Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy w Wehrmachcie: O nich niemiecka telewizja kręci film dokumentalny

Marcin Zasada
"Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy" (2013).Film o trudnych śląskich losach w powojennym porządku. O powojennych rozbitkach, którzy na Śląsku zostali, byli z niego wygnani lub na niego przygnani. Reżyserem jest (ur. w Gliwicach) Michael Majerski. Dokument chwalony, ale i wzbudzający kontrowersje pewnych środowisk. Nie doczekał się śląskiej premiery.
"Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy" (2013).Film o trudnych śląskich losach w powojennym porządku. O powojennych rozbitkach, którzy na Śląsku zostali, byli z niego wygnani lub na niego przygnani. Reżyserem jest (ur. w Gliwicach) Michael Majerski. Dokument chwalony, ale i wzbudzający kontrowersje pewnych środowisk. Nie doczekał się śląskiej premiery. arc.
Służba w niemieckim wojsku urosła do rangi mitu, o którym do niedawna Ślązacy mogli bez obaw opowiadać tylko we własnym gronie - mówi Wioletta Weiss, reporterka i dokumentalistka z Berlina. Dla niemieckiej telewizji przygotowuje film poświęcony losom Polaków w Wehrmachcie. Premiera w połowie przyszłego roku w stacji Rundfunk Berlin-Brandenburg.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Ślązacy w Wehrmachcie. Zdrajcy czy ofiary? [ZDJĘCIA]

Dekada ostatniej szansy

W Polsce to wciąż drażliwy temat, na Śląsku znacznie bardziej oswojony i zrozumiany. Jak mówi autorka filmu, w Niemczech to z kolei zagadnienie zupełnie nieznane. Potwierdza to prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, autor książki "Polacy w Wehrmachcie". W filmie Weiss będzie on jednym z ekspertów, wśród których zobaczymy też m.in. niemieckich badaczy.

- Za naszą zachodnią granicą nikt nie zajmował się dotąd szerzej tą kwestią, nawet w środowisku naukowym. Wiąże się to z całym postrzeganiem drugiej wojny światowej w Niemczech - czarno-biały wizerunek dominuje nad takimi niuansami, jak służba Ślązaków w armii III Rzeszy - mówi prof. Kaczmarek.

CZYTAJ TAKŻE:
W jak Wehrmacht [REGIONALNY SŁOWNIK POJĘĆ TRUDNYCH i KONTROWERSYJNYCH]
4 września 1939: Wehrmacht wkracza do Katowic [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Folksdojcze, Wehrmacht, separatyzm... Polska żąda dużo prostszego Śląska

Szacuje się, że w czasie wojny do hitlerowskiej armii powołano ok. 180-220 tys. Górnoślązaków. Wioletta Weiss zamierza opowiedzieć o życiorysach tych ludzi - zarówno w czasie wojny, jak i po roku 1945. Jak mówi, chce pokazać, w jakich okolicznościach trafili do Wehrmachtu, jak byli tam traktowani i jakie mieli nastawienie do innych żołnierzy w niemieckim wojsku.
- Żyjemy w ostatniej dekadzie, w której można zapytać ludzi, którzy przeżyli tamte czasy - podkreśla dokumentalistka. - Dziś już powinno się normalnie mówić o tym masowym zjawisku w czasie II wojny światowej. Tym bardziej że Polaków, którzy służyli w Wehrmachcie, spotkał los żołnierzy wygnanych w swo-im własnym kraju, a w Niemczech ta historia nie została jeszcze na dobre odkryta. Myślę, że przyszła pora, żeby dać możliwość opowiedzenia ostatnim jeszcze żyjącym świadkom czasu tego, co naprawdę przeżyli i dlaczego tak trudno im było o tym mówić - dodaje.

W czwartek na Śląsku

Mówić nadal nie jest łatwo. Byli żołnierze Wehrmachtu i ich rodziny potrzebują czasu do zastanowienia, zanim zdecydują się wspominać swoje przeżycia sprzed lat. Poza tym czas ucieka nieubłaganie. Trzech świadków historii, których udało się znaleźć reżyserce, zmarło, zanim udało się ich odwiedzić z kamerą. Realizacja filmu rozpoczęła się w Niemczech - w tym tygodniu zdjęcia kręcono w Berlinie. W czwartek ekipa filmowa przyjedzie na Śląsk, odwiedzi Rudę Śląską, Katowice, a także Kamienicę Polską pod Częstochową.- Możliwość opowiedzenia tej historii z obu stron, a także zamysł pokazania, w jaki sposób układały się losy tych ludzi po wojnie - to może sprawić, że film będzie nowym spojrzeniem na sprawę, o której wreszcie jesteśmy w stanie mówić bez emocji - podkreśla prof. Kaczmarek.

CZYTAJ TAKŻE:
Oberschlesien czy Górny Śląsk? Film o konflikcie polsko-niemieckim [ZWIASTUN]
Oberschlesien: Film o Śląsku, tolerancji i konflikcie [WIDEO]
"Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy", czyli los wygnańca [PRAPREMIERA FILMU]

Choć film adresowany jest do niemieckiej publiczności, Weiss liczy, że również na Śląsku i w Polsce spełni on swoją edukacyjną rolę.

Wioletta Weiss jest autorką takich filmów dokumentalnych, jak "Dzień, w którym mnie rozstrzelano" czy "Cudotwórcy ze Świebodzina". Związana jest z Rozgłośnią Berlin-Branden- burg (rbb), pracuje też jako autor i redaktor polsko-niemieckiego programu "Kowalski i Schmidt", który rbb realizuje wspólnie z TVP Wrocław.

Czy znają Państwo historie Ślązaków w Wehrmachcie? NAPISZCIE KOMENTARZ



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!