Będą problemy z lekami refundowanymi? "Chorzy są odsyłani od...

  Będą problemy z lekami refundowanymi? "Chorzy są odsyłani od okienka do okienka..."

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Związek Hurtowni Farmaceutycznych grozi, że już niedługo firmy w nim zrzeszone będą musiały ograniczać dostawy leków do aptek i wprowadzić większe limity. W ten sposób odpowiadają na plany rządu, dotyczące zmniejszenia marży hurtowników na sprzedaż leków refundowanych. Zarobią mniej, więc się buntują. Wszystkie Izby Aptekarskie w kraju zostały już ostrzeżone. Problemy z wykupieniem leku na receptę mogą zacząć się już od grudnia.
  - Nie da się przewozić insuliny, leku ratującego życie za złotówkę - mówi prezes ZPH

  - Nie da się przewozić insuliny, leku ratującego życie za złotówkę - mówi prezes ZPH ©ANDRZEJ GYRGIEL

  - Pacjenci oczekujący na lek refundowany nawet do czterech dni. Chorzy odsyłani od okienka jednej apteki do okienka drugiej z powodu braku leku - o takiej sytuacji od nowego roku już teraz alarmuje Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

  Ministerstwo zdrowia znów czeka konflikt o leki refundowane. Wszystko związane z ustawą refundacyjną, która wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r., a według której marża hurtowa na leki zostanie obniżona do 5 proc. - Nie da się przewozić insuliny, leku ratującego życie, za złotówkę. Hurtownie będą musiały dopłacać do transportu. A w konsekwencji pogorszy się dostępność leków - tłumaczy "Polsce" Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni.
  Pytamy więc o sprawę wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. - Ministerstwo nie zajmuje się hurtowniami. To reguluje rynek - mówi "Polsce" Neumann. I deklaruje, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wciąż rozmawiają zarówno z aptekarzami, jak i przedstawicielami hurtowni, to od zmniejszenia marży nie odstąpią. - My musimy dbać o to, żeby leki w Polsce były tańsze. Obniżenie marży to gwarantuje - przekonuje wiceminister Neumann. Co jeszcze spowoduje?

  Jak ostrzega ZPH, likwidację kolejnych magazynów leków, co również wydłuży czas oczekiwania na leki w aptekach, szczególnie w miejscowościach znacznie oddalonych od głównych centrów dystrybucji. Ograniczenie stanów magazynowych (od 15 do 50 proc. dla leków refundowanych), co również wydłuży czas oczekiwania na realizację zamówienia dla apteki; zmniejszenie liczby przewoźników transportujących leki (od 15 do 30 proc.); likwidację dotychczasowych zasad "kredytowania" zakupów przez apteki, co może negatywnie wpłynąć na ich kondycję finansową.

  Sławomir Neumann uspokaja: - Jeśli jeden producent nie będzie dostarczał, to znajdzie się drugi, który to zrobi. Nie spodziewamy się nagłego bankructwa hurtowni i aptek - mówi Neumann. Po czym dodaje: - Ministerstwo dostrzega, że obniżenie marży to może być problem.

  Ministerstwo Zdrowia musi się zastanowić, jak rozwiązać ten problem z końcem roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama