Targi Książki Katowice 2013: Gorzelik i Spyra na jednej...

  Targi Książki Katowice 2013: Gorzelik i Spyra na jednej kanapie

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Jerzy Gorzelik i Piotr Spyra podczas debaty na Targach Książki Katowice 2013

  Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Jerzy Gorzelik i Piotr Spyra podczas debaty na Targach Książki Katowice 2013 ©Krzysztof Szendzielorz

  Targi Książki Katowice 2013 zakończyła debata pt. "Co i kogo upamiętniać na Górnym Śląsku?" Rozmawiali Jerzy Gorzelik, Piotr Spyra i Bogusław Tracz. Dwaj najwięksi oponenci, czyli Gorzelik i Spyra zasiedli na jednej kanapie a głównym tematem był Jerzy Ziętek.
  Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Jerzy Gorzelik i Piotr Spyra podczas debaty na Targach Książki Katowice 2013

  Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Jerzy Gorzelik i Piotr Spyra podczas debaty na Targach Książki Katowice 2013 ©Krzysztof Szendzielorz

  Jednym z ostatnich wydarzeń Targów Książki Katowice 2013 w Spodku była niezwykle ciekawie zapowiadająca się debata pt. "Co i kogo upamiętniać na Górnym Śląsku?". Dyskusję prowadzili historycy Jerzy Gorzelik (RAŚ), Piotr Spyra (wicewojewoda śląski) i Bogusław Tracz (katowicki IPN).

  Prowadzący debatę historyk IPN Sebastian Rosenbaum na wstępie liczył na ostrą wymianę "ciosów", ale skończyła się na żywej, ale bardzo kulturalnej rozmowie.
  Kto spodziewał się ostrych, ocierających się o skandal kłótni, mógł się rozczarować. Choć różnice w poglądach rozmówców dało się zauważyć, to jednak bardzo często, nawet Piotr Spyra z Jerzym Gorzelikiem, zgadzali się ze sobą.

  Pretekstem do dyskusji o tym, co i kogo upamiętniać na Górnym Śląsku, był artykuł Bogusława Tracza w periodyku IPN-u "Czasypisma". - Mój kolega napisał, że Jerzy Ziętek nie powinien być czczony. Czy zatem pomnik Ziętka należy stąd wywieźć - pytał Sebastian Rosenbaum.

  Bogusław Tracz podkreślał, że w ostatnich 20 latach mamy wręcz do czynienia z kultem Jerzego Ziętka. - On nie był nawet tak silny w latach 70. i 80., choć z pewnością tam możemy szukać jego podwalin - mówił Tracz. Zdaniem historyka IPN kult gen. Ziętka rozbłysnął, bo tak naprawdę ukazuje szerszy problem. Uwikłania śląskich i szerzej polskich elit w komunizm i nierozliczenia się z tego. Dla Bogusława Tracza postać byłego wojewody śląskiego generała Ziętka to pewien "wytrych", by usprawiedliwić zaangażowanie w komunizm.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Targi Książki Katowice 2013 [ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH]


  Piotr Spyra bronił jednak gen. Ziętka i podkreślił, że bardzo lubi tę postać. - Rozdzielmy dwie rzeczy. Z jednej strony była to osoba uwikłana w system komunistyczny, a z drugiej strony mamy Jerzego Ziętka, który lubił ludzi, a oni go lubili. Myślę, że dlatego wiele osób życzliwie o nim nadal myśli - podkreślił Piotr Spyra.

  Obecny wicewojewoda dodał również, że warto pamiętać o Jerzym Ziętku ze względu na to, że był zaangażowany również w powstania śląskie. - Pozostawił po sobie dobrą pamięć także w Radzionkowie, gdzie był burmistrzem przed II wojną światową - przypomniał.

  Jerzy Gorzelik w debacie o Jerzym Ziętku także wprowadził pewne rozróżnienie. - Czym innym jest upamiętnienie i uczczenie - podkreślił lider RAŚ. - Mamy w regionie na przykład pomniki żołnierzy niemieckich, którzy pochodzili z danej miejscowości. To jest przykład upamiętnienia - dodał.

  Przypomniał również, że do dziś mamy na przykład w Bytomiu pomnik Armii czerwonej z cytatami ze Stalina. - Czy wywozić taki pomnik? Czy eliminowanie jest słuszne? Moim zdaniem nie - powiedział Gorzelik i dodał, że pomnik może mieć walor edukacyjny, bo jest znakiem pewnego czasu. Opowiedział się za tym, aby przy takich kontrowersyjnych pomnikach montować tablice z odpowiednimi komentarzami.

  Bogusław Tracz przypomniał jednak, że pomnik jest wyrazem pewnych idei i postaw, jakie bohater prezentował. Dlatego generałowi Ziętkowi nie należy się pomnik. - Ziętek wspierał komunizm po II wojnie światowej i robił to do samego końca. Tytułowanie cały czas Ziętka generałem to też nadużycie. On przecież nawet nie umiał posługiwać się bronią. Był członkiem Ludowego Wojska Polskiego, które "ludowym" było tylko z nazwy. To była armia podporządkowana obcemu mocarstwu - wyliczał historyk IPN.

  Piotr Spyra zauważył jednak, że gen. Ziętek jest dobrze wspominany, mimo tego że był komunistą. - Postrzega się go tylko dobrze, bo taką stworzono mu legendę, jeszcze w czasach PRL - dodał Tracz i przypomniał, że gazety pisały Ziętku dobrze, bo teksty zatwierdzał wydział propagandy KW PZPR. Piotr Spyra odparł ten argument przypominając, ze komunistom nie zawsze udawało się stworzyć białej legendy swoim ludziom. - Przykładem niech będzie Moczar - zaznaczył Spyra.

  Dyskutanci w mniejszym stopniu zajęli się także na temat upamiętniania osób z czasów, kiedy Śląsk nie był w granicach państwa polskiego. Zarówno Jerzy Gorzelik, jak Piotr Spyra zgodzili się, aby na przykład upamiętnić Friedricha Wilhelma von Redena (stało się to zresztą w Chorzowie). - Twórcy przemysłu górnośląskiego zasługują na upamiętnienie, bo są twórcami wielkiego skoku cywilizacyjnego. Dla ich potomków to nie jest ważne. Takie upamiętnienie jest ważne, abyśmy się poczuli spadkobiercami tego sukcesu - podkreślił Jerzy Gorzelik i dodał, ze Śląsk jest terenem pogranicza i tu należy wytworzyć pewien uniwersalny kod pamięci, niezależny od narodowości.

  Piotr Spyra w zasadzie się z tym zgodził. - Problemem jest to, w czym Ślązacy są zakorzenieni, w jakiej pamięci. Z czego wyrośliśmy i co chcemy czcić - mówił wicewojewoda dodając, że najważniejszym wydarzeniem dla Ślązaków powinny być powstania śląskie, które dla niego nie były żadną wojną domową. Dla Spyry powstania były przykładem buntu przeciw państwu niemieckiemu, które nie uszanowało woli większości Ślązaków o chęci powrotu do państwa polskiego.  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spyra

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ta spyra fulo jak ciulik, jakies nowe teorie i fakty historyczne wymyslo. Spyra idz i sie utop i niy rob wstydu twoimu lojcu i starzikowi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk

   mówię jak jest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Śląsk to Ślązacy, czyli potomkowie Słowian Zachodnich. Niemcy, owszem mieszkali kiedyś na Śląsku, ale tylko gościnnie, tzn. przeważnie byli właścicielami kopalń i hut. Kultura naszego regionu...rozwiń całość

   Śląsk to Ślązacy, czyli potomkowie Słowian Zachodnich. Niemcy, owszem mieszkali kiedyś na Śląsku, ale tylko gościnnie, tzn. przeważnie byli właścicielami kopalń i hut. Kultura naszego regionu wywodzi się przede wszystkim ze śląskiej wsi a nie z Niemiec. Wieś śląska zawsze była śląska nigdy niemiecka. Ale tego na pewno nie wiedzą ci, którzy wyjechali swego czasu do Niemiec. To ludzie, którzy w ogóle wiedzą tyle co nic. Przeciętny śląski emigrant do Niemiec to osoba z podstawowym lub co najmniej tylko średnim wykształceniem. Dyskusja z nieukami nie ma sensu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okropne

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Z jednej strony powołujesz się na tereny wiejskie jako kolebkę kultury, a z drugiej strony gardzisz często tymi samymi ludźmi, którzy wyjeżdżali z małych miejscowości do Niemiec, zamiast się...rozwiń całość

   Z jednej strony powołujesz się na tereny wiejskie jako kolebkę kultury, a z drugiej strony gardzisz często tymi samymi ludźmi, którzy wyjeżdżali z małych miejscowości do Niemiec, zamiast się kształcić w mieście. Paranoiczne ale i niestety obrzydliwe. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konieczne uzupełnienie

   patriot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   musiałbyś przyjacielu jeszcze udowodnić skąd twoje informacje, jakoby kultura regionu pochodziła głównie ze śląskiej wsi. To dla mnie coś całkiem nowego.
   Ale śmiało, śmiało, może rzeczywiście masz...rozwiń całość

   musiałbyś przyjacielu jeszcze udowodnić skąd twoje informacje, jakoby kultura regionu pochodziła głównie ze śląskiej wsi. To dla mnie coś całkiem nowego.
   Ale śmiało, śmiało, może rzeczywiście masz do dyspozycji jakieś nowe wyniki badań.
   Bo u mnie, od pięciu pokoleń nikt na wsi nie mieszkał.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zietek i Bednorz robili co mogli

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   taki byl uklad historyczy..Mozna powiedziec ,,,mocniej,,,taki byl zakret ,,,historyczny,,,i musieli patrzec aby na nim wyrobic.Tak jakWALESA.Obecnie jest koniecznosc i ,,mala...rozwiń całość

   taki byl uklad historyczy..Mozna powiedziec ,,,mocniej,,,taki byl zakret ,,,historyczny,,,i musieli patrzec aby na nim wyrobic.Tak jakWALESA.Obecnie jest koniecznosc i ,,mala mozliwosc,,,zbudowania Zintegrowanej EUROPY,,,i panstwa narodowe powinny miec mniejsze znaczenie.EUROPA z Slolica w Brukseli to wlasciwy ,kierunek.Organizacyjnie skladajaca sie z samodzielnych i samorzadnych REGIONOW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Targi Książki Katowice 2013: Gorzelik i Spyra na jednej kanapie

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Normalne, ludzie po prostu ze sobą rozmawiają.

   Zdjęcie autora komentarza
   Gen.Ziętek z przekonania nie był komunistą.

   Stanisław Ernest Jaszczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Gen.Zientek i Bp.Bednorz wspólnie dużo zrobili dla Śląska w tym czasie.Byłem świadkiem spotkań przyjacielskich tych Panów i prowadzonych rozmów na temat Śląska i Ślązaków .Miało to miejsce u mojego...rozwiń całość

   Gen.Zientek i Bp.Bednorz wspólnie dużo zrobili dla Śląska w tym czasie.Byłem świadkiem spotkań przyjacielskich tych Panów i prowadzonych rozmów na temat Śląska i Ślązaków .Miało to miejsce u mojego wujka-Księdza w Istebnej. W tedy na mnie - młodego człowiek robiło to wielkie wrażenie . Myślę,że Ziętek z przekonania nigdy nie był komunistą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzelik jak teleskop

   Turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   "mamy w regionie pomniki żołnierzy niemieckich" - są takie ale pod Opolem. to już chyba inny region


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla turysty może inny region. Dla Górnoślązaków ten sam

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Dla turysty może inny region. Dla Górnoślązaków ten sam. Opole- stolica Górnego Śląska!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wicewojewoda a matematyka

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Za Polska głosowało ok 40% czyli absolutna większość czy nie?

   "Dla Spyry powstania były przykładem buntu przeciw państwu niemieckiemu, które nie uszanowało woli większości Ślązaków o chęci powrotu...rozwiń całość

   Za Polska głosowało ok 40% czyli absolutna większość czy nie?

   "Dla Spyry powstania były przykładem buntu przeciw państwu niemieckiemu, które nie uszanowało woli większości Ślązaków o chęci powrotu do państwa polskiego."

   I jeszcze powstania które pomimo przegranego plebiscytu cieszyły się według wicewojewody zapewne 102% poparciem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A czamu tam nima

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Na tej kanapie Sandmenela on siedzi w doma na kanapie i se drapie a co wydrapie to zajada tako to Sandmana czekolada

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spyra nie umie liczyć

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   A jak Spyra policzył tę większość mieszkańców Śląska, która chciała się znaleźć w granicach Polski? Z tego co wiem, większość chciała pozostać w Niemczech. Jakieś wiarygodne źródła, panie Spyra czy...rozwiń całość

   A jak Spyra policzył tę większość mieszkańców Śląska, która chciała się znaleźć w granicach Polski? Z tego co wiem, większość chciała pozostać w Niemczech. Jakieś wiarygodne źródła, panie Spyra czy tez wierzy pan w tę bajeczkę jak w zestrzelenie samolotu z pistoletu podczas "obrony wieży spadochronowej"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czemu jurku siedzisz z chamami

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   ty polacki chamie zdradziłes nas slonzakuw


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ślonski hałdziarzu

   WC Autonomia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   zdradziłeś chamie haziel bo nasr ...ś na swój slonski ryj

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo