18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Bronisław Komorowski, prezydent RP...
fot. arc.

Ślązak: znaczy ni to, ni sio. Z przewagą Niemca [OPINIE]

Bronisław Komorowski, prezydent RP

O powrocie Śląska do Polski:
"Wielu Ślązaków za ten śląsko-polski sen, za polsko-śląskie marzenie zapłaciło życiem, zapłaciło walką w trzech kolejnych powstaniach śląskich".

O konfliktach:
"Przed laty nie wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska chcieli przyłączenia tej ziemi do Polski, byli też Ślązacy, którzy czuli się Niemcami, a ostre podziały dzieliły nie tylko gminy i miasta, ale także śląskie familoki, a czasami nawet poszczególne śląskie rodziny. O tym pamiętamy, ale czcimy pamięć tych, którzy swą krwią przelaną w powstaniach śląskich, mocno, na wieki złączyli tę ziemię z polską macierzą". "Jednocześnie z przyznaniem części Śląska Polsce - zauważył - dokonał się podział historycznego obszaru Górnego Śląska, co było dla wielu ludzi bolesne, a wiele rodzin musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania. Tak jest w życiu - czasami przez ból idziemy ku lepszej przyszłości".

O roli Śląska w Polsce:
"Po przyłączeniu do Polski Górny Śląsk stał się prawdziwą perłą w koronie Rzeczpospolitej, która zyskała szansę na nowoczesność i silne państwo, przerwaną jednak po wybuchu wojny. (...) Bez śląskiego przemysłu, bez naturalnych skarbów, bez pracowitości i talentu Ślązaków Rzeczpospolita - w moim przekonaniu - wegetowałaby jako zacofane rolnicze obrzeże nowoczesnej międzywojennej Europy.

O niesprawiedliwości i Wojciechu Korfantym:
"Trzeba też uczciwie powiedzieć, że za śląską ofiarę krwi i późniejszą pracowitość mieszkańców tej ziemi nie zawsze odpłacano dobrą monetą. Zwłaszcza po roku 1926 polsko-śląskie relacje zostały wciągnięte w tryby "polskiej partyjnej polityki". W tym kontekście przypomniał losy Wojciecha Korfantego, który za czasów sanacji trafił do więzienia.

O krzywdach:
"Prawdziwy dramat - mówił Komorowski - przyniosła tej ziemi II wojna światowa i niemiecka okupacja. Szczególnie tępieni byli wówczas powstańcy śląscy; wielu Ślązaków było wcielanych do niemieckiej armii i zmuszanych do walki za obcą sprawę. Wiele krzywd spotkało Ślązaków także ze strony komunistycznej władzy. Wiele z nich nie zyskało nawet moralnego zadośćuczynienia, co musi boleć, co bardzo boli pokrzywdzonych i ich rodziny".

O autonomii:
B. Komorowski zaapelował, by dziś nie wracać do dawnych podziałów. Pojawiające się koncepcje autonomii uznał za anachroniczne, wskazując na konieczność pogłębienia samorządności, z uwzględnieniem obszarów tak zurbanizowanych jak Śląsk. "Nie da się dwa razy wejść do tej samej płynącej wody. Nie da się i nie warto tego próbować".

O stanie wojennym:
"Jak powietrza potrzebujemy wszyscy śląsko-polskiej solidarności. Tej samej solidarności, którą tak bardzo cenią sobie ludzie całego naszego pokolenia - ludzi Solidarności" - powiedział prezydent, wspominając wkład mieszkańców Śląska w odzyskanie niepodległości, w tym górników z kopalń Wujek i Piast.

O metropolii:
Od wielu lat jestem zwolennikiem "ustroju metropolitalnego". Może on "dobrze służyć" nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Może nie warto nazywać tych projektów metropolitalnymi - to mogą być projekty aglomeracyjne. (…) Jestem przekonany, że pogłębienie samorządności - także z uwzględnieniem obszarów tak wysoko zurbanizowanych jak Śląsk - może być dla Śląska niesłychanie korzystne, a nie jakieś pomysły trochę z lamusa historii wyciągane. (…) Trzeba iść do przodu, tzn. szukać optymalnych rozwiązań w obszarze ustroju samorządowego".

O języku śląskim:
"Senator Maria Pańczyk-Pozdziej jest dla mnie autorytetem końcowym w tym zakresie. Szanuję i podzielam jej poglądy, więc uważam, że nie ma co wymyślać języka śląskiego, tylko trzeba zadbać dobrze o gwary śląskie. (…) Sam pomysł, by budować język poprzez ustawy, wydaje się być czymś dziwnym. Język albo jest, albo go nie ma - od ustawy nic nie przybędzie".

Zobacz również

Wybory do rady miasta Gorzowa. Oto kandydaci i ulice w okręgu nr 2

Wybory do rady miasta Gorzowa. Oto kandydaci i ulice w okręgu nr 2

Punkty na wagę złota. Gdzie oglądać mecz Pogoń - Cracovia?

Punkty na wagę złota. Gdzie oglądać mecz Pogoń - Cracovia?

Polecamy

Wybory 2024. Kandydaci na burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy w wyborach

Wybory 2024. Kandydaci na burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy w wyborach

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków

Wraca Ekstraklasa. Górnik-Legia. Runjaić: Mamy ochotę przerwać tę passę

Wraca Ekstraklasa. Górnik-Legia. Runjaić: Mamy ochotę przerwać tę passę