Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 2
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Jak to załatwić - krok po kroku...

Nie dostaniesz komunalnego lokalu, gdy masz jakąś nieruchomość. Uwaga na pułapki!

Jak to załatwić - krok po kroku

Mecenas Sławomir Zaremba, prawnik z Katowic, poniżej ocenia opisany problem i podpowiada, jak go rozwiązać.

W zakresie przydziału mieszkań komunalnych istotnie obowiązują zasady, zgodnie z którymi posiadanie prawa do innego lokalu mieszkalnego bądź bycie właścicielem nieruchomości zabudowanej stanowi istotną przeszkodę w uzyskaniu mieszkania z zasobów gminy.

Sugeruję jednak, aby przed podjęciem działań związanych z przeniesieniem własności u-działu żony w mieszkaniu na inną osobę, uzyskać informację w wydziale lokalowym urzędu miasta, jak przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy osoba starająca się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów gminy posiada jedynie formalny udział wynoszący 3/8 w innym lokalu, faktycznie go nie zamieszkując - jeżeli tak w istocie jest. Gdyby - mimo takiego wyjaśnienia - odmówiono państwu wpisania na listę oczekujących na lokal komunalny - rozwiązanie w postaci zbycia 3/8 prawa do lokalu mieszkalnego wydaje się jedynym rozwiązaniem.

Tak jak wskazał pan w pytaniu - zbycia swojego udziału w lokalu małżonka może dokonać w drodze darowizny. Darowiznę tę może uczynić na rzecz dowolnie wybranej przez siebie osoby, zarówno z kręgu rodziny, powinowatych czy też osób obcych.

Można również przenieść odpłatnie swój udział w prawie do lokalu na współwłaściciela, który w chwili obecnej posiada już 5/8 udziału w lokalu. Pamiętać należy, że na podstawie art. 198 k.c., każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do rozporządzania swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Istotne jest, aby umowa darowizny - dla swej ważności - sporządzona została przed notariuszem. W myśl art. 158 k.c., umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia wła-sności nieruchomości - które mogło powstać np. w wyniku zawarcia umowy przedwstępnej. Do notariusza należy również ustalenie kosztów sporządzenia aktu notarialnego.

Za sporządzenie czynności notarialnej notariusz pobiera wynagrodzenie, którego stawki maksymalne określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148, poz. 1564 z późn. zm.), podlegające powiększeniu o podatek od towarów i usług - VAT według stawki 23 proc. Notariusz pobiera też opłatę sądową i należne podatki. Ponadto notariusz jako płatnik pobiera podatki, a jeżeli w akcie notarialnym znajduje się wniosek o wpis do księgi wieczystej, podlega on opłacie sądowej, którą notariusz pobiera od wnioskodawców.

Wynagrodzenie notariusza ustalane jest w oparciu o wartość rynkową lokalu. Taksa notarialna nie jest sztywna - warto udać się do kilku kancelarii notarialnych i poprosić o wyliczenie kosztów sporządzenia aktu.

Przed notariuszem można również sporządzić testament, w którym osoba obdarowana rozrządzi darowizną na wypadek śmierci. (JJ)

Zobacz również

Od 25 do 30 kwietnia potrwa w Krakowie tegoroczna edycja Krakus Aires Tango Festivalu

NOWE
Od 25 do 30 kwietnia potrwa w Krakowie tegoroczna edycja Krakus Aires Tango Festivalu

Imigranci bez prawa pobytu wozili krakowian i turystów

NOWE
Imigranci bez prawa pobytu wozili krakowian i turystów

Polecamy

Takich flaczków jeszcze nie jedliście. Idealne danie prosto... z Neapolu

Takich flaczków jeszcze nie jedliście. Idealne danie prosto... z Neapolu

Prezydent Sosnowca po spadku Zagłębia: Nie chowam głowy w piasek

Prezydent Sosnowca po spadku Zagłębia: Nie chowam głowy w piasek

Wodzisław Śl. świętuje 20-lecie w UE. Co zmieniło się w tym czasie?

Wodzisław Śl. świętuje 20-lecie w UE. Co zmieniło się w tym czasie?