Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

  Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Radzi TOMASZ CICHOŃ, dyplomowany protetyk słuchu, z Centrum Obsługi Źle Słyszących w Katowicach
  Na rynku jest ogromny wybór aparatów słuchowych, które mają różne funkcje i możliwości. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie aparatu najlepiej odpowiadającego potrzebom pacjenta. Błędem jest jednak dobór takiego aparatu na własną rękę albo, co gorsze, na odległość – korzystając z oferty wysyłkowej.

  Szukajmy profesjonalnych firm protetyki słuchu, z profesjonalną obsługą. Tylko tam możliwy jest profesjonalny dobór aparatu słuchowego. Standardem w takich punktach jest profesjonalne badanie słuchu - wykonywane na miejscu, a poprzedzające wybór aparatu. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie sprzedawcy, który powinien umieć przystępnie objaśnić, w jaki sposób działa konkretne urządzenie i jak korygować ustawienia aparatu, aby komfort słyszenia mowy i dźwięków był jak najlepszy.

  Dobrze dobrany aparat słuchowy to aparat ,,skrojony” indywidualnie dla danej osoby, który gwarantuje życie bez ograniczeń. Takie urządzenie potrafi skutecznie zarządzać mową i hałasem. To znaczy – z jednej strony ułatwia wyraźne i komfortowe słyszenie, z drugiej - redukuje szumy wiatru i nie dopuszcza do uciążliwych sprzężeń akustycznych. Dzięki stale rozwijającej się technologii, osoby noszące aparat słuchowy mogą problemu uprawiać sport i bez obaw rozmawiać przez telefon komórkowy. Ba, w wypadku tego ostatniego – rozwiązania technologiczne poszły tak wysoko, że osoba, która używa aparatu słuchowego słyszy przez ,,komórkę” dużo lepiej, aniżeli osoba bez ubytku słuchu.

  Niegdysiejsze kremowe, nieestetyczne ,,banany” na uszach to już przeszłość. Obecnie dostępne na rynku aparaty słuchowe to małe eleganckie urządzenia, w wypadku których indywidualnie – pod klienta - dobiera się nie tylko parametry słuchowe, ale także ich kształt, a nawet kolor. Dzięki temu pozostają w ogóle lub prawie niewidoczne dla osób postronnych.

  Najczęściej spotykane typy i rodzaje obudów (kształtów) aparatów słuchowych, to (do każdego można dołożyć zdjęcie):

  Aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC)
  Najmniejszy dostępny na rynku typ aparatów słuchowych. Aparat CIC jest prawie niewidoczny w uchu. Wszystkie części znajdują się w małej obudowie, która wpasowuje się głęboko w przewód słuchowy. Aparaty CIC są dopasowywane dla każdego ucha oddzielnie, jednak są przeznaczone dla osób, których przewód słuchowy jest wystarczająco duży by umieścić w nim aparat. Ponieważ aparaty te są wyposażone w bardzo małe baterie, ich obsługa wymaga pewnej zręczności. Aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe nie są odpowiednim rozwiązaniem dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu.

  Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (ITC)
  Aparaty ITC są również umieszczane w kanale usznym. Ich baterie są trochę większe. Ten typ aparatów jest przeznaczony dla łagodnych i średnich ubytków słuchu.

  Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE)
  Aparaty ITE są przeznaczone dla szerszego zakresu ubytków słuchu. Dzięki większemu rozmiarowi mogą one pomieścić większe wzmacniacze oraz być wyposażone w np. cewkę telefoniczną. Dla wielu osób są one łatwiejsze w obsłudze.

  Aparaty słuchowe zauszne (BTE)
  Aparaty BTE są umieszczane za uchem. Dźwięk dostaje się do kanału usznego przez rurkę i indywidualnie dopasowaną wkładkę. Ponieważ są one najbardziej odporne na urazy mechaniczne, zaleca się je w przypadku dzieci. Aparaty zauszne zapewniają silniejsze wzmocnienie dźwięku (niż mniejsze aparaty) dzięki mocniejszemu wzmacniaczowi i większej baterii. Są one dostępne w kilku kolorach, aby można je było dopasować do karnacji skóry i koloru włosów, jak również w jasnych, wesołych kolorach dla dzieci.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama