Lecą z Gliwic w Kosmos - po rekord świata!

  Lecą z Gliwic w Kosmos - po rekord świata!

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzywizna Ziemi widziana z gondoli balonu SEBA 3
  1/4
  przejdź do galerii

  Krzywizna Ziemi widziana z gondoli balonu SEBA 3 ©Tomasz Brol

  Pasjonaci z Gliwic znów zmierzą się z próbą bicia rekordu świata. Czy Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski poleci w Kosmos? Przekonamy się już w sobotę.
  Z lotniska Aeroklubu Gliwickiego na granicę kosmosu polecą w sobotę 3 balony.


  Planujemy wypuścić 3 balony stratosferyczne. Pierwszy o znaku SEBA-4 będzie miał na pokładzie aparaturę pozwalającą przekazywać na żywo obraz górnych warstw atmosfery, czerń kosmicznej próżni oraz obraz krzywizny naszej planety. Ponadto ładunek będzie zawierał nadajnik pracujący w zakresie fal krótkich, który jest kolejnym testem przybliżającym organizatorów do wysłania balonu transkontynentalnego - który mamy nadzieję, będzie mógł przelecieć co najmniej nad Azją.

  Drugi lot; STS-8 jest to balon przygotowany przez naszych przyjaciół ze Słowacji, będą oni testowali nowe komputery pokładowe w warunkach kosmicznego zimna i próżni - tłumaczy Tomasz Brol, organizator przedsięzięcia.


  Lot SEBA-5 to druga próba pobicia rekordu wysokości w bezzałogowym locie balonem, rekord Polski, który został ustanowiony 4 maja 2013 przez balon SEBA-2 startujący również z gliwickiego lotniska wynosi 42650 m nad poziomem morza. Wynik ten daje SEBIe 7 miejsce w światowym rankingu arhab.org. Aktualny rekord Świata wynosi 44376 metrów i jest nie pobity od 11 sierpnia 2012 roku.

  Obserwacje i obliczenia dokonane od początku programu „Z Gliwic w Kosmos" pozwalają nam sądzić, że tym razem się uda i to Polacy będą mieli rekord świata- podkreśla Tomasz Brol.


  Jak tłumaczy, lateksowy balon, napełniony będzie wodorem - najlżejszym gazem, i podczas startu będzie miał średnicę ok 2m, wraz ze wzrostem wysokości różnica ciśnień będzie rozpychała lateksową powłokę do średnicy ponad 20m (jest to rozmiar sporego domku jednorodzinnego), po czym balon - nie wytrzymując naporu gazu zostanie rozerwany, a kapsuła opadnie na Ziemię na małym spadochronie. Na przewidywane miejsce lądowania wyruszą ekipy poszukiwawcze celem podjęcia kapsuły.


  Łączność z balonami będzie zapewniona przez krótkofalowców, którzy z terenu całej Europy będą nasłuchiwali sygnałów nadawanych przez nadajniki radiowe umieszczone w gondolach. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rekord odległości w transmisji z balonu stratosferycznego również pobity został w Gliwicach - informacje nadawane z gondoli wyniesionej 20 października 2012 roku zostały bezbłędnie odebrane w Kanadzie - 6711 kilometrów dalej.


  SEBA to skrót od słów jak Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski.

  Jak tłumaczy Tomasz Brol, Stratosfera to miejsce gdzie panujące warunki są zbliżone do odległego zaledwie o 50 km kosmosu, przejmujące zimno sięgające nawet - 70 stopni celsjusza, ciśnienie bliskie zeru - to miejsce gdzie 99 proc. Ziemskiej atmosfery jest poniżej. Na tej wysokości przestrzeń ponad głowami jest absolutnie czarna - nie ma błękitnego nieba, widać tylko jasną kulę Słońca i gwiazdy, a wszystko to w środku dnia. Jeśli z tej wysokości popatrzymy w dół, zobaczymy Ziemię i jej prawdziwy kształt.
  Lot wszystkich balonów będzie można śledzić na żywo w Internecie, a jeśli w warunkach polowych nie zawiedzie sprzęt - będziemy starali się przekazywać na żywo obraz Polski z wysokości 40 km do sieci.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama