Czy warto już teraz kupić telewizor 4K UHD?

  Czy warto już teraz kupić telewizor 4K UHD?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy warto już teraz kupić telewizor 4K UHD?
  1/5
  przejdź do galerii
  Telewizory 4K gwarantują czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160), niż najbardziej upowszechnione modele Full HD. Różnica pomiędzy tymi standardami jest naprawdę duża. Odbiorniki UHD są nieco droższe, ale dzięki doskonałym parametrom i niesamowitym wrażeniom wizualnym, cieszą się coraz większą popularnością. Są przyszłością telewizji, ponieważ coraz więcej serwisów VOD, jak np. Player.pl, YouTube czy Netflix, oferuje materiały w jakości 4K. Podpowiadamy, jak wybrać sprzęt odpowiedni do swoich potrzeb.

  Nazwa 4K pochodzi od liczby pikseli, wynikającej z podwojonej liczby linii w pionie i w poziomie. Wyświetlany w tej technologii obraz jest wyraźniejszy, ostrzejszy i bogatszy w szczegóły, nawet jeśli telewizory są bardzo duże, a my siedzimy bliżej ekranu. Różnice w jakości obrazu w porównaniu z odbiornikami Full HD obrazuje poniższa grafika:

  neonet
  Porównanie detali w telewizorach Full HD i w telewizorach 4K. Większa ilość pikseli pozwala na wierniejsze oddanie nawet najdrobniejszych szczegółów.


  Co ważne, technologia ta jest i będzie cały czas rozwijana. Od niedawna najlepsze telewizory na rynku otrzymują nawet specjalne certyfikaty. Przykładem takiego certyfikatu jest Ultra HD Premium, przyznawany przez stowarzyszenie UHD Alliance zrzeszające największych producentów sprzętu elektronicznego, grafiki, audio, ale także wytwórnie filmowe. Aby otrzymać taki certyfikat, telewizor musi spełniać rygorystyczne parametry techniczne odnoszące się m.in. do rozdzielczości obrazu, głębi i zakresu kolorów, przestrzeni barw czy jasności wyświetlanego obrazu.

  Samsung ks 7000

  Świetny model 60KS7000 marki Samsung to jeden z nielicznych telewizorów na rynku posiadających certyfikat Ultra HD Premium świadczący o najwyższej jakości obrazu.


  Ekran - duży czy mały?

  „NOWA TECHNOLOGIA NIE WYMAGA OD NAS, BYŚMY ZNAJDOWALI SIĘ MINIMUM 3 METRY OD ODBIORNIKA I NAWET OGLĄDANIE FILMU CZY GRY Z BLISKA NIE SPRAWI, ŻE DOSTRZEŻEMY PIKSELE.”

  Wybierając telewizor Ultra HD, musimy przede wszystkim zastanowić się nad budżetem. Tutaj konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów i cen, a następnie dostosowanie ich do swoich wymagań i możliwości finansowych.

  Przy wyborze miejsca należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni w pokoju czy w salonie. Podstawowe modele telewizorów Ultra HD dysponują przekątną ekranu min. 43’, chociaż do najpopularniejszych należą już większe – 55’ czy 65’. Na szczęście nowa technologia nie wymaga od nas, byśmy znajdowali się minimum 3 metry od odbiornika i nawet oglądanie filmu czy gry z bliska nie sprawi, że dostrzeżemy piksele. Zobaczymy natomiast o wiele szerszą paletę barw, a także więcej szczegółów obrazu. Widzowie zwracają uwagę na każdy włos, pyłek czy źdźbło trawy, widoczne wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej. Nasycenie kolorów i wyrazisty obraz sprawiają, że osoba oglądająca czuje się, jakby była w samym centrum akcji. Inwestując w tę technologię warto postawić na duży telewizor, ponieważ zagwarantuje on lepsze wrażenia i doskonalszy obraz. Można też rozważyć zakup zakrzywionego odbiornika (curved), który jeszcze bardziej spotęguje odczucia.

  HD 32”, FullHD 40-43”, UHD 50-58.


  Porównanie obrazuje najpopularniejsze wielkości przekątnych ekranów w telewizorach o różnych standardach - HD 32”, FullHD 40-43”, UHD 50-58.


  Upscaling

  Dla sceptyków najważniejszą informacją będzie fakt, że dzięki technologii upscalingu sygnał nie musi być nadawany w 4K, aby zapewnić wrażenia do niego zbliżone. Oznacza to, że w najnowszych modelach zastosowano udoskonalony proces przeskalowywania obrazu do rozdzielczości Ultra HD (3840x2160). Jest to działanie czteroetapowe, na które składa się analiza sygnału wejściowego, redukcja szumów, właściwe przeskalowywanie do rozdzielczości Ultra HD oraz proces poprawy szczegółowości.

  Upscaling


  Upscaling zapewnia wrażenia zbliżone do 4K, nawet gdy sygnał nie jest nadawany w takiej jakości.


  Jak działa HDR?

  „TECHNOLOGIA TA PODNOSI WRAŻENIA PŁYNĄCE Z OGLĄDANIA OBRAZU, NADAJE MU WIĘKSZEJ NATURALNOŚCI I INTENSYWNOŚCI, PRZY JEDNOCZESNYM ZACHOWANIU GŁĘBI I JAKOŚCI CZERNI.”

  Przy zakupie telewizora 4K warto również zwrócić uwagę na technologię HDR (High Dynamic Range), która staje się jedną z najważniejszych funkcji najnowocześniejszych technologii. Dzięki niej obraz jest jeszcze bardziej szczegółowy i wyrazisty, posiada niezrównaną i nieosiągalną wcześniej dynamikę, jasność i jeszcze szerszą paletę barw. W najbardziej upowszechnionych dotychczas telewizorach, które znajdują się w domach kinomanów, typowa jasność maksymalna wahała się w granicach 90-120 nitów. W najnowszych modelach SUHD, telewizor może wyświetlić odpowiednie fragmenty obrazu, jak np. słońce czy światła lamp, z kilkukrotnie większą jasnością, dochodzącą nawet do 1000 nitów, czyli jednostek luminacji w pomiarze jasności urządzeń. Pozwala na to dużo większy zakres i intensywność luminacji, przy optymalnym zużyciu energii i nie wytwarzaniu nadmiernego ciepła. Technologia ta podnosi wrażenia płynące z oglądania obrazu, nadaje mu większej naturalności i intensywności, przy jednoczesnym zachowaniu głębi i jakości czerni.

  neonet
  Spektrum pokrycia palety kolorów w telewizorach zależy od standardu obrazu. UHD, FullHD, Standard sRGB (np. telewizory kineskopowe).


  Jak uzyskać jakość UHD?

  „YOUTUBE, NETFLIX, HBO GO I INNE POPULARNE PLATFORMY Z FILMAMI I SERIALAMI OFERUJĄ JUŻ VIDEO WYŚWIETLANE W UHD, CZASEM NAWET OBSŁUGUJĄC HDR.”

  Nowoczesny odbiornik pozwala na wiele, ale sami musimy zadbać o treści zapisane właśnie w formacie UHD. Przykładowo, w niektórych krajach telewizja 4K powoli staje się standardem – w Polsce, po przejściu z sygnału analogowego na cyfrowy, normą stała się jakość 720p, jedynie nieliczne kanały oferują jakość Full HD. Minie więc jeszcze sporo czasu, zanim dogonimy liderów. Nie oznacza to jednak, że nie mamy jak doświadczyć mocy najnowszych telewizorów. Youtube, Netflix, HBO GO i inne popularne platformy z filmami i serialami oferują już video wyświetlane w UHD, czasem nawet obsługując HDR. Na razie w takiej jakości możemy zobaczyć tylko wybrane produkcje, ale z czasem większość z nich będzie obsługiwała ten format.

  Do wyboru mamy też nośniki 4K Ultra HD Blu-Ray. Jeśli mamy specjalny odtwarzacz podłączony do najnowszego telewizora, możemy cieszyć się największymi kinowymi hitami w najlepszej możliwej jakości. Nie tylko nowości, ale również największe hity sprzed lat są odrestaurowywane i remasterowane, by spełnić standardy tej technologii.

  Telewizory UHD wybierają również gracze. Do tej pory granie w 4K pozostawało domeną PC-tów i podłączonych do nich monitorów, jednak od niedawna cieszyć się nim mogą także użytkownicy konsol. Firma Sony wprowadziła niedawno do sprzedaży najnowszy model Playstation 4 Pro, który wspiera wyświetlanie obrazu Ultra HD oraz technologię HDR. Podpięta do najnowszego telewizora, potrafi zrobić ogromne wrażenie, zwłaszcza gdy uruchomimy na niej najnowsze produkcje, takie jak Fallout 4, NBA 2K17 czy Deus Ex: Mankind Divided.

  neonet
  Telewizory UHD doceniają szczególnie gracze, ale wysoką jakością obrazu mogą cieszyć się też osoby odtwarzające filmy z płyt 4K Ultra HD Blu-Ray, czy korzystające np. z Netflixa, Youtube bądź HBO GO.


  Co to znaczy SUHD?

  Alternatywę dla telewizorów OLED mają stanowić SUHD (czyli Super UHD), których cechami są wyższy kontrast, większa jasność i szersza paleta barw, co również znacząco wpływa na ostateczną jakość obrazu. Telewizory 4K SUHD są na panelu 10-bitowym, co daje nie 16 mln, a aż 1.1 mld odcieni kolorów. Dzięki technologii kropki kwantowej można także znacznie poprawić nasycenie kolorów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Barwy są żywsze, poziom detali większy, a podświetlenie matrycy po prostu sprawdza się lepiej. Trudno przelać na papier wrażenia płynące z obcowania z tym rozwiązaniem – najlepiej przekonać się na własne oczy, szczególnie że technologia ta coraz częściej gości na rozmaitych targach branżowych.

  Co to jest OLED?

  Wśród telewizorów 4K możemy wyróżnić m.in. modele OLED (Organic Light-Emmiting Diode - organiczna dioda elektroluminescencyjna). Sprawia ona, że każdy piksel świeci osobno. Choć technika ta znana jest od prawie dwóch dekad, dopiero od niedawna wykorzystuje się ją w masowej produkcji telewizorów, ponieważ znacznie podnosi ona ich cenę. To właśnie dzięki bardzo cienkiej warstwie diod, telewizory OLED mogą być wyposażone w zakrzywiony ekran. Dzięki temu, widzowie uzyskują bardziej przestrzenny i lepiej dopasowany do pola widzenia obraz. Cechują je również znacznie żywsze barwy i wyższy kontrast niż w telewizorach LCD. W efekcie bez znaczenia pozostaje to, czy oglądamy film na Blu-ray, mecz w telewizji czy gramy na konsoli - obraz prezentuje się doskonale.

  neonet

  SUHD a OLED – obie technologie posiadają swoje wady i zalety, więc wybór jednej z nich zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji  Liczba producentów, modeli i rozmiarów telewizorów może przyprawić o zawrót głowy. Co kilka lub kilkanaście miesięcy na rynek trafiają nowe odbiorniki, wyposażone w coraz to nowocześniejsze technologie wzmacniające jakość obrazu i przyjemność płynącą z oglądania. Musimy pamiętać, że taki zakup posłuży nam na wiele lat, dlatego decyzja o wyborze musi być przemyślana i zaplanowana. Najlepiej zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na nowy TV, gdzie będzie stał i komu oraz do czego ma służyć. Odpowiedzi na te pytania pomogą znaleźć wymarzony odbiornik. A jeśli sami nie chcemy wybierać, wykwalifikowani sprzedawcy w salonie NEONET z pewnością posłużą fachową poradą.

  Sprawdź aktualną ofertę telewizorów 4K

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama