Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Polacy zmieniają pracę? Najczęstsze powody

.
Polacy coraz częściej zmieniają pracę. To fakt, nie mit. Jak się jednak okazuje, powodów jest wiele, zaś najważniejszym wcale nie jest kwestia wyższego wynagrodzenia. Opierając się na badaniach Hays Poland, aż 1/4 Polaków zmienia pracę w okresie 6 miesięcy. 22% respondentów z kolei planuje zatrudnić się w innej firmie w przeciągu od sześciu do dwunastu miesięcy, zaś 24 procent - po roku do dwóch lat.

Co ciekawe, tylko zaledwie 13% zatrudnionych nie ma w planach zmiany obecnej pracy. Skąd więc biorą się takie zależności? Jakie są najczęstsze powody zmieniania pracy przez Polaków? Jak zmienić pracę bez stresu i z klasą, co z urlopem, który nam przysługuje? Więcej poniżej w artykule.

Polska rotacja, czyli najczęstsze powody zmiany pracy

Powód do zmiany pracy znajdzie się zawsze. Co więcej jednak, nie zawsze jest to zbyt niskie wynagrodzenie, jak mogłoby się błędnie wydawać. Choć odpowiednia płaca jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o motywacji i zaangażowaniu pracowników, to do tychże cech przyczyniać się mogą również inne czynniki. Co więc jeszcze ma wpływ na zmianę pracy?

Możliwość rozwoju

Jak się okazuje, duży odsetek pracujących Polaków decyduje się na zmianę pracy z powodu braku możliwości rozwoju zawodowego. Dla wielu jest to niezwykle ważne, bowiem chcą nieustannie stawiać czoła nowym wyzwaniom i rywalizować ze współpracownikami, a jednocześnie piąć po szczeblach kariery. Jeśli więc pracodawcy nie pozwalają swoim podwładnym odpowiednio się rozwijać, wówczas powinni liczyć się z częstą rotacją kadry. Z drugiej zaś strony firmy, które stawiają na swoich pracowników, nie mogą narzekać na liczbę nadesłanych aplikacji i CV.

Reasumując, wśród powodów częstej zmiany pracy przez Polaków znajduje się brak możliwości rozwoju zawodowego i awansu. Właśnie to dla wielu jest priorytetem.

Poczucie niedoceniania

W Polsce powszechnym problemem w firmach zdaje się być częste niedocenianie własnych pracowników przez pracodawców i nienależyte ich wynagradzanie. Chodzi tu jednak nie tylko o nagrody finansowe, ale przede wszystkim wynagradzanie słowne, motywacyjne, a także związane z częstszym wysyłaniem ambitnych pracowników na szkolenia. Jeśli więc podwładny nie czuje się doceniany, wówczas myśli o zmianie pracy. Jest to jeden z ważniejszych powodów - w momencie bowiem, kiedy motywacja i zadowolenie z wykonywanych obowiązków maleją - rezygnacja z dotychczasowej firmy zbliża się dużymi krokami.

Stabilność pracy

O ile w młodym wieku nie myśli się o stabilności i przyszłej emeryturze, to w końcu przychodzi czas, że pewny etat to podstawa. Umowa o dzieło, bądź umowa zlecenie są najczęściej proponowanymi kontraktami, jednakże należy pamiętać, że nigdy nie zastąpią one umowy o pracę. Tylko ona bowiem gwarantuje stabilność etatową, a także wszelkie świadczenia. Idąc zatem tym tokiem - myśląc o swojej przyszłości, pracownicy starają się zmienić pracę określoną umową o dzieło, bądź zlecenie na taką, która zapewni im nawiązanie współpracy na podstawie umowy o pracę.

Przekwalifikowania

Kolejny powód częstej zmiany pracy przez Polaków są przekwalifikowania. Dotyczy to zarówno osób, które po pewnym czasie utwierdziły się w przekonaniu, iż dotychczasowa ścieżka zawodowa nie należy do upragnionych, a co za tym idzie - chcą zmienić swoją drogę. Przekwalifikowania to przede wszystkim dodatkowe studia, szkolenia praktyczne i przebranżowienie, czyli całkowita zmiana pracy. Dla wielu jest to okazja do lepszego zarobku, bądź też większe szanse na samozadowolenie z realizacji właściwej ścieżki. Kwestia ta może dotyczyć zarówno osób młodych, jak i pokoleń starszych.

Zła atmosfera

Zła atmosfera w pracy, stosowany mobbing i starcia na linii pracownik-pracodawca lub pracownik-pracownik to kolejne z powodów, dla których Polacy często decydują się na zmianę pracy. Wiele osób dotkniętych jest nie tyle niesprzyjającą aurą, panującą w biurze, co jawnym (lub też ukrytym) mobbingiem ze strony pracodawcy. Dla wielu jest to powód do zamknięcia się przed innymi, jednakże większość w podobnej sytuacji postanawia nie przyzwalać na takie zachowanie i stara się zmienić swoją sytuację, a co za tym idzie - miejsce zatrudnienia.

Brak motywacji

Tenże powód jest ściśle powiązany z powyższymi. Zła aura w pracy, zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości dalszego rozwoju i awansu, a nawet zły wybór ścieżki zawodowej. To wszystko może prowadzić do braku zaangażowania we własne obowiązki, motywacji i samozadowolenia z pracy. Takie powody mają swoje konsekwencje nie tylko w kwestii zmiany firmy, ale również i często przekładają się na zdrowie psychiczne i fizyczne, bądź też sferę prywatną. Jedynym więc wyjściem niejednokrotnie jest zmiana pracy.

Względy logistyczne

Względy logistyczne tak naprawdę wydają się nie mieć znaczenia, wszak dla dobrej pracy będziemy dojeżdżać nawet do drugiego województwa każdego dnia, prawda? Choć tak może wyglądać z pozoru, to - mimo wszystko - jest to ważny aspekt w przypadku zmiany pracy, bowiem po kilku, bądź nawet kilkunastu latach (a zwykle i po paru miesiącach) staje się to coraz bardziej uciążliwe. W ten sposób zaczynamy szukać pracy bliżej naszego miejsca zamieszkania, bądź z lepszym dojazdem i połączeniem komunikacyjnym.

Względy pokoleniowe mają znaczenie

W temacie częstej zmiany pracy przez Polaków warto wziąć pod uwagę kwestię pokoleniową. Różnice pomiędzy generacjami są niezwykle widoczne, dlatego też i powody mogą być różne w stosunku do pokoleń. W związku z tym wyróżnia się tak zwany model XYZ, który określa osoby urodzone w odpowiednich latach i nadaje im właściwe cechy.

Pokolenie X to inaczej Baby Boomers, czyli osoby urodzone w latach 1946 do 1979. Obecnie to właśnie oni w głównej mierze pełnią rolę właścicieli dużych firm i są przełożonymi pokolenia Y i Z. Dla nich najważniejsze jest zaangażowanie i życie zgodne z wyznawanymi wartościami. Co więcej, są oni lojalni wobec własnej firmy i pracodawcy, a stabilność zawodowa to dla nich podstawa. Żyją, żeby pracować i dla większej wypłaty są w stanie poświęcić czas prywatny. Choć dla nich zmiana pracy nie jest najważniejsza, to inaczej sprawa ma się w przypadku pokoleń Y i Z.

Do pokolenia Y zalicza się osoby, które urodziły się w latach 1980 do 1994. Pracują tak naprawdę po to, żeby żyć i przetrwać. Szczęście daje im to, co dzieje się poza miejscem pracy, czyli życie prywatne, a ponadto skupiają się na rozwoju zawodowym. Najczęściej pokolenie Y zmienia pracę średnio co dwa lata.

Dla pracodawców największym wyzwaniem okazuje się pokolenie Z. Są to osoby z lat 1995 w górę. Młodzi pracownicy preferują pracę zdalną, ale również chętnie podejmują się nowych wyzwań i - jeśli wiąże się to ze zmianą pracy - nie wahają się ani dłużej przy podjęciu decyzji. Chcą być swobodni i podejmować się różnych zadań, które pozwolą im szybko awansować. Dla pracodawców pokolenie Z może oznaczać jeszcze większą niż dotychczas rotację. Wśród powodów do zmiany firmy zaś znajdzie się właśnie wspomniana chęć rozwoju zawodowego, bądź też niedocenianie przez przełożonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!