Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido w Zabrzu: otwarcie nowej trasy - poziomu św. Barbary [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Kopalnia Guido w Zabrzu wzbogaciła się o nową trasę turystyczną. To poziom św. Barbary mieszczący się 170 metrów pod ziemią. Ta część kopalni będzie opowiadać o związku wiary z pracą górników.

Idziecie za przewodnikiem korytarzami poziomu 170 w kopalni Guido. Dochodzicie do tamy, za którą widać dalszą część chodnika. Zatrzymujecie się, przewodnik opowiada. Z oddali dochodzi hałas, z każdą chwilą jest coraz głośniejszy, w końcu zagłusza przewodnika. Dobiega z drugiego końca korytarza. To stamtąd wdziera się woda. Fala zmierza w Waszym kierunku.

Kopalnia Guido w Zabrzu: nowa trasa turystyczna - poziom św. Barbary - otwarta

Spokojnie, to tylko mapping 3D, który jednak przy odpowiednim oświetleniu i nagłośnieniu robi spore wrażenie. Poziom 170 kopalni Guido wzbogacił się w kilka takich multimedialnych atrakcji, nowe eksponaty i przeszedł całościowy lifting. Od dziś jest to poziom św. Barbary.

Nowa trasa turystyczna została oficjalnie otwarta w czwartek. Uroczystą mszę św. odprawili abp Wiktor Skworc i bp Jan Kopiec. Nabożeństwo odbyło się w kaplicy św. Barbary - sercu całego poziomu. Architektura tego miejsca zupełnie nie przypomina kopalni. Wygląda jak wnętrze świątyni, tyle, że wybudowanej 170 metrów pod ziemią. Klimatu dopełnia olbrzymi witraż i figura patronki górników wykonane specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego.

Poziom 170 jest najstarszą udostępnioną do zwiedzania częścią kopalni Guido. Dotychczas, ze względu na swój bardziej muzealny charakter, pozostawał nieco w cieniu poziomu 320, który kusił pracującymi maszynami, kolejką czy strefą K8. Półroczny remont zmienił poziom 170 w muzeum na miarę XXI wieku. Pełne multimediów umiejętnie połączonych z oryginalnymi wnętrzami i eksponatami. A motywem przewodnim jest kult św. Barbary.

Cały poziom podzielony został na cztery strefy. Pierwsza dotyczy pracy w kopalni, w tym roli, jaką pełniły w nich konie. W tej części zobaczymy przede wszystkim oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy w nich zarówno oryginalne wyposażenie, jak i multimedia. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. Całość stanowi zwartą opowieść ilustrującą jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak niebezpieczna.

Kolejna strefa pod hasłem „rozum i wiara” mieści się w jednej z komór. Tu ekspozycja skupiać się będzie na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą (święta Barbara jako patronka górników) i wiedzą (zastane elementy wyposażenia kopalni). Architektura tego miejsca doskonale nadaje się do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowego mappingu. W tej części zwiedzający poznają także wiele interesujących faktów na temat samej świętej Barbary, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, dlaczego górnicy obrali ją sobie za patronkę.

Następna - trzecia strefa nosi nazwę „Kult św. Barbary” i stanowi serce całego poziomu. Została zlokalizowana w komorze B, która zachwyca walorami architektonicznymi. Surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z monumentalizmem neogotyckich kościołów. Sprawiło to, że komora została potraktowana jako kaplica św. Barbary, w której uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba patronki górników, przygotowane specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego.

Ostatnia strefa tematyczna ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym różnorodne, współczesne konteksty związane z patronką górników i jej kultem. Strefa zlokalizowana jest w okolicach szybu Guido. Zgromadzone zostaną w niej zarówno eksponaty muzealne, jak i multimedialne stanowiska. Każde ze stanowisk pozwoli zwiedzającemu na samodzielne pogłębienie lub uzupełnienie wiedzy na św. Barbary czy miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

Kopalnia Guido w Zabrzu: poziom św. Barbary idealny na rodzinne zwiedzanie

Poziom 170 wciąż pełni w kopalni funkcje muzealne. Jest mniejszy i mniej wymagający niż poziom 320.

- To idealna propozycja np. dla rodzin z małymi dziećmi czy osób starszych, które też chcą poznać kopalnię. Ta trasa będzie dla nich prostsza. To właściwie nowoczesne muzeum, tyle, że pod ziemią - tłumaczy Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego.

- Mamy więc muzealny poziom św. Barbary, poziom 320, gdzie można bliżej przyjrzeć się górnictwu, a na przełomie stycznia i lutego chcemy uruchomić zupełnie nową trasę, czyli ekstremalny poziom 355. Każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera