Bitwa o ekspertów, czyli kolejna odsłonka smoleńskiej...

  Bitwa o ekspertów, czyli kolejna odsłonka smoleńskiej wojenki

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W ostatnich dniach wrócił temat Smoleńska. Wrócił, i to ze zdwojoną siłą. Wszystko po artykule, jaki na początku tygodnia ukazał się w "Gazecie Wyborczej". Dziennikarze "GW" dotarli do zeznań ekspertów komisji Antoniego Macierewicza, które ci składali przed prokuratorami.
  "Sklejałem modele samolotów", "Widziałem wybuch w szopie", "Latając samolotami, oglądam skrzydła" - tak naukowcy mieli opowiadać o swoich kompetencjach śledczym. Żaden nie przedstawił dowodów potwierdzających tezę o wybuchu na pokładzie Tu-154, żaden nie jest też specjalistą ani od spraw lotnictwa, ani od katastrof lotniczych. Chodziło oczywiście o profesorów Wiesława Biniendę, Jana Obrębskiego i Jacka Rońdę.


  Profesor Jan Obrębski z Politechniki Warszawskiej na pytanie śledczych o swoje doświadczenia w badaniu katastrof miał na przykład wyznać z rozbrajającą szczerością, że od dziecka interesuje się lotnictwem, w młodości sklejał modele samolotów, siedział kiedyś w kokpicie Su-33, a latając samolotami, obserwuje, jak zachowują się skrzydła.

  Drugi z ekspertów, prof. Jacek Rońda z AGH, był wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym Hamburg-Harburg, gdzie pracował przy programie komputerowym do spawania pod wodą. Nigdy jednak nie specjalizował się w sprawach lotnictwa. W Polsce, jak pisze "GW", projektował m.in. implanty kości twarzy i czaszki.

  Z kolei Wiesław Binienda z Uniwersytetu w Akron w Stanach Zjednoczonych, na którego śledczy czekali ponoć rok, nie udostępnił im słynnej symulacji, która ma dowodzić, że skrzydło samolotu wytrzyma zderzenie z brzozą. Co ciekawe, poprosił prokuratorów o parametry skrzydła tupolewa. Pozostaje więc pytanie, jak stworzył ową symulację bez tak ważnej danej?
  Krótko mówiąc, z materiału, a raczej z tego, co trzej naukowcy opowiadali śledczym, wyłania się obraz nieco porażający. Bo wychodzi na to, że od trzech lat do hipotezy o wybuchu na pokładzie prezydenckiego tupolewa, czyli zamachu, przekonują nas ludzie, których wiedza w tej konkretnie materii jest raczej niewielka. W każdym razie pojawia się pytanie - czy upoważnia naukowców do stawiana tak odważnych tez?

  Jak można się było spodziewać, po takim ciosie na reakcję ze strony Antoniego Macierewicza i jego ekspertów nie trzeba było długo czekać. Już następnego dnia po ukazaniu się publikacji zaprosili media na posiedzenie swojej komisji. - To bezprecedensowa nagonka na świat polskiej nauki - oświadczył na samym początku poseł Macierewicz, przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M. - To, co się stało, jest aktem bandytyzmu politycznego. To dowód zdziczenia obyczajów w życiu publicznym. To akt terroryzmu medialnego - wtórował mu prof. Jacek Rońda. Dodał, że fakt zamieszczenia ich zeznań na stronach interneto-wych Naczelnej Prokuratury Wojskowej, bo ta to uczyniła, przed zakończeniem postępowania dowodowego to próba zastraszenia środowiska naukowego.

  Podczas posiedzenia komisji padło wiele emocjonalnych słów, ale tak naprawdę żaden z naukowców zespołu Macierewicza nie zaprzeczył temu, co powiedział śledczym. Jedyny czytelny wniosek, jaki popłynął z posiedzenia komisji, był oto taki, że media i prokuratura bezpardonowo atakują polskich naukowców, próbując podważyć ich autorytet.

  Teraz przyszedł czas na drugą stronę, czyli ekspertów pracujących z Maciejem Laskiem, którzy konferencję prasową urządzili wczoraj. - Wiedza ekspertów zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej jest co najmniej dyskusyjna - stwierdził szef zespołu przy KPRM, czyli wspomniany wyżej Maciej Lasek. I przekonywał, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie alternatywnych teorii dotyczących katastrofy smoleńskiej, a formuła przedstawiania różnych alternatywnych przyczyn katastrofy się wyczerpała.

  Dalej było ostro, bo Maciej Lasek zauważył, że trzech ekspertów Macierewicza, "o których ostatnio tak dużo mówimy, wystarczająco przedstawiło swoje kompetencje w zeznaniach złożonych zgodnie z regułami Kodeksu postępowania karnego przed prokuraturą".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śledztwo smoleńskie jest prowadzone tak, jak gdyby chodziło o włamanie do garażu na Pradze

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   powiedział pan Cimoszewicz, człowiek o poglądach raczej odległych od PiSu.
   Pani Redaktor, proszę zobaczyć kilka filmów jak prowadzone są śledztwa w sprawach katastrof lotniczych w krajach...rozwiń całość

   powiedział pan Cimoszewicz, człowiek o poglądach raczej odległych od PiSu.
   Pani Redaktor, proszę zobaczyć kilka filmów jak prowadzone są śledztwa w sprawach katastrof lotniczych w krajach cywilizowanych.
   Polecam lot Japan Airlines 123 albo British Airway 9.
   Klasykiem jest śledztwo w sprawie katastrofy PanAm 103 nad Lockerbie.
   O przekopywaniu ziemi na głębokość 1 metra i współpracy patologów polskich z sowieckimi nie wspominając.
   Pani chyba wszystkich Czytelników uważa za absolwentów Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie w Pułtusku, specjalność serwisowanie powierzchni płaskich.
   Jeżeli nie ma Pani nic do powiedzenia to po co Pani pisze takie bzdety? zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Funkcjonariuszka Kowalska ruszyła w sukurs towarzyszce koleżance Kubik

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   pełniącej obowiązki w siedzibie przy ul. Czerskiej.
   Brawo koleżanko Kowalska. Wroga III RP trza chwycić za gardło i dusić.
   Własnemi rencyma - jak mawia kolega Bolek.

   Oficer Prowadzący

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama