Zdobią, intrygują, ale i zabijają. Tatuaże to niebezpieczna...

  Zdobią, intrygują, ale i zabijają. Tatuaże to niebezpieczna moda? [ZDJĘCIA]

  The Times

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdobią, intrygują, ale i zabijają. Tatuaże to niebezpieczna moda? [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. materiały prasowe

  Modę na tatuaże nakręciły takie gwiazdy jak Angelina Jolie, David Beckham czy Brad Pitt. Teraz na miłośników zdobienia ciała padł blady strach, mogą być bowiem od tego groźne choroby, w tym rak...
  Co piąty dorosły Brytyjczyk lub Brytyjka posiada tatuaż. Tatuaże stały się modne. Noszą je wszyscy - od nastolatków po staruszków. Gdyby pracownicy szacownego londyńskiego City podwinęli rękawy swoich koszul po 200 funtów sztuka, u niejednego z nich zobaczylibyśmy fantazyjny wzorek. Wcale niepasujący do wykonywanej roboty.

  Teraz jednak wielbiciele starożytnej sztuki tatuażu będą musieli uważać. Pojawiły się obawy, że elementy toksycznych tuszy mogą wnikać w ludzkie ciało i w ten sposób zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu u osoby tatuowanej. Naukowcy biją na alarm i wzywają do zwiększenia liczy badań dotyczących tego niepokojącego zjawiska.

  Badacze znaleźli dowód, że nanocząsteczki tuszu mogą przedostawać się do narządów naszego ciała. Zarabiający dziś krocie producenci tego płynu przyznają, że 5 proc. studiów tatuaży używa dziś tuszu zawierającego składniki rakotwórcze. Wytwórcy zaraz jednak dodają, że oni sami prowadzą kampanię mającą na celu zmniejszenie liczby tego typu pracowni do zera. Jednak nawet jeśli ich intencje są szczere, trudno im będzie osiągnąć sukces.

  Opiszmy pokrótce obecną sytuację. Pracownie tatuażu podlegają prawom regulującym poziom higieny i przeciwdziałającym zakażeniom. Dziś np. w mającym licencję studio jest raczej niemożliwe zakażenie się wirusem HIV. Tatuaże wykonuje się jednorazowymi igłami. Tatuażyści muszą podczas pracy nosić gumowe rękawiczki. Krytyków niepokoi jednak brak regulacji prawnych dotyczących używanego przez nich tuszu, sprawdzania ich zawartości oraz długookresowych skutków stosowania takiego a nie innego materiału.

  - Naprawdę zupełnie mnie zatkało, gdy dowiedziałem się, że nie istnieją regulacje dotyczące tego rodzaju barwników - mówi Desmond Tobin, dyrektor ośrodka badań chorób skórnych przy uniwersytecie w Bradford. - Musimy przeprowadzić więcej doświadczeń, ale już dziś nie ulega żadnej wątpliwości, że substancje te mogą mieć działanie toksyczne.

  Tobin prowadzi badania nad rakotwórczymi skutkami tuszu do tatuaży wspólnie ze specjalistą w dziedzinie inżynierii medycznej Colinem Grantem, który szczególnie interesuje się zastosowaniem mikroskopów atomowych. Obaj badacze wykazali, że tego typu barwniki na stałe uszkadzają kolagen - główne białko naszej tkanki łącznej. To jednak nie koniec. Nanocząsteczki używanych do tatuaży pigmentów przechodzą spod powierzchni skóry w głąb ciała.

  Desmond Tobin sądzi, że zawarte w barwnikach toksyny mogą przedostawać się do krwioobiegu i gromadzić w śledzionie czy nerkach. Oba te organy odpowiadają za filtrowanie naszej krwi. Ich uszkodzenie prowadzi do wielu groźnych powikłań, a nawet śmierci.

  - Wieloraka i złożona natura nowotworu potrzebuje długiego czasu, by się ujawnić. Jednak ogólnie im szybciej uzyskujemy diagnozę, tym większe szanse na wyleczenie. Nie myślę, że winniśmy teraz czekać dwie dekady [na wystąpienie objawów], by przekonać się, czy z tymi składnikami tuszu jest coś nie w porządku. Bo wtedy może już być za późno. Zbadajmy sprawę jak najszybciej - mówi Tobin.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedyś tatuaże nosiły prostytutki i kryminaliści

   Marcos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   komuś udało się przeflancować modę na głupotę.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama