Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Makaronu: zdrowy, pyszny, łatwy w gotowaniu, jedzmy! [ZOBACZ PRZEPISY]

Karol Gruszka
Makaron jest źródłem witamin B1, B6 oraz PP, które wspomagają trawienie
Makaron jest źródłem witamin B1, B6 oraz PP, które wspomagają trawienie Pixabay
World Pasta Day, czyli Światowy Dzień Makaronu obchodzony jest 25 października. Święto makaronu zostało ustanowione w 1995 roku na World Pasta Congress w Rzymie. Od tego momentu data 25 października jest obchodzona jako Światowy Dzień Makaronu. Tego dnia miłośnicy makaronu dyskutują o kulinarnych pomysłach, gastronomicznym zastosowaniu makaronu. Przede wszystkim jednak spożywają ogromne ilości makaronu. Ciekawe jak ten dzień obchodzą wierni Latającego Potwora Spaghetti.

Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Jak do tej pory najstarszy makaron odnaleziono w chinach. Mierzył 20 cali długości i liczył sobie aż cztery tysiące lat. Odnaleźli go badacze w wiosce z neolitu nad brzegiem Żółtej Rzeki. Odnaleziony makaron jest jak do tej pory najstarszym odkrytym przez archeologów jedzeniem. Spór o to kto makaron jadł wcześniej, Włosi czy Chińczycy jest bardzo trudny do rozstrzygnięcia.

Jedna z legend mówi, że to Marco Polo - wenecki podróżnik sprowadził go do Europy. Nie jest to jednak prawa, ponieważ w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspominał już o tej potrawie. Jednym z pierwszych, który udokumentował istnienie suszonego makaronu był Muhammad al-Idrisi. Według jego badań, makaron suszono w południowych Włoszech, Sycylii oraz w Trabii ok. XII wieku naszej ery.

25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu! Wokół potraw z makaronem krąży wiele faktów i mitów. Które z nich są najpopularniejsze? Dlaczego warto do swojej diety włączyć makaron?

Wbrew powszechnym opiniom, makaron nie jest tuczący. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu zapewnia długie poczucie sytości i nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Makaron jest źródłem witamin B1, B6 oraz PP, które wspomagają trawienie.

Miłośników makaronu na całym świecie jest naprawdę bardzo dużo. Uwielbiają go nie tylko Włosi, ale również Polacy. W tym dniu przepisy na makaron to rzecz obowiązkowa, dlatego serwujemy dla Was dwa przepisy.

Makaron z pesto

200g suchego makaronu lub ok 300g świeżego (penne, trennem, pappardelle)
listki bazylii do dekoracji
odrobina tartego sera pecorino lub parmezan

Makaron z pesto to jedna z sztandarowych potraw kuchni włoskiej. Pesto jest zielonym sosem pochodzącym z Genui we Włoszech. Głównym składnikiem jest bazylia. Makaron z pesto jest bardzo dobrym pomysłem na szybkie i smaczne danie. Wystarczy jedynie odrobina czasu, aby rozkoszować się wspaniałym daniem kuchni włoskiej.

Makaron nie musi być z pszenicy – i niekoniecznie tuczy!. Występuje w wielu wersjach o różnym składzie. Sprawdź w galerii, jakie są rodzaje makaronu, ile mają kalorii i składników odżywczych oraz do czego ich używać.

Makaron nie musi być tuczący. Wypróbuj jego różne rodzaje. S...

Na początku oczywiście gotujemy makaron. W zależności od gustów, do pesto możemy użyć różnego makaronu. Możemy zastosować makaron penne czy trenne. W sprzedaży pesto jest ogólnie dostępne, wiec nie powinniśmy mieć problemu z jego zakupem. Oczywiście pesto, możemy przyrządzić samodzielnie, co na pewno sprawi, że danie będzie o wiele smaczniejsze.

Do pesto potrzebujemy następujących składników. Przygotowanie jest banalnie proste, wystarczy wszystkie składniki umieścić w blenderze i zetrzeć na gładką masę.

Składniki na pesto:

  • 1 pęczek/ doniczka bazylii (same listki)
  • 2-3 łyżki tartego sera pecorino lub parmezan
  • 2-3 łyżki orzeszków pinii
  • oliwa z oliwek, ilość zależy od pożądanej konsystencji
  • 1-2 ząbki czosnku (można pominąć jeśli będzie stosowany do kanapek)
  • sól
  • świeżo mielony pieprz

Makaron z brokułami

Składniki:

  • 1 brokuł
  • 2-3 garści makaronu (świderki lub inne)
  • pół szklanki śmietany
  • 2 serki topione trójkąciki (z ziołami, ementaler lub inne)
  • 3-4 łyżki startego parmezanu
  • sól, pieprz według uznania
  • łyżka masła

Zobaczcie koniecznie

Przygotowanie makaronu z brokułami jest bardzo proste,a przede wszystkim stosunkowo bardzo szybkie. Przygotowanie makaronu z brokułami powinniśmy rozpocząć od ugotowań brokuł. Brokuły dzielimy na małe części tzw. różyczki. Gotujemy je około 8-10 minut, do momentu kiedy będą miękkie. Makaron gotujemy w zależności od rodzaju, przeciętny czas gotowania makaronu będzie wynosił od około 12 do 18 minut.

Sos przygotujmy w niewielkim garnku. Na początku podgrzewamy masło oraz śmietanę, dodajemy parmezan oraz topione serki. Całość mieszamy do momentu roztopienia serków. Sos doprawiamy według uznania solą oraz pieprzem. Na koniec odcedzony makaron oraz brokuły wykładamy na talerz, całość polewamy sosem. Na wierzch makaronu z brokułami sypiemy parmezan i gotowe.

A oto pomysł na szybki i prosty obiad: makaron z mięsnym sosem pomidorowym z dodatkiem parmezanu i beszamelu.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera