Ważne
  Ukradł polską koronę? Henryk Karyncki, mąż polskiej królowej...

  Ukradł polską koronę? Henryk Karyncki, mąż polskiej królowej [POCZET KRÓLÓW A ŚLĄSK]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawa do dziedziczenia tronu niby to były w średniowieczu proste, w praktyce jednak - jak to w polityce bywa - naginano je wedle widzimisię pretendentów. Po tragicznej śmierci Wacława III, ostatniego Przemyślidy na czeskim tronie, pretendentów pojawiło się dwóch.
  Pieczęć Henryka Karynckiego

  Pieczęć Henryka Karynckiego ©arc

  Pierwszym był Henryk, książę Karyntii i Krainy. Prawo do korony świętego Wacława miało mu zapewnić pospiesznie zawarte małżeństwo z Anną Przemyślidką, siostrą Wacława III. To na nią miały przejść prawa do tronu nie tylko Czech, ale i Polski. Jej ojciec Wacław II był przecież koronowanym polskim królem. Zaś gdy mordowano jej brata w Ołomuńcu, w jego bagażach znajdowała się polska korona. Według niektórych, korona ponoć zresztą wtedy zaginęła.


  Drugim konkurentem był Rudolf Habsburg. Tego z kolei prawa miały opierać się na woli jego ojca, króla rzymskiego Albrechta I. Czechy wchodziły w skład Rzeszy, Albrecht uznał przeto, iż ma prawo nadać je w lenno synowi. Pozycję Rudolfa umocnił ślub z Elżbietą Ryksą, wdową po Wacławie II. A zdecydowała i tak militarna potęga Habsburgów. Henryk musiał porzucić stołeczną Pragę.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Rudolf III - król nie tylko Czech


  Szczęście jednak już wkrótce się doń uśmiechnęło. Wpierw, jeszcze w 1307 r., niespodziewanie zmarł Rudolf. Henryk ponownie sięgnął po upragnioną czeską koronę i wreszcie przywdział ją na skronie 15 sierpnia 1307. Zarazem uznał się i za króla Polski. A już w roku następnym zginął z ręki mordercy - skądinąd swego własnego bratanka - Albrecht I. Do osławionej tej zbrodni doszło 1 maja 1308. Osłabieni Habsburgowie odpuścili Czechy.

  Tylko jak tu nie zgodzić się, że historia lubi się powtarzać! W 1310 r. kolejny niemiecki dynasta sięgnął po czeski tron. Król rzymski (niedługo już cesarz) Henryk VII Luksemburski zastosował bardzo podobny chwyt, co wcześniej Habsburgowie. Karyntczyka zdetronizowano, a Czechy otrzymał w lenno królewski syn Jan Luksemburski. Henryk po raz kolejny wyjechał z Pragi jak niepyszny. Zabrał ze sobą insygnia koronacyjne - możliwe zresztą, że również i polskie (jeżeli nieprawdziwa jest wersja o ich zaginięciu w Ołomuńcu). Na Hradczany już nie powrócił, choć żył jeszcze długo, do 1335 r. Możemy co najwyżej zastanawiać się, co by było, gdyby Henryk utrzymał władzę. Piastowie śląscy - szczególnie z górnośląskich księstw - i tak już od dłuższego czasu ciążyli ku Czechom. Władający Krakowem Władysław Łokietek nie był na tyle silny, by zahamować proces oddalania się Śląska od Polski. Nawet gdyby rządy w Pradze objął ostatecznie słabszy Henryk (który Łokietka przeżył!), nie zaś silniejszy i śmiertelnie groźny Jan Luksemburski.

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fto gwizdnou Polokom korona? Prziznac sie!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Piernika Poloki - nauczcie sie pilnowac sfojich klamotow!
   Teroski grocie bjydokow, kerym korona swistli. Poszukejcie na zlomowiskach - mozno jeszcze jij niy przetopjyli.
   A tak z drugi strony - to...rozwiń całość

   Piernika Poloki - nauczcie sie pilnowac sfojich klamotow!
   Teroski grocie bjydokow, kerym korona swistli. Poszukejcie na zlomowiskach - mozno jeszcze jij niy przetopjyli.
   A tak z drugi strony - to s tych aut, kere ejscie ukradli w Niymcach, mozecie sie kupic sto takich koron.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Dei gratia rex Poloniae

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   2 lipca 1306 roku, pod sam koniec swych krótkich rządów, król Wacław III posłużył się tytulaturą: "Boemiae et Poloniae rex, dux Cracoviae et Sandomiriae marchioque Moraviae" ("król Czech i Polski...rozwiń całość

   2 lipca 1306 roku, pod sam koniec swych krótkich rządów, król Wacław III posłużył się tytulaturą: "Boemiae et Poloniae rex, dux Cracoviae et Sandomiriae marchioque Moraviae" ("król Czech i Polski [Wielkopolski], książę Krakowa i Sandomierza, margrabia Moraw"). Ostatni król Czech i Polski z dynastii Przemyślidów został zamordowany 4 sierpnia 1306 roku.

   W latach 1306-1310 oprócz dwóch tytularnych królów Polski:
   Henryk VI Karyncki (Heinrich von Kärnten, Jindřich Korutanský) – książę Karyntii i hrabia Tyrolu (1295/1310-1335), król Czech i Polski (1306 i 1307-1310);
   Rudolf III Habsburg (Rudolf VI. Graf von Habsburg, Rudolf I. Habsburský) – książę Austrii i Styrii (1298-1307), król Czech i Polski (1306-1307);

   ambicje używania w przyszłości tytułu "Poloniae rex" przejawiało jeszcze trzech książąt piastowskich:
   Henryk III Głogowczyk - książę głogowski (1274-1309) i książę wielkopolski (1306-1309), używający tytułu "heres regni Polonie, dux Slesie, dominus Glogouie et Posnanie" ("dziedzic Królestwa Polskiego, książę Śląska, pan Głogowa i Poznania");
   Bolesław III Rozrzutny - książę wrocławsko-legnicko-brzeski, który w 1306 roku używał tytułu "heres regni Polonie";
   Władysław Łokietek - książę brzesko-kujawski (od 1267), oraz (wielko)polski i pomorski (1296-1300), a także sieradzki, łęczycki, sandomierski (do 1300 i od 1305) i krakowski (od 1306), pan i dziedzic Pomorza (1306-1308/1309).

   Od 1310 roku "de facto" było już tylko dwóch konkurentów do "de iure" tytułu "Poloniae rex":
   Jan I Luksemburski (Johann von Luxemburg, Jan Lucemburský) – król Czech (1310-1346) i tytularny król Polski (1310-1335), hrabia Luksemburga (1313-1346);
   Władysław Łokietek – książę brzesko-kujawski (od 1267) oraz (wielko)polski i pomorski (1296-1300), sieradzki, łęczycki, sandomierski (do 1300 i od 1305) i krakowski (od 1306) i ponownie (wielko)polski (od 1314), król Polski (1320-1333),

   chociaż kilku książąt śląskich używało jeszcze przez pewien czas tytułu "heres regni Polonie" ("dziedzic Królestwa Polskiego"), jak:
   Henryk IV Wierny (do 1323), Bolesław oleśnicki (do 1314), Konrad I oleśnicki (do ok. 1321/1323), Przemko II głogowski (do 1330) i Jan ścinawski (do 1330).

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   samochodów

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   w tym czasie nie było!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aut

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   w tym czasie nie było!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama