Manewry Zapad 2013: Armie Putina i Łukaszenki trenują wojnę...

  Manewry Zapad 2013: Armie Putina i Łukaszenki trenują wojnę z Polską

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przeprowadzanie tak dużych ćwiczeń tuż za naszą miedzą ma - według Kremla i Mińska - dość rzeczowe uzasadnienie. Rosjanie i Białorusini w niektórych scenariuszach zadań "bronią się" bowiem - nie mniej, nie więcej - przed atakiem NATO. Atakiem przeprowadzonym oczywiście z terytorium Polski. W innych "zabezpieczają" swoje granice przed "zagrożeniem" - rzecz jasna, również czającym się w naszym kraju. W jeszcze innych "stabilizują" sytuację - czy to na własnym zapleczu, gdzie działają "dywersanci" zrzuceni przez "wroga" z Zachodu, czy to na terenach już zajętych w ramach własnej kontrofensywy.
  Nie potwierdziły się natomiast pogłoski z wiosny, że tym razem podczas manewrów ćwiczony ma być również "prewencyjny"... atak jądrowy na Warszawę i działania wojsk Białorusi oraz Rosji po takim uderzeniu.

  Operacja "Zapad 2013" to kolejna edycja kompleksowych, wspólnych ćwiczeń wojskowych Związku Białorusi i Rosji. Jak sama nazwa wskazuje, ćwiczone są w nich scenariusze działań militarnych związanych z zachodnim kierunkiem zainteresowania wojsk obu krajów. W ramach ćwiczeń Rosjanie i Białorusini działają wspólnie według konkretnych, dość opisowo opracowanych scenariuszy. I dość mocno zbliżają się do naszej granicy. Nic więc dziwnego, że - z oczywistych względów - te akurat rosyjsko-białoruskie manewry są również tematem i elementem polityki międzynarodowej w naszym regionie.

  Zwłaszcza edycja "Zapadu" z 2009 r. wywołała w Polsce mnóstwo kontrowersji. Przede wszystkim dlatego, że jeden ze scenariuszy zakładał wybuch powstania polskiej mniejszości na Białorusi. Wojska ZBiR ćwiczyły zaś jego tłumienie - w rejonie Grodna. Trenowano wtedy również "wyzwalanie" okręgu kaliningradzkiego okupowanego przez tajemniczego wroga z Zachodu (w domyśle, oczywiście, Polskę). 22 tysiące żołnierzy Rosji i Białorusi tuż pod polską granicą ćwiczą scenariusze wojny z NATO

  Wielu komentatorów domagało się wówczas ostrej odpowiedzi ze strony Polski i podnosiło, że Rosja i Białoruś, przeprowadzając takie manewry, jawnie szykują się do wojny z Polską.

  Od czasu edycji z 2009 r. rysuje się pewien symboliczny postęp, jeśli chodzi o kwestię transparentności przebiegu manewrów. Tym razem resorty obrony Białorusi i Rosji chwalą się, że do udziału w "Zapadzie" zaproszono specjalnych obserwatorów z resortów obrony krajów sąsiadujących z rejonem ćwiczeń: Litwy, Polski, Ukrainy i Łotwy. Obserwować manewry może też większość attaché wojskowych akredytowanych w Rosji. W rzeczywistości jednak dla zagranicznych obserwatorów w pełni dostępny będzie tylko udział w ostatnim dniu manewrów 26 września.

  Tym razem w manewrach bierze udział ponad 20 tys. żołnierzy obu państw, z czego na terytorium Białorusi ok. 13 tys. - ponad 10 tys. Białorusinów i ok. 2,5 tys. Rosjan.

  W przeciwieństwie do edycji z 2009 r. (edycja 2011 praktycznie się nie odbyła ze względu na kryzys rosyjscy i białoruscy sztabowcy poćwiczyli co nieco na mapach, miały natomiast wtedy miejsce inne wspólne manewry Rosji i Białorusi: "Tarcza Sojuza") manewry mają charakter symulacji działań obronnych - po ataku z Zachodu, czyli z terytorium Polski. Jednocześnie wojska ZBiR ćwiczą jednak także przerzucanie sił przez swoje terytoria, tak by móc uderzać na "wroga z Zachodu", łącząc potencjały obu armii. Już na starcie manewrów białoruski batalion został więc na przykład przetransportowany przez rosyjskie okręty desantowe z portu w rejonie Petersburga do Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim. Pocieszające jest tylko to, że by przeprowadzić tę średniej w sumie skali operację, Rosjanie musieli użyć okrętów desantowych nie tylko z Floty Bałtyckiej - posiłkowali się także desantowcem "Azow" z Floty Czarnomorskiej i "Św. Jerzym" z Floty Północnej.

  Najbliżej granicy Polski odbywają się w ramach "Zapadu" ćwiczenia w rejonie Brześcia, Grodna i w okręgu kaliningradzkim.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama