Bezpieczne i sprawdzone sposoby na finansowanie samochodu –...

  Bezpieczne i sprawdzone sposoby na finansowanie samochodu – poznaj je i wybierz najlepszy dla siebie

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bezpieczne i sprawdzone sposoby na finansowanie samochodu – poznaj je i wybierz najlepszy dla siebie
  Chcesz wymienić swój wysłużony samochód na nowszy model? Zastanawiasz się nad najbardziej korzystnym, bezpiecznym i sprawdzonym sposobem finansowania? W artykule omówimy wady i zalety leasingu, kredytu samochodowego oraz zakupu auta za gotówkę. Podpowiemy także, które z nich okaże się najlepsze dla przedsiębiorcy oraz klienta indywidualnego.
  Bezpieczne i sprawdzone sposoby na finansowanie samochodu – poznaj je i wybierz najlepszy dla siebie
  Jeśli chcesz zamienić swój samochód na nowszy model, poza wyborem marki, modelu i pakietu wyposażenia, będziesz musiał zdecydować także, w jaki sposób go sfinansować.
  W zależności od swoich oczekiwań, możliwości finansowych i potrzeb możesz kupić auto za gotówkę, zaciągnąć kredyt samochodowy lub podpisać umowę leasingową. Które z rozwiązań okaże się najbardziej korzystne? Sprawdźmy.

  Zakup auta za gotówkę

  Kupno auta za gotówkę wydaje się rozwiązaniem najprostszym. Niestety, niewielu Polaków może pozwolić sobie na „wyjęcie z portfela” kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.Transakcja gotówkowa może być zasadna w przypadku starszych aut. Warto wiedzieć bowiem, że uzyskanie leasingu lub kredytu na auto, które pierwszą młodość dawno ma za sobą może okazać się bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
  Choć taki sposób finansowania nie generuje dodatkowych kosztów, zamrożonych w ten sposób środków nie można zainwestować. Może to być istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją działalność, lokując nadwyżki finansowe w atrakcyjne narzędzia, przynoszące zyski.

  Czy zakup auta za gotówkę może być opłacalny dla firmy?

  Zakup pojazdu za gotówkę to dobry wybór, jeśli przedmiotem transakcji jest dostawczy lub ciężarowy pojazd, wymagający specjalistycznej zabudowy lub funkcjonalności. W takim przypadku podpisanie umowy leasingowej może okazać się wyjątkowo nieopłacalne. Taki samochód bardzo szybko traci swoją wartość, a jeśli leasingobiorca nie wykupi go po zakończeniu umowy, znalezienie nowego nabywcy tak specyficznego pojazdu może być bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

  Zakup auta za gotówkę a koszty uzyskania przychodu

  Przedsiębiorca, który kupi auto za gotówkę, będzie mógł zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Co ważne jednak - odliczenia należy dokonać w formie amortyzacji, rozkładając je w czasie. W przypadku samochodu używanego, który przed zakupem był używany przez min. 6 miesięcy, amortyzacja jest rozłożona na okres 5 lat.
  Koszty, związane z bieżącą eksploatacją pojazdu (paliwo, serwis samochodowy, ubezpieczenie) stanowią koszt uzyskania przychodu. Naliczony podatek VAT można rozliczyć wg. 50 lub 100-procentowej stawki. Jeśli samochód służy jedynie do użytku służbowego, istnieje możliwość rozliczenia 100 proc. podatku. Jeśli przedsiębiorca korzysta z auta również prywatnie - może to być jedynie 50 proc.

  Leasing

  Leasing jest nowoczesną, atrakcyjną ekonomicznie formą finansowania dóbr. Jego zalety docenią zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy dzięki podpisaniu umowy leasingowej mogą osiągnąć szereg korzyści.

  Przedmiotem umowy leasingowej są nieruchomości, sprzęt komputerowy, wyposażenie gabinetów lekarskich czy pojazdy. To właśnie leasing samochodowy jest obecnie najbardziej popularny. Jak pokazują dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, aż 46 proc. całego rynku leasingowego w Polsce stanowi leasing samochodowy.

  Na podstawie umowy leasingowej, leasingodawca udostępnia leasingobiorcy przedmiot (w tym przypadku samochód), który formalnie pozostaje jego własnością. W zamian za regulowanie rat leasingowych, leasingobiorca może z niego korzystać przez określony umową okres czasu.

  W zależności od rodzaju umowy, po jej wygaśnięciu:
  • leasingobiorca może, ale wcale nie musi wykupić użytkowany samochód (leasing operacyjny)
  • samochód automatycznie staje się własnością leasingobiorcy (leasing finansowy)


  Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, możesz odliczyć od podatku kapitałową i odsetkową część raty leasingowej oraz wszystkie koszty związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu. A to przełoży się na całkiem spore oszczędności. Zwłaszcza, jeśli flota obejmuje kilka lub kilkanaście aut.

  W przypadku leasingu finansowego, podstawa opodatkowania zmniejszy się jedynie o odsetkową część raty leasingowej oraz koszty eksploatacji pojazdu.

  Co ważne, procedura wnioskowania o leasing jest zdecydowanie prostsza i szybsza niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Umowę leasingową mogą podpisać firmy, które dopiero rozpoczęły działalność oraz te, które nie mogą się pochwalić imponującą zdolnością kredytową.

  Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiot umowy leasingowej oficjalnie należy do leasingodawcy, w przypadku opóźnień w płatnościach, może on zażądać zwrotu użytkowanego auta.

  Czy osoba prywatna może podpisać umowę leasingową?

  Jak najbardziej. Leasing dedykowany osobom prywatnym, które nie posiadają działalności gospodarczej to leasing konsumencki. Choć wybierając leasing, klient indywidualny nie osiągnie znacznych korzyści podatkowych, będzie mógł:
  • wymienić samochód na nowy po kilku latach użytkowania
  • obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych
  • pominąć konieczność dokonywania formalności związanych z rejestracją, ubezpieczeniem oraz regularnymi serwisami


  Zakup auta na kredyt

  Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup nowego lub używanego pojazdu silnikowego - samochodu osobowego, dostawczego, motocykla, motoroweru, a nawet łodzi motorowej.

  Oprocentowanie kredytu samochodowego jest zazwyczaj niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Co ważne, niższe odsetki bank rekompensuje sobie dodatkowym zabezpieczeniem. W przypadku kredytów samochodowych są to najczęściej: przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, cesja z polisy AC czy depozyt karty pojazdu.
  Aby uzyskać kredyt, niezbędne będzie przedstawienie bankowi szeregu dokumentów. Na ich podstawie potencjalny kredytobiorca zostanie dokładnie „prześwietlony”, a jego historia kredytowa - drobiazgowo zbadana.

  Czy zaciągnięcie kredytu samochodowego to dobry wybór dla przedsiębiorców?

  Zaciągając kredyt samochodowy, będziesz mógł odliczyć od podatku jedynie odsetki od kredytu, wszelkie koszty manipulacyjne oraz bieżące koszty eksploatacji pojazdu.
  Już na pierwszy rzut oka widać więc, że korzyści podatkowe wynikające z podpisania umowy kredytowej, będą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku leasingu.

  Serwis samochodowy w kredycie

  Jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć zaangażowanie środków własnych, możesz skredytować nie tylko samochód, ale również… serwis samochodowy, ubezpieczanie czy przedłużanie gwarancji samochodu.

  Taką usługę oferuje np. Toyota Bank. Z usługi Comfort Pay, bo o niej właśnie mowa, mogą skorzystać klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy, posiadający auto dowolnej marki i korzystający z Autoryzowanego Serwisu Toyoty. Dzięki Comfort Pay w wygodny sposób oraz na atrakcyjnych warunkach sfinansujesz koszt usługi, części czy akcesoriów do samochodu.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama