Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość na pokaz, czyli oświadczyny mają być medialne

Katarzyna Koczwara
Młodzi coraz głośniej chcą mówić o miłości. Czy jest w tym miejsce na uczucia?
Młodzi coraz głośniej chcą mówić o miłości. Czy jest w tym miejsce na uczucia? 123rf
Kwiaty, pierścionek i kolacja przy świecach? Takie oświadczyny dzisiaj nie są już "trendy". Teraz w modzie są oświadczyny spektakularne: miłosne wyznania, które znajdą swój oddźwięk w portalach społecznościowych, a nawet w mediach. Są oczywiście i tacy, których zadowala zaledwie publikacja filmiku w serwisie YouTube.

Kino, helikopter, koncert

Maciej Patyna oświadczył się w dąbrowskim kinie Helios początkiem września. Filmik z tych zaręczyn obiegł śląskie media. Maciej wykorzystał moment, kiedy jego ukochana, Sandra, wybrała się z przyjaciółką na seans. Zamiast standardowych reklam, na ekranie pojawił się przygotowany na tę okazję filmik. Sam finał niespodzianki przebiegł już według typowego scenariusza. Filmową relację z tych oświadczyn na serwisie YouTube obejrzało już prawie 54 tys. internautów.

Jeszcze w maju w sieci pojawił się filmik z oświadczyn w Bielsku-Białej. W rolach głównych: Oskar, Ania, Beskidy. I helikopter. Bo to właśnie w helikopterze doszło do oświadczyn.

Z kolei w czerwcu głośno było o oświadczynach podczas koncertu zespołu Bon Jovi w Gdańsku. Ci, którzy wybrali się na koncert, mogli zobaczyć transparent z zasadami oświadczyn. W skrócie: oświadczyny będą, jeśli zespół zagra kawałek "Never say goodbye". Członkowie amerykańskiej grupy przedyskutowali temat, zmienili plan na koncert i zagrali wspomniany utwór. Autor transparentu dotrzymał słowa i się oświadczył.

ZOBACZ:
Zaręczyny w kinie Helios Pogoria w Dąbrowie Górniczej [WIDEO]

Wszystko już było

W sieci można także zobaczyć film z oświadczyn podczas meczu siatkarskiego Ligi Światowej, - w przerwie spotkania Polska - Argentyna fotoreporter Wojciech Fugurski poprosił o rękę Agnieszkę Dąbkowską z zespołu Cheerleaders Flex Sopot. W obecności 11-tysięcznej widowni oświadczyny zostały przyjęte.

Młodzi coraz częściej wyznają sobie miłość w niestandardowy sposób, coraz częściej czyniąc z tej intymnej chwili rzecz publiczną. Liczy się pomysł, element zaskoczenia i zabawa. Nic więc dziwnego, że młodzi zgłaszają się do profesjonalistów. Często z własnymi pomysłami. - Film z kina w Dąbrowie Górniczej jest pierwszym, jaki przygotowywaliśmy, pan Maciej przyszedł do nas z gotowym scenariuszem - mówi Grzegorz Rak ze Studia ESGF w Orzeszu.

Rak przyznaje, że po medialnym odzewie pojawiły się kolejne zapytania na filmowanie niestandardowych oświadczyn.
- Jeśli jest taka wola, służymy także pomocą w opracowaniu planu. Jeden z bardziej niestandardowych pomysłów, jaki przyszedł mi do głowy, to zaręczyny w kostnicy - zdradza Grzegorz Rak. Serio? Dla nas to jednak pomysł nie do przyjęcia, ale może ktoś się zdecyduje.

POMYSŁY NA NIETYPOWE OŚWIADCZYNY [ZOBACZ]
Droga do oświadczyn musi być nieprzewidywalna i zaskakująca. Choć tak naprawdę wszystko to już było... - Wśród kibiców panuje moda na oświadczyny na stadionie. Był już też ślub w galerii handlowej. Wszystko to są kopie, kalki filmowe. Zaczęło się od walentyn-kowej mody na wręczanie zdjęcia EKG. Inwencja twórcza młodych ludzi jest niewielka, wszyscy naśladują seriale - mówi dr Patrycja Bałdys, socjolog z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Przesuwanie granic

Wszystko, lub niemal wszystko, można już zobaczyć w interne-cie czy telewizji. Były już relacje ze ślubów, media pokazały też poród na żywo.

- Żyjemy w dziwnych czasach, większość z nas nie ma szans na prawdziwe uczucia. Chcemy więc przeżywać to, co pokazują nam media. Młodzi ludzie mają w głowach schematy, a manifestacja uczuć ma pokazać innym, co tracą - ocenia Patrycja Bałdys.- Co więcej, za manifestacją uczuć nie idzie budowanie więzi. U ludzi młodych widać skłonność do nadmiernego dzielenia się swoją prywatnością. To wynika z braku normalnych kontaktów. Niestety, to młode pokolenie nie potrafi inaczej funkcjonować. Efekt jest taki, że ludzie mają ze sobą lepszy kontakt w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. A to się przekłada na późniejsze życie. Dziś młodzi nie mają czasu się poznać, całe dnie spędzają w pracy.

Zaczęło się od prasy dla nastolatek i programu Big Brother

Iwona Mirek, psycholog z Katowic:
Publiczne wyznawanie miłości to trend wynikający z czasów, w których żyjemy. Wszystko jest na widoku, pozbawione intymnego wymiaru. Ludzie, szczególnie młodzi, nie mają potrzeby chronienia swojej prywatności. Obecnie młodzież żyje w świecie, w którym wszystko dzieje się na zewnątrz. Skłonność do ekshibicjonizmu widać było już wcześniej, w prasie skierowanej do nastolatek, teraz przeniosło się to na portale społecznościowe. Mówi się nawet, że jak cię nie ma na Facebooku, to nie istniejesz. Ta moda trwa od programu "Big Brother" po obecnie emitowany serial "Wawa Non Stop". Młodzi ludzie postępują jak ich idole, a ci kreują te mody. Z drugiej strony to może być presja grupy, środowiska, w którym się funkcjonuje. Mam jednak nadzieję, że to nie dotyczy wszystkich młodych ludzi, że są wśród nich jeszcze tacy, których stać na przejawy romantyzmu, czułości z dala od medialnego szumu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!