Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2015: Homilia abp. Skworca ZDJĘCIA PIELGRZYMKA DO PIEKAR 2015

Katarzyna Domagała-Szymonek
Pielgrzymka kobiet do Piekar 2015
Pielgrzymka kobiet do Piekar 2015 Arkadiusz Ławrywianiec
Praca kobiet, które łączą życie zawodowe z obowiązkami w małżeństwie i rodzinie to główny wątek homilii, jaką wygłosił abp Wiktor Skworc, biskup archidiecezji katowickiej, podczas corocznej Stanowej Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Słuchały go tłumy zebrane na wzgórzu wokół bazyliki. Wśród pielgrzymujących można było spotkać wielopokoleniowe rodziny, dla których sierpniowa wizyta w Piekarach jest wieloletnią tradycją. PIELGRZYMKA DO PIEKAR 2015

PIELGRZYMKA DO PIEKAR 2015

Lucyna Anczok podziękować Bogu za ostatni rok przyszła wraz z wnuczką Agatą. Starsza z pań była tu ponad 50 razy. Młodsza zaczęła pielgrzymki, gdy sama jeszcze nie chodziła. Miała rok, kiedy zabrała ją do Piekar żeńska część rodziny. Agata zapewnia, że kiedy dorośnie również będzie tu stałym gościem. Panie daleko nie miały. Mieszkają w sąsiedniej Kozłowej Górze. Do pokonania raptem trzy kilometry.

W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem "otoczmy troską życie". - Niech wasi bliscy doceniają waszą pracę, niech wam pomagają ja wykonywać, szczególnie te prace domowe, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne niech wasza pracę czynią lżejszą i lepiej opłacalną - mówił podczas homilii abp Skworc. Zaznaczał, że kościół górnośląski nie byłby takim jakim jest, gdyby nie wielopokoleniowe rodziny i pokolenia naszych matek. Bądźcie wiernymi kontynuatorkami tego dziedzictwa. Serdecznie was o to prosimy - zaznaczał.

W swojej homilii abp poruszał też wątek problemów, z jakimi mierzą się pielęgniarki. - Panie ministrze zdrowia z Górnego Śląska, życzymy sukcesów w uzdrawianiu służby zdrowia. Prosimy o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie słusznych postulatów pielęgniarek. Każdy kto zna szpital z pozycji pacjenta wspiera pielęgniarki - komentował abp Skworc.

Zapewniał też, że kościół nie wyklucza, ani nie piętnuje kobiet, których małżeństwo rozpadło się lub przeżywa kryzys. - Kościół wam towarzyszy i razem z wami przeżywa dramat rozpadu małżeństwa i rodziny, którego ofiarą są przede wszystkim dzieci - mówił do kobiet zebranych w Piekarach.

Biskup mówił też o ochronie środowiska. Przypominał historię dr Jolanta Wadowska – Król. Pediatry, która w latach 1973 – 1981 uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki dzieci z Katowic. Za rzetelne pełnienie obowiązków rzecznika praw obywatelskich przez ostatnie pięć lat podziękował prof. Irenie Lipowicz. - Tej pracy nie doceniono. Nie dostała nawet szansy na drugą kadencję, by dokończyć wiele cennych inicjatyw, także na rzecz przestrzegania praw kobiet - podkreślał abp. Skworc.

Biskup odniósł się także do ustawy o in vitro. - Trzeba przypominać, że człowiek od początku swojego zaistnienia życia powinien się rozwijać w środowisku naturalnym. Przy okazji ustawy o in vitro, w czasie dyskusji o niej, dochodziło do ideologicznie motywowanych sporów o re-definicję życia człowieka. Próba nowego zdefiniowania czym jest życie człowieka kiedy się rozpoczyna. Celem tych sporów jest uzyskanie szerokiej, społecznej akceptacji do proponowanej tezy, że prawo człowieka do życia jest prawem religijnym, w dosłownym znaczeniu kościelnym, a jeszcze bardziej ze względu na rzeczywistość religijno - kulturową Polski, prawem kościoła katolickiego. Przypominam:prawo do życia to naturalne prawo każdego człowieka, każdy poczęty człowiek ma prawo do życia - zaznaczał w swoim wystąpieniu. - Wyrażamy sprzeciw przeciw relatywizacji prawa do życia, które jest fundamentalnym prawem każdego człowieka - podkreślał.

Metodę in vitro abp. Skworc nazwał: problemem moralnym. - Chodzi o to, co mentalność zezwalająca na mrożenie i niszczenie ludzkich, nadliczbowych zarodków czyni z naszym sumieniem - zaznaczał. Jako przykład podał opisywane wśród lekarzy zajmujących się aborcją psychiczne znieczulenie przy destrukcji na przemysłową skalę rosnących i rozwijających się płodów. - Czy w Polsce nie zauważamy symptomów podobnego mechanizmu znieczulenia czy znieczulania, czy nie zauważamy rosnącej obojętności na dziecko, na siebie na wzajem, na sprawy społeczne, kwestie wiary? I to się dzieje w kraju, którego społeczeństwo w roku 1980 było dla całego świata przykładem solidarności i miłości społecznej - mówił podczas kazania.

Odniósł się też do problemu zatruć dopalaczami (jako przykład do moralnej znieczulicy), które właśnie w Śląskiem zebrały najobfitsze żniwo (ponad 400 zatruć). - Tak masowe uciekanie się do narkotyków jest wyrazem jakieś bezradności wobec życia i tych, którzy po nie sięgają. Tu rodzi się wyzwanie dla nas wszystkich, rodziny, społeczeństwa, państwa - mówił.

Ostatnim wątkiem, jaki abp. Skworc poruszył w swoim wystąpieniu było przypomnienie o nadchodzących wyborach. - Tradycyjnie, jako duszpasterze już zachęcamy do udziału w wyborach. Trzeba prosić Ducha Świętego o dar mądrości i dobrej rady,a by odpowiedzialnie powierzyć losy naszego kraju i naszej małej ojczyzny - zaznaczał metropolita katowicki.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!