Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Matyszkiewicz: procesem leczniczym powinien zawiadywać lekarz w uzdrowisku

dr Beata Matyszkiewicz
Beata Matyszkiewicz
Beata Matyszkiewicz Lucyna Nenow
W Ustroniu i Goczałkowicach-Zdroju mamy wspaniale uzdrowiska. Własną solankę i borowinę, rewelacyjne kriokomory i zastrzyki z CO2 - przekonywała gości 203. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek dr Beata Matyszkiewicz, naczelny lekarz województwa, odpowiedzialna za uzdrowiska Ustroń i Goczałkowice Zdrój. Rozmawiają z nią Maria Zawała i Anna Sojka

Dlaczego warto jeździć do sanatorium?
Współczesne uzdrowiska to duże nowoczesne komplekssy ośrodków rehabilitacji i balneoterapii. Leczenie uzdrowiskowe to dziś nie tylko balneoterapia, czyli leczenie wodą i tworzywami naturalnymi, jak borowina czy solanka, ale również wszelkimi nowoczesnymi metodami rehabilitacji i fizykoterapii, począwszy od laseroterapii i magnetoterapii, na krioterapii skończywszy. Goczałkowice razem z Ustroniem zaliczają się do nielicznych w kraju, które mają na swoim terenie solankę i borowinę. Ponadto posiadamy najnowocześniejsze kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej na bazie ciekłego azotu w temperaturze - 130 st. C przy dyszy. W Goczałkowicach stosuje się unikatowe zastrzyki z CO 2, metoda pochodzi z Szwajcarii, pierwotnie służyła do leczenia miażdżycy kończyn dolnych czy zaburzeń ukrwienia. Dziś doskonała także do zwalczania zespołów napięciowo-bólowych obręczy barkowej i kręgosłupa szyjnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
* Jaworze chce znów być uzdrowiskiem. Termin: 2015?
* Goczałkowice: Województwo będzie ratować zdrowie uzdrowiska

Jakie schorzenia najczęściej leczone są w sanatorium?
Głównie choroby cywilizacyjne, w tym schorzenia reumatologiczne, ortopedyczne, a także zmiany pourazowe. Większość polskich uzdrowisk w swoim profilu ma leczenie schorzeń narządów ruchu.

Jakie są najbardziej popularne metody lecznicze?
Leczenie przy pomocy borowiny, solanki, wód leczniczych, wspomagane przez metody fizykoterapeutyczne, kinezyterapię ćwiczenia indywidualne czy zespołowe.

Czy polskie uzdrowiska różnią się od tych na Zachodzie?
Na pewno jeśli chodzi o warunki hotelowe, choć i w naszych ośrodkach miejsc o wykokim standardzie przybywa. Pacjenci leczeni w ramach ubezpieczenia w NFZ nie przebywają w luksusach.

ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA UZDROWISK:
* Jastrzębie-Zdrój jako uzdrowisko [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
* Uzdrowisko Ustroń przed I wojną światową [ZDJĘCIA]

Wieloosobowe pokoje bez łazienki?
Zdarzają się, jednak jeśli chodzi o standard usług medycznych, na podstawie Ustronia i Goczałkowic mogę powiedzieć, że dostęp do metod leczenia i sprzętu, nowości ze świata są natychmiast przenoszone na nasz grunt. Tu, absolutnie od Zachodu nie odbiegamy. Nieskromnie powiem też, że lekarze pracujący w naszych uzdrowiskach to znakomici specjaliści.

Mówi pani o nowinkach i nowoczesnych metodach leczenia, ale stosuje się w uzdrowiskach także koloroterapię. Słusznie?
Różne metody nie wykluczają się, tylko uzupełniają. Stan odprężenia i relaks ma pozytywny wpływ na proces leczenia, koloroterapia, aromaterapia a nawet choreoterapia, czyli leczenie tańcem, tylko pomagają.

Dansingi leczą?
Wspomagają leczenie. To rodzaj ruchu. No i kontaktu z drugim człowiekiem. To wszystko wpływa na stan emocjonalny, poprawia samopoczucie.

Jak długi powinien być pobyt w sanatorium, by dać efekty?
Jeśli stosowalibyśmy tylko tworzywa naturalne, tak jak kiedyś bywało w chorobach reumatycznych, to taki pobyt trwałby średnio 6-8 tygodni. Nowoczesne metody leczenia w połączeniu z nowoczesną rehabilitacją sprawiają, że ten pobyt może być krótszy. Najczęściej w przypadku leczenia uzdrowiskowego zaleconego przez NFZ turnus trwa 21 dni.
Jak wiele zabiegów można mieć podczas pobytu w sanatorium i jak często?
NFZ refunduje 3 zabiegi dziennie. Przede wszystkim zwrócę uwagę na to, że procesem leczniczym powinien zawiadywać lekarz w uzdrowisku, ponieważ zabiegi mają czasem np. różnorodną termikę, wymagają różnych okresów karencji. np. w krioterapii ogólnoustrojowej jest minus 130 stopni,a przy borowinie plus 40. Błędem byłoby zastosowanie ich równocześnie.

Stać mnie to płacę i mam więcej zabiegów. Można tak?
Pod warunkiem, że zgodzi się na to lekarz w uzdrowisku. Często pacjenci mylnie przekonani o tym, że sobie pomagają, płacąc bez konsultacji z lekarzem za zabiegi, wręcz sobie szkodzą. Chodzenie na solankę, albo do groty solnej tylko dlatego, że koleżanka idzie, to błąd. Zwracam przy tym uwagę, że neutralna z pozoru kąpiel borowinowa u osób z zaburzeniami krążenia czy neurologicznymi może spowodować udar a nawet zawał, czyli poważne konsekwencje.

JAK ZDOBYĆ SKIEROWANIE DO UZDROWISKA - CZYTAJ NA DZIENNIKZACHODNI.PL
* Uwaga! Do sanatorium można otrzymać skierowanie także z ZUS-u
* Jak "zdobyć" skierowanie do sanatorium w wymarzone miejsce?

Kto kieruje do sanatorium?
Skierowanie pacjent otrzymuje od lekarza NFZ. Trafia ono do wydziału lecznictwa uzdrowiskowego NFZ i na jego podstawie lekarze kwalifikują pacjenta do konkretnego uzdrowiska, wskazując miejsce i termin pobytu.

Czy uzdrowisko można sobie wybrać?
To niemożliwe. Dlatego lekarz NFZ wybiera nam uzdrowisko, gdyż najlepiej wie, które będzie dla nas odpowiednie ze względu na metody leczenia, a nawet klimat, czy tworzywa naturalne, które się tam stosuje.

Jak długo czeka się w naszym regionie na skierowanie do sanatorium?
Czas oczekiwania wydłużył się do 3 lat. Powoduje to, że często zdarzenia opisane w skierowaniu są nieaktualne. NFZ wymaga zresztą aktualizacji skierowania po 18 miesiącach oczekiwania w kolejce. Po tym terminie nawet u zdrowego może się dużo zmienić, a co dopiero u chorego.
Niektórzy jednak nie czekają tak długo. Jak to możliwe?
Zdarza się, że niektóre osoby zakwalifikowane do sanatorium nie mogą z jakiegoś powodu pojechać, wtedy wskakują czekający z listy awaryjnej. Mało pacjentów, a nawet lekarzy wie, że mamy też taki produkt jak rehabilitacja uzdrowiskowa. Skierowanie jest takie samo, tylko lekarz kierujący zaznacza, że kieruje na rehabilitację. Z tej puli pacjenci trafiają do uzdrowisk szybciej. W dodatku refundowanych jest 5 zabiegów dziennie i pobyt trwa 28 dni.

Kto może takie skierowanie dostać?
Zamierzeniem wprowadzenia tego produktu leczniczego było przyspieszenie leczenia uzdrowiskowego dla osób po różnych urazach, zdarzeniach, operacjach, np. kręgosłupa, endoprotezoplastyce biodra, kolana, tam gdzie element rehabilitacji ruchowej jest na tyle istotny, że nie można czekać. To nie jest profilaktyczne leczenie schorzenia przewlekłego, tylko działanie, gdy zaostrzenie stanu wymaga szybszej rehabilitacji.

Czy można zapłacić za nocleg i wyżywienie w uzdrowisku, a na zabiegi chodzić w ramach refundacji NFZ?
Tak. To też sposób na ominięcie kolejki, ale potrzebne jest takie samo skierowanie, NFZ refunduje trzy zabiegi dziennie przez 12 do 18 dni zabiegowych. Warunek jest jeszcze taki, by dane uzdrowisko taką formę leczenia prowadziło. Ale za to sami możemy zdecydować, gdzie jechać. Pula takich skierowań jest jednak ograniczona. Najlepiej rezerwować w styczniu.

Kto nie może być leczony w uzdrowisku?
Generalnie pacjenci z nowotworami ze względu na stymulujący charakter niektórych zabiegów, które mogą spowodować wznowienie procesu nowotworowego. Wyjątkiem są specjalne turnusy dla pacjentek po mastektomii w naszym uzdrowisku w Ustroniu. Nie wprowadzamy tam leczenia borowiną i solanką, a głównie kinezyterapię i krioterapię, znakomitą w walce np. z obrzękami limfatycznymi.

Kto jeszcze do sanatorium nie pojedzie?
Osoby z infekcjami, niedoleczonymi stanami ropnymi. Dyskwalifikują zakażenia w fazie przewlekłej, zaostrzenia chorób innych narządów np. choroby wieńcowej, nieuregulowane nadciśnienie, zaburzenia dermatologiczne, alergiczne i niezagojone rany, chore zęby.

Rozmawiały Anna Sojka i Maria Zawała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!