Ważne
  Ogłosisz upadłość tylko raz na dziesięć lat

  Ogłosisz upadłość tylko raz na dziesięć lat

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ustawa o upadłości konsumenckiej nie jest prawem dla każdego, kto tylko ma długi. Z mec. Mirosławą Szakun, ekspertem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w pracach nad projektem ustawy o upadłości konsumenckiej, rozmawia Beata Sypuła
  Od 1 kwietnia ludzie, których przygniata ciężar długów, mogą się od nich uwolnić. Czy jednak wszyscy będą mogli skorzystać z długo oczekiwanej ustawy o upadłości konsumenckiej?

  Nie wszyscy. Jedynie ci, którzy popadli w długi w wyjątkowych i nie-zależnych od siebie okolicznościach, np. ciężko zachorowali lub poważna choroba zdarzyła się w ich rodzinie, utracili pracę nie ze swej winy ani nie odeszli z niej za porozumieniem z pracodawcą, stracili mienie w wyniku takich nieszczęść, jak pożar albo kradzież.

  Od czego trzeba zacząć?

  Należy złożyć wniosek w sądzie, w którym znajduje się wydział dla spraw upadłościowych. Siedziby sądów wskazane są w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Starający się o ogłoszenie upadłości będą musieli przekonać sąd o splocie wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności, które spowodowały zadłużenie i uniemożliwiły jego spłatę.

  Trzeba do takiego sądu dotrzeć, co oznacza koszty. Czy to jedyne wydatki?

  Złożenie wniosku oznacza konieczność wniesienia opłaty w wysokości 200 zł.

  Czyli żeby upaść, trzeba mieć pieniądze... Składamy zatem wniosek w sądzie i co dalej?

  Sąd zbada sprawę dość szybko. Co prawda ustawa nie mówi, w jakim czasie ma się to stać, ale rozpoznanie wniosku o upadłość nie powinno ciągnąć się latami. Jeśli wniosek zostanie oddalony, bo sąd uzna, że nie podlegamy ustawie lub nie spełniamy warunków do ogłoszenia upadłości, mamy nadal dotychczasowe problemy z długami i wierzycielami. Jeśli jednak wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony pozytywnie, sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Obwieszczenie o tym zostanie wywieszone w sądzie, ukaże się także w dzienniku ogólnopolskim.

  Pani uczestniczyła w pracach legislacyjnych i zauważyła jako jedyna, że kłopot z upadłością będą mieli małżonkowie. Dlaczego?

  Jeśli na podstawie tej ustawy małżonkowie będą chcieli w tym samym czasie rozwiązać problem swej niewypłacalności, muszą złożyć dwa odrębne wnioski i poddać je rozpatrzeniu. Do tego oczywiście potrzeba dwóch opłat etc. Nie będzie innego wyjścia. Złożenie wniosku przez jednego z małżonków może nie doprowadzić do rozwiązania problemów gospodarstwa domowego, gdyż za wiele zobowiązań małżonkowie odpowiadają solidarnie i pozostaną te same problemy ze spłatą długów, tylko w trochę mniejszej skali. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych próbowała podnieść tę kwestię w czasie prac nad ustawą, ale nie udało się wprowadzić zmian.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama