18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język śląski żyje! Galeria Katowicka i Muzeum Śląskie promują [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Galeria Katowicka. Śląska godka jest na poziomie minus 1
Galeria Katowicka. Śląska godka jest na poziomie minus 1 Dorota Niećko
Przaja Ci! - przeczytamy na murze Muzeum Śląskiego. A tłumaczenie słowa ryczka - na ścianie w Galerii Katowickiej. Moda na śląska godkę przenosi się na mury. ZOBACZ I SKOMENTUJ Czy taka promocja języka śląskiego przyniesie dobry skutek?

Moda na śląską godkę? A jakże! Ostatnio przeniosła się... na mury. I to nawet do galerii handlowej. Mowa o Galerii Katowickiej, którą 18 września otwarto na placu Szewczyka w Katowicach. Na poziomie minus 1 na ścianach zamiast reklam są wypisane śląskie słowa. A także - ich tłumaczenie na polski. Przeczytamy tu, że zicherka to agrafka, cwiter to sweter, bryle - okulary, cwek to pinezka, a byrna - żarówka. Na wszelki wypadek - są też obrazki - a na nich pinezka, sweter, okulary.

Skąd pomysł na śląskie słowa na ścianach galerii? - To pomysł marketingu Galerii Katowickiej - przyznaje Daniel Muc z biura prasowego GK. - Cały zarząd galerii to Ślązacy, ludzie bardzo związani z regionem, a że język śląski jest coraz modniejszy, wpisaliśmy się w ten trend - śmieje się. - Chcemy śląską godkę popularyzować. Sam byłem konsultantem i sprawdzałem, czy te słowa są naprawdę śląskie.

CZYTAJ TAKŻE:
Kierz, paskudy, właga, hadra [ZAPOMNIANE ŚLĄSKIE SŁOWA]
Leberwuszt, oplerki, właga, tyta, wieprzki [ZAPOMNIANE ŚLĄSKIE SŁOWA - OPINIE CZYTELNIKÓW]
Akcja Zapomniane Śląskie Słowa. Najlepiej zareagować pozytywnie!

Jak przyznaje Daniel Muc, śląskie słowa na poziomie minus 1 galerii będziemy oglądać długo - nie ma planów, aby je stąd zdjąć.

Galeria Katowicka to niejedyne miejsce w Katowicach, gdzie śląska godka zawitała na mury. Bo śląskie słowa są także na ogrodzeniu nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach, na terenie po kopalni Katowice.

Precyzując, to ogrodzenie nie jest murem. Jest dosyć nietypowe.

- To blacha kortenowa, specjalnie trawiona, która sprawia wrażenie zardzewiałej - wyjaśnia Łukasz Dziąbek, który z ramienia Muzeum Śląskiego koordynuje przygotowanie nowej siedziby muzeum.

Pytanie "czemu to ogrodzenie jest takie zardzewiałe" bardzo często zadawali pracownikom muzeum ludzie, którzy w sobotę, 14 września 2013 zwiedzali nowe muzeum podczas dnia otwartego. Odpowiedź: to nie rdza, to szlachetna patyna, która z czasem będzie bardziej widoczna.

ZOBACZ TAKŻE:
Słownik śląskiej godki Dziennika Zachodniego [ZOBACZ]

Śląskie słowa są właśnie na ogrodzeniu-osłonie muru żelbetowego przy jednym z dojazdów do siedziby muzeum od strony przedłużonej ulicy Dudy-Gracza (to tzw. droga przeciwpożarowa). Nie są tu jednak namalowane, lecz kształt liter powstał z setek nawiercanych dziurek.

- Pod spodem (między blachą a murem) są podświetlane panele, dzięki czemu po zmroku śląskie słowa widać lepiej niż za dnia - zachwala Łukasz Dziąbek. Ale spokojnie, za dnia też można je zobaczyć, trzeba tylko spojrzeć na ogrodzenie pod odpowiednim kątem. Wtedy przeczytamy m.in. takie słowa jak klopsztanga, ryczka, przaja Ci, maszkecić, familok.

- Po pierwsze, chcieliśmy nawiązać, jako Muzeum Śląskie, do Śląska i godki śląskiej - tłumaczy Dziąbek. - Po drugie, to nawiązanie do naszego konkursu, w którym wybieraliśmy najpiękniejsze śląskie słowo. Po trzecie, chcieliśmy przykryć brzydki mur żelbetowy przy drodze wjazdowej do muzeum, który musi tu być z racji ukształtowania terenu.

Chociaż zwiedzający raczej będą korzystać z innego dojazdu do muzeum - tego prowadzącego do podziemnego parkingu, śląskie słowa zobaczą np. zorganizowane grupy, wjeżdżające na teren muzeum autokarami, zaś po remoncie budynków w północnej części działki po kopalni Katowice - ci, którzy tędy wjadą na teren muzeum. Na razie można je obejrzeć na piechotę (są za budynkiem dyrekcji i budynkiem ze sklepikiem). Przy odrobinie szczęścia - także po zmroku, choć na razie, jako że muzeum wciąż przechodzi odbiory, panele świecą tylko czasami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Język śląski żyje! Galeria Katowicka i Muzeum Śląskie promują [ZOBACZ I SKOMENTUJ] - Dziennik Zachodni