Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez sianka nie ma granka: Gwiazdy kopią piłkę za wielką górę pieniędzy [ZAROBKI PIŁKARSKICH GWIAZD]

Rafał Musioł
Już selekcjoner Janusz Wójcik mawiał, że bez sianka nie ma granka. Jednak chyba nawet ten słynący z zamiłowania do luksusu szkoleniowiec nie wyobrażał sobie aż takich kwot, za które wspomniane granko uprawiają obecnie największe futbolowe gwiazdy.

CZYTAJ TAKŻE:
Beckham, Messi i Ronaldo grają na górze pieniędzy [ZAROBKI PIŁKARZY]

Po szaleństwie transferowym przyszła kolej na szaleństwo zarobkowe. Od kilkunastu dni futbolowy światek ma w tym względzie nowego lidera. Stało się to w momencie, gdy Cristiano Ronaldo złożył autograf pod nową umową z Realem Madryt, która obowiązywać będzie do czerwca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami, "CR7" za każdy sezon zarobi 17 milionów euro.

Oznacza to, że o milion wyprzedził Leo Messiego, a ponieważ skończyło się eldorado w Anży Machaczkała i Samuel Eto'o, który zarabiał tam 20 milionów euro rocznie, przeniósł się do Chel-sea, właśnie Portugalczyk został numerem jeden.

- Jestem niezwykle szczęśliwy - krótko oświadczył Ro-naldo i doprawdy trudno mu się dziwić. Wiadomo już także, dlaczego w ubiegłych tygodniach tak często podkreślał, że jest... smutny. Podwyżka była przecież oczywistym podmiotem negocjacji, bo po zatrudnieniu przez Real Garetha Bale - prawdopodobnie Królewscy zapłacili za niego rekordowe 100 milionów euro, o siedem milionów bijąc wydatek z 2009 roku przeznaczony na sprowadzenie właśnie Ronaldo - sugerowano, że Portugalczyk powędruje do Manchesteru United. Jedynym, co mogło go zatrzymać w Madrycie, była oczywiście góra pieniędzy i taką otrzymał. A sam Bale? Za każdy rok dostanie "tylko" siedem milionów euro.

Do tych kwot trzeba oczywiście doliczyć krociowe kontrakty reklamowe. To przecież właśnie ze względu na takie bonusy najbogatszym piłkarzem 2012 roku był David Beckham, chociaż jego kontrakt w Paris Saint Germain nie oszałamiał. Za to wpływy z promowania bielizny i innych luksusowych towarów dały mu w sumie 46 milionów euro, o 4 więcej niż ówczesne zsumowane zyski Ronaldo i o 7 niż w przypadku Messiego.

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że najbliższe lata będą należały do Barcelony. W obecnym sezonie budżet katalońskiego klubu po raz pierwszy w historii przekroczył pół miliarda euro (według rzecznika Barcy dokładnie 509 milionów ), a zakładany czysty zysk na koniec rozgrywek ma wynieść blisko 40 milionów, co może otworzyć drogę do poważnych zakupów w kolejnym okienku transferowym. Dla porównania tegoroczny zysk Realu wyniósł 37 milionów i Bale mógł zamienić Wyspy Brytyjskie na słoneczną Hiszpanię.

I na koniec tej podróży po świecie wielkich pieniędzy ciekawostka. Zakup Bale'a zmusił Real do sprzedaży Mesuta Oezila.

Hiszpańskie media już poinformowały, że Walijczyk zamierza kupić dom należący wcześniej do Niemca. Rezydencja w luksusowej dzielnicy kosztuje 1,5 miliona euro i mieszka tam także Ronaldo. No cóż, wielka kasa lubi, jak widać, towarzystwo kasy jeszcze większej.
A jak na tym tle rysują się zarobki w polskiej ekstraklasie? Najwięcej - po odejściu Danijela Ljuboji z Legii (miał ok. 450 tys. euro rocznie) zarabia Manuel Arboleda, chociaż gwiazda poznańskiego Lecha świeci znacznie słabiej niż w 2010 roku, czyli w momencie podpisywania umowy opiewającej na 420 tysięcy euro za sezon. 70 tysięcy mniej otrzymuje najlepszy z Polaków, także z Lecha, czyli Rafał Murawski, wyprzedzający Sebastiana Milę (350 tysięcy euro). Z przedstawicieli śląskich klubów, najwyżej, na piątym miejscu, znajduje się Prejuce Nakoulma, z kontraktem na ćwierć miliona euro.

Nic więc dziwnego, że Górnik Zabrze usiłuje go sprzedać, bo oprócz zysku z samego transferu (ok. 1,2 mln euro) klub zyskałby na "zejściu" z wypłat. Piłkarze z TOP 10 polskiej ekstraklasy zarabiają w sumie ok. 2,9 mln euro, czyli aby dorównać do jednego sezonu Ronaldo potrzebowaliby blisko sześciu lat. Ale to akurat nie powinno nas dziwić, bo różnica w klasie sportowej jest przecież jeszcze wyraźniejsza.

Co ciekawe, jak wynika z niedawnego raportu UEFA, rosnąca spirala zarobków nie ma wpływu na zadłużenie klubów. Zasady finansowego fair play wprowadzone przez tę organizację sprawiły, że prezesi bardziej pilnują budżetów. W liczbach wygląda to następująco: wypłaty dla piłkarzy wzrosły w europejskich klubach średnio o 6,5 procent, ale jednocześnie zyski o 6,9 procent, dzięki czemu zmalało też zadłużenie klubów. Zdaniem ekspertów częściowo wynika to z faktu, że sowicie opłacane wielkie gwiazdy przyciągają kolejne rzesze płacących za bilety kibiców i napędzają obrót gadżetami, a zwłaszcza koszulkami. Krótko mówiąc pod-wyżka dla Ronaldo to ze strony Realu po prostu inwestycja.

Warto jednak przypomnieć raport firmy Deloittle Polska na temat struktury wydatków klubów. W tym kontekście raczej zachwytów nie było widać, a w przypadku polskiej ekstraklasy sugerowano nawet przekroczenie bariery krytycznej. Okazało się, że polskie kluby na płace wydają średnio 76 procent budżetu, co jest najwyższym wskaźnikiem na Starym Kontynencie! Za optymalny poziom uważa się 60 procent i tak właśnie jest m.in. w Hiszpanii, a powyżej 70 uznawane jest za zagrożenie dla finansowej płynności. Oprócz naszej ekstraklasy barierę tę przekroczyły tylko Francja (74) i Włochy (75).

Swego czasu zastanawiano się nad wprowadzeniem - wzorem NBA i NHL - tzw. salary cap, czyli limitu wydatków na pensje w każdym zespole. Pomysł jednak szybko upadł, a prezesi w prywatnych rozmowach podkreślali, że i tak byłby martwy, bo istnieje sporo sposobów na wypłacanie zawodnikom dodatkowych pieniędzy. Bo przecież gdyby potraktowano sprawę serio, dziś w Gran Derbi naprzeciw siebie stanęliby tylko Ronaldo i Messi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!