18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy istnieje literatura śląska? [DEBATA NA TARGACH KSIĄŻKI]

Agnieszka Strzelczyk
Debata na Targach Książki w Katowicach: Czy istnieje literatura sląska?
Debata na Targach Książki w Katowicach: Czy istnieje literatura sląska? Arek Gola
Czy istnieje literatura śląska? To tylko z pozoru niewinne pytanie wzbudziło spore zamieszanie wśród uczestników debaty na Targach Książki w Katowicach PRZECZYTAJ OPONIE I NAPISZ KOMENTARZ

BYŁEŚ NA TARGACH KSIĄŻKI W KATOWICACH?
TARGI KSIĄŻKI KATOWICE 2013: ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH

Czy istnieje literatura śląska?

Ostatnimi czasy bardzo często spotykamy się z literaturą pisaną po śląsku, czego dowodem są kolejne publikacje książkowe. Ogromnym odzewem cieszą się konkursy „Jednoaktówki po śląsku” organizowane m.in. przez Instytucję Kultury Miasto Ogrodów. Jak więc jest z literaturą śląską?

CZYTAJ KONIECZNIE:
10 LEKTUR DLA ŚLĄZAKA - TO MUSISZ ZNAĆ

Kiedy pada hasło Literatura Śląska, od razu mamy przed oczyma tekst Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, ale także „Finis Silesiae” Henryka Wańka. Jest to przykład tekstów pisanych na Śląsku, o Śląsku, przez Ślązaków, ale nie po śląsku w sensie istotowym.

Wielu historyków i teoretyków literatury spiera się o to, czy istnieje coś takiego jak literatura Śląska. Jack Lyszczyna, profesor Uniwersytetu Śląskiego, dowodzi słuszność tezy o istnieniu specyficznej, odrębnej literatury śląskiej. Szczepan Twardoch broni poglądu, że cechą, która decyduje o istocie literatury jest język, a zatem literatura śląska jako taka nie istnieje.

By wyjaśnić zagadnienie literatury śląskiej podczas Targów Książki w katowickim Spodku odbyła się debata „Czy już istnieje literatura śląska?” z udziałem Zbigniewa Kadłubka, Krzysztofa Karwata, Alojzego Łyski, Ingmara Villqista i Dariusza Dyrdy. Dyskusje prowadził Jan F. Lewandowski.

OTO OPINIE UCZESTNIKÓW DEBATY: CZY ISTNIEJE LITERATURA SLĄSKA?
Alojzy Lysko:
W eseju Kanonu Śląskiego, pan Zbigniew Kadłubek napisał, że literatura śląska to taka literatura, która odpowiada na wołanie naszej rodzimej ziemi. Mówmy w tym przypadku wyłącznie o autorach, którzy nie piszą byle czego, tylko o tych, których twórczość opiera się na logos. Piszmy tak, byśmy mogli stworzyć wspólnotę. To właśnie jest logos. Odpowiadam krótko: Literatura śląska to taka, która odpowiada tylko i wyłącznie na nasze problemy. Jest to literatura wysokiego lotu. Budujmy przyszłość na mocnych fundamentach, czyli na literaturze o wartościach logosu górnośląskiego.
Ingmara Villqista:
Mam pewne refleksje na temat możliwości wykorzystania języka śląskiego w literaturze, dramacie, teatrze. Nie wiem, czy da się to zrobić, powiem dramat jest bardzo trudny do stworzenia nawet w języku polskim.

Dariusz Dyrda:
Język jest tworzywem, więc jest bardzo ważny. Dla mnie jest istotne to, kto będzie czytał literaturę śląską, a nie to, kto ją napisze. Większość z nas lubi czytać po polsku, a nie po śląsku. Czytanie śląskiego jest trudne nawet dla osoby, która jest bardzo w nim biegła. Niebezpieczeństwo jest w tym, że nie każdy zna wszystkie śląskie słowa, więc zastępuje je polskimi. Przez to właśnie może powstać tekst polski, ze wstawkami śląskimi. Większy odbiór mają teksty o śląsku, ale pisane po polsku. Łatwiejsze jest słuchanie języka śląskiego, niż czytanie go. Oto moje pytanie: Kto napisze teksty po śląsku i kto to będzie później czytał?

Zbigniew Kadłubek
Mówiąc "literatura śląska", chodzi oczywiście o literaturę górnośląską. Czy śląskie imaginarium może stać się literaturą, która miałaby swoją poezję, prozę, esej, powieść? Jeśli mamy rozmawiać o tym, czy istnieje literatura na Górnym Śląsku, to musimy odpowiedzieć na pytanie co miałoby tą literaturę tworzyć. Nie da jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy literatura śląska już istnieje. Można odpowiedzieć tylko na ile istnieją możliwości stworzenia takiej literatury. Na ile musi się ona odnieść do tradycji, historii. Musimy pomyśleć o tym, że jesteśmy w środku eksperymentu. To nie czas na określanie, czy coś jest, lub czy czegoś nie ma. Za wcześnie na tego typu określenia. Jest to nowe zjawisko, wrażliwość, wyobraźnia. Ale czego? Czy jest to literatura śląska - nie wiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy istnieje literatura śląska? [DEBATA NA TARGACH KSIĄŻKI] - Dziennik Zachodni