Ważne
  Dr Matyszkiewicz: procesem leczniczym powinien...

  Dr Matyszkiewicz: procesem leczniczym powinien zawiadywać lekarz w uzdrowisku

  dr Beata Matyszkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Ustroniu i Goczałkowicach-Zdroju mamy wspaniale uzdrowiska. Własną solankę i borowinę, rewelacyjne kriokomory i zastrzyki z CO2 - przekonywała gości 203. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek dr Beata Matyszkiewicz, naczelny lekarz województwa, odpowiedzialna za uzdrowiska Ustroń i Goczałkowice Zdrój. Rozmawiają z nią Maria Zawała i Anna Sojka
  Beata Matyszkiewicz

  Beata Matyszkiewicz ©Lucyna Nenow

  Dlaczego warto jeździć do sanatorium?
  Współczesne uzdrowiska to duże nowoczesne komplekssy ośrodków rehabilitacji i balneoterapii. Leczenie uzdrowiskowe to dziś nie tylko balneoterapia, czyli leczenie wodą i tworzywami naturalnymi, jak borowina czy solanka, ale również wszelkimi nowoczesnymi metodami rehabilitacji i fizykoterapii, począwszy od laseroterapii i magnetoterapii, na krioterapii skończywszy. Goczałkowice razem z Ustroniem zaliczają się do nielicznych w kraju, które mają na swoim terenie solankę i borowinę. Ponadto posiadamy najnowocześniejsze kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej na bazie ciekłego azotu w temperaturze - 130 st.
  C przy dyszy. W Goczałkowicach stosuje się unikatowe zastrzyki z CO 2, metoda pochodzi z Szwajcarii, pierwotnie służyła do leczenia miażdżycy kończyn dolnych czy zaburzeń ukrwienia. Dziś doskonała także do zwalczania zespołów napięciowo-bólowych obręczy barkowej i kręgosłupa szyjnego.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  * Jaworze chce znów być uzdrowiskiem. Termin: 2015?
  * Goczałkowice: Województwo będzie ratować zdrowie uzdrowiska


  Jakie schorzenia najczęściej leczone są w sanatorium?
  Głównie choroby cywilizacyjne, w tym schorzenia reumatologiczne, ortopedyczne, a także zmiany pourazowe. Większość polskich uzdrowisk w swoim profilu ma leczenie schorzeń narządów ruchu.

  Jakie są najbardziej popularne metody lecznicze?
  Leczenie przy pomocy borowiny, solanki, wód leczniczych, wspomagane przez metody fizykoterapeutyczne, kinezyterapię ćwiczenia indywidualne czy zespołowe.

  Czy polskie uzdrowiska różnią się od tych na Zachodzie?
  Na pewno jeśli chodzi o warunki hotelowe, choć i w naszych ośrodkach miejsc o wykokim standardzie przybywa. Pacjenci leczeni w ramach ubezpieczenia w NFZ nie przebywają w luksusach.

  ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA UZDROWISK:
  * Jastrzębie-Zdrój jako uzdrowisko [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
  * Uzdrowisko Ustroń przed I wojną światową [ZDJĘCIA]


  Wieloosobowe pokoje bez łazienki?
  Zdarzają się, jednak jeśli chodzi o standard usług medycznych, na podstawie Ustronia i Goczałkowic mogę powiedzieć, że dostęp do metod leczenia i sprzętu, nowości ze świata są natychmiast przenoszone na nasz grunt. Tu, absolutnie od Zachodu nie odbiegamy. Nieskromnie powiem też, że lekarze pracujący w naszych uzdrowiskach to znakomici specjaliści.

  Mówi pani o nowinkach i nowoczesnych metodach leczenia, ale stosuje się w uzdrowiskach także koloroterapię. Słusznie?
  Różne metody nie wykluczają się, tylko uzupełniają. Stan odprężenia i relaks ma pozytywny wpływ na proces leczenia, koloroterapia, aromaterapia a nawet choreoterapia, czyli leczenie tańcem, tylko pomagają.

  Dansingi leczą?
  Wspomagają leczenie. To rodzaj ruchu. No i kontaktu z drugim człowiekiem. To wszystko wpływa na stan emocjonalny, poprawia samopoczucie.

  Jak długi powinien być pobyt w sanatorium, by dać efekty?
  Jeśli stosowalibyśmy tylko tworzywa naturalne, tak jak kiedyś bywało w chorobach reumatycznych, to taki pobyt trwałby średnio 6-8 tygodni. Nowoczesne metody leczenia w połączeniu z nowoczesną rehabilitacją sprawiają, że ten pobyt może być krótszy. Najczęściej w przypadku leczenia uzdrowiskowego zaleconego przez NFZ turnus trwa 21 dni.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama