Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2015: Wojna na listach wyborczych KANDYDACI DO SEJMU WOJ. ŚLĄSKIE LISTY WYBORCZE

Agata Pustułka
Wybory 2015: 25 października wybierzemy w województwie śląskim 55 posłów oraz 13 senatorów. Zobaczcie listy wyborcze kandydatów do Sejmu z woj. śląskiego.
Wybory 2015: 25 października wybierzemy w województwie śląskim 55 posłów oraz 13 senatorów. Zobaczcie listy wyborcze kandydatów do Sejmu z woj. śląskiego. Przemyslaw Swiderski
Wybory parlmentarne 2015 blisko. 25 października wybierzemy w województwie śląskim 55 posłów oraz 13 senatorów. Wczoraj minął termin rejestracji list kandydatów. Zakończenie kampanii - 23 września o północy. Zobaczcie listy wyborcze kandydatów do Sejmu z woj. śląskiego.

SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO WYBORY 2015

Przed nami najbardziej gorący czas najgorętszej od lat kampanii wyborczej . Wczoraj o północy minął termin rejestracji list kandydatów do Sejmu i Senatu. Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że średni wiek kandydata na posła to 42 lata, zaś senatora 53. Wśród pretendentów do Senatu zdecydowanie więcej jest mężczyzn, zaś w przypadku Sejmu różnice są wyraźnie mniejsze.

ZOBACZ KONIECZNIE KANDYDATÓW NA POSŁÓW DO SEJMU:

Jest mandat z Sosnowca

Z województwa śląskiego wybierzemy 13 senatorów i 55 posłów, co daje nam wyjątkowo liczną reprezentację. Ważne jednak, by ilość przeszła w jakość, ale to już zależy od tego, komu 25 października zaufają wyborcy.

Gdyby nie kompromitujące problemy PKW z liczeniem głosów podczas wyborów samorządowych, prawdopodobnie mielibyśmy o jeden mandat posła mniej i w Sosnowcu zamiast dziewięciu byłoby ich osiem. - PKW, w której doszło do personalnych zmian zbyt późno złożyła wniosek i Sejm nie zdążył go rozpatrzyć. Zwykle jest tak, że mamy cztery mandaty "wędrujące", które przechodzą z jednego okręgu do innego, bo zmniejsza się w nich liczba ludności, a wybory te muszą być proporcjonalne - wyjaśnia poseł Marek Wójcik z PO. Wójcik obronił dla regionu także jeden mandat senatorski, gdy PKW - też powołując się na demograficzne wskaźniki - uznała, że się nam nie należy. - Udało się jednak przeforsować pozostawienie status quo. Wybory do Senatu nie są proporcjonalne i nie trzeba spełniać tego warunku - dodaje Wójcik.

Z ciekawostek wyborczych warto dodać, że to kolejne wybory, w których można głosować korespondencyjnie. W ostatnich wyborach prezydenckich z tej formy skorzystało ponad 20 tysięcy osób. - To wciąż mało, ale liczę, że głosowanie korespondencyjnie będzie z sezonu wyborczego na sezon zyskiwało więcej zwolenników. To oferta dla zapracowanych, przebywających za granicą, na wakacjach, rodzinnych imprezach. Sam przetestowałem ten sposób wybierając prezydenta - dodaje Wójcik.

Mało niespodzianek

Najbardziej zaskoczyło Prawo i Sprawiedliwość umieszczając na listach do Senatu i to w Zabrzu prof. Grzegorza Religę, syna wybitnego kardiochirurga Zbigniewa. O mały włos nie doszłoby do "pojedynku stulecia" Religi juniora z Marianem Zembalą, dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca, uczniem Religii seniora, który też chciał startować do Senatu ze swojego miasta.

Platforma uznała jednak, że Zembala pociągnie listę PO do Sejmu w najbardziej prestiżowym okręgu katowickim. I obecny minister zdrowia, na osobistą prośbę premier Ewy Kopacz zgodził się i tym samym na drugie miejsce spadł szef regionalnych struktur PO Tomasz Tomczykiewicz, co było karą za nagrane rozmowy w restauracji "Sowa i Przyjaciele".

Ostatnio w okręgu katowickim PO zdobyła siedem mandatów. Patrząc jednak na obecne trendy sondażowe trudno przypuszczać, by powtórzyła wynik.

Ciekawy jest za to powrót do polityki Barbary Dolniak, żony posła Grzegorza Dolniaka, który zginął w katastrofie pod Smoleń-skiem. Została liderką listy "Nowoczesnych" Ryszarda Petru w Zagłębiu. Poprzednio, gdy ubiegała się o mandat senatora zdobyła 35 tys. głosów. Postanowiła nie zmarnować tego kapitału. Szokująca jest zmiana barw innej kandydatki "Nowoczesnych". Specjalistka ds. wizerunku polityków Ilona Kanclerz "zerwała" z PSL, skąd startowała do sejmiku i teraz będzie walczyć o mandat senatorski z debiutującego na scenie politycznej ugrupowania, choć trzeba przyznać, że - jak na debiutanta - kampania stowarzyszenia jest bardzo widoczna. I bogata.

Listę ludowców do Sejmu w Katowicach otworzy natomiast poseł Jerzy Ziętek, który odszedł z PO, gdy partia nie rekomendowała go na kandydata w wyborach prezydenckich w mieście.

P iS postanowiło zrobić ciekawe transfery z sejmiku. "Dwójką" w Katowicach będzie Bożena Borys -Szopa, była minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaś "trójką" - wyróżniający się radny wojewódzki Michał Wójcik i choć swego czasu związał się ze Zbigniewem Ziobro, to winy zostały mu odpuszczone. Bardzo dziwi czwarte miejsce aktywnego posła Jerzego Polaczka.

Podobny los spotkał zresztą posła Marka Krząkałę z PO - w Rybniku ma zaledwie trzecie miejsce ! Tym razem też zaważyły wewnątrzpartyjne tarcia... Wiele emocji wywołała rejestracja komitetu "Zjednoczeni dla Śląska" mniejszości niemieckiej oraz organizacji regionalnych. Bardzo ciekawie układa się katowicka lista. Pierwsi trzej kandydaci to prof. Zbigniew Kadłubek, regionalista i filolog, Dietmar Brehmer, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość" oraz Leszek Jodliński były dyrektor Muzeum Śląskiego. Zjednoczona Lewica z SLD na czele, wywinęła natomiast swoim wyborcom w Zagłębiu niezły numer, czyniąc liderem posła Jerzego Borkowskiego nie dość, że z Twojego Ruchu, to na dodatek z Dąbrowy Górniczej, a nie z Sosnowca, który jest przecież kolebką lewicy w Polsce. Cóż, na układy koalicyjne nie było mocnych.

Kalendarz wyborczy

Do 25 września 2015 r należy podać do wiadomości publicznej informacjeo numerach i granicach obwodów do głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do 10 października 2015 r. należy zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a Kampania wyborcza kończy się nieodwołalnie 23 października o północy. Dwa dni później od 7 do 21 trwa głosowanie.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!