzenie cidru do Radzionkowa podejrzewa się francuskie oddziały rozjemcze, jakie w okresie powstań śląskich przebywały na Śląsku w latach 1920-1922. I wreszcie winny temu może być radzionkowski kupiec Lustig, który ten jabłkowy cider miał sprowadzać w ilościach hurtowych. Tak czy inaczej w całej radzionkowskiej okolicy nikt nie powie na radzionkowian inaczej jak - cidry.

"I broń Boże nie brzmi to obraźliwie, lecz wprost dumnie!" - zapewnia cidrowa z krwi i kości Maria Osadnik. Natomiast Jarosław Wroński z Urzędu Miasta opowiada, że nawet robione są od czasu do czasu w Radzionkowie warsztaty, pokazujące jak ów lokalny napój zrobić sobie samemu w domu. Oczywiście potrzebne są do tego jabłka, a wrzesień to chyba idealny czas na tego typu radzionkowskie hobby.

[email protected]



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szołtysek: Cidry z Radzionkowa, czyli wzór śląskości - Dziennik Zachodni