Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają zniszczone Katowice. Kato-apokalipsa może mieć różne oblicza

Marcin Zasada
Spodek po apokalipsie - pierwsza grafika Jakuba Kowalczyka.
Spodek po apokalipsie - pierwsza grafika Jakuba Kowalczyka.
Spróbowaliśmy wyobrazić sobie, jak wyglądałyby Katowice, gdyby spełniły się przepowiednie z filmów. Narysowali nam to grafik, rysownik i architektka.

W ostatnich latach popkultura żywi się wizjami końca świata z wyjątkowym apetytem. A skoro z pewną perwersyjną namiętnością lubimy patrzeć, jak nasz bezpieczny, przytulny świat bezpowrotnie staje się postapokaliptycznym pustkowiem, popatrzmy, z przymrużeniem oka, jak ta historia mogłaby rozegrać się w Katowicach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice jak po apokalipsie! Zniszczony Spodek, rozwalone centrum miasta [ZDJĘCIA]

Oczywiście Katowicom życzymy jak najlepiej, to przecież piękny i ciekawy kawałek Śląska. Dlatego, gdy poprosiliśmy architektkę Katarzynę Furgalińską oraz rysownika Artura Chochowskiego o ich wizje Katowic zgruchotanych orężem filmowej zagłady, zależało nam, by w tej przerysowanej formie uwypuklić zjawiska, które dzisiejszemu miastu szkodzą lub zagrażają. Jedną z takich koncepcji już pewnie Państwo znacie - to cykl grafik Jakuba Kowalczyka, studenta katowickiej ASP. To on (zdefragmentowany Spodek, złowrogie szkielety budynków wzdłuż Al. Korfantego) był punktem wyjścia do stworzenia apokaliptycznego poliptyku ze stolicą aglomeracji w roli głównej.

Zombie przed galerią? Znamy

Artur Chochowski, rysownik, znany, pochodzący ze Śląska autor komiksów, wymierzył destrukcyjne spojrzenie w stronę Galerii Katowickiej. Niektórzy doszukają się w nim symbolicznego wymiaru - wszak widok tłumów szturmujących sklepy przy okazji nowych promocji niewiele różni się od tłumu postnuklearnych ożywieńców, jakie znamy z hollywoodzkich filmów.

- Na pomysł wpadłem obserwując wyścigi na sklepowych wyprzedażach - mówi Chochowski. - Jeśli trafi nam się kiedyś w Katowicach zombie-apokalipsa, trudno będzie ją odróżnić od konsumpcyjnego szaleństwa, które już dziś zamienia ludzi w bezmyślne stworzenia.

Żart żartem, ale nie on pierwszy zwraca na to uwagę. W centrum Katowic działają dziś 2 potężne galerie handlowe, niebawem powstanie trzecia. Taka koncepcja rozwoju miasta budzi od dawna wiele wątpliwości.
Katarzyna Furgalińska prowokacyjnie poprowadziła przez środek Katowic coś, co kiedyś, w mniejszej skali zbudowano w Chorzowie. Architektka przypomina, że Katowice intensywnie inwestują w infrastrukturę komunikacyjną, tymczasem miasto się sukcesywnie wyludnia. Bez nuklearnego kataklizmu.

- Pytanie co jest przyczyną, a co skutkiem pozostaje przedmiotem dyskusji, bo faktem jest, że lepsza sieć dróg sprzyja wyprowadzaniu się mieszkańców na obrzeża, równocześnie nagromadzenie infrastruktury samochodowej wysysa z centrum ludzi. Jeśli trend się utrzyma, można przewidzieć co grozi Katowicom przyszłości - wyludnione miasto-wydmuszka, wielopiętrowe skrzyżowanie dróg łączących podmiejskie sypialnie z wielkopowierzchniowymi świątyniami rozrywki i handlu - mówi Furgalińska. - Pytaniem otwartym pozostaje jak długo infrastruktura pozostanie w użyciu, bo niechybnie koszty jej utrzymania przerosną możliwości kurczącej się populacji i stopniowo zacznie popadać w ruinę, a wtedy najwytrwalsi mieszkańcy będą musieli uciekać z Katowic na piechotę.

Jakie byłyby post-Katowice?

Złośliwi powiedzą oczywiście, że tego miasta nie trzeba specjalnie poprawiać, by zyskać efekt postapokaliptycznej rzeczywistości. Ale pamiętajmy, że dziś Katowice to wielki plac budowy z inwestycjami, które mogą odmienić miasto i jego charakter. Jaki on będzie w przyszłości? To pytanie, które zadają sobie wszyscy katowiczanie.

- Cieszymy się, że nasze miasto inspiruje do działań artystycznych, nawet tak pesymistycznych - mówi Jakub Jarząbek z biura prasowego UM Katowice. - Wierzymy, że u podstaw tego pesymizmu leży troska o przyszłość Katowic, którą ja widzę w znacznie jaśniejszych barwach.

O tej przyszłości, z troską, warto dalej rozmawiać. Warto też czasem spojrzeć na nią przez właśnie taki, popękany pryzmat, ale i genetyczne dziedzictwo stolicy aglomeracji. W jaki sposób szybkość, z którą w Katowicach pojawił się wielki przemysł (to wcale nieodległy przełom XIX i XX wieku) oraz idąca za nim urbanizacja i kolonizacja, odbija się na kondycji miasta w XXI stuleciu? Jak wyobrażenie kresu miasta może kształtować myślenie o jego współczesnym potencjale? Zapraszamy do debaty na ten temat. W przyszłym tygodniu szerzej porozmawiamy o tym z Katarzyną Furgalińską. Kolejnym naszym rozmówcą będzie badacz Śląska, prof. Zbigniew Kadłubek.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty