Nowy Ford Focus – styl i wydajność w nowoczesnym wydaniu

  Nowy Ford Focus – styl i wydajność w nowoczesnym wydaniu

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy Ford Focus – styl i wydajność w nowoczesnym wydaniu
  Mało jest obecnie na polskim rynku samochodów, które łączą w sobie ponadczasową elegancję, nowoczesny design, duży komfort użytkowania, a do tego są bardzo ekologiczne. Jeśli szukasz tego typu cech w czterech kołach, to koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na jeden z wariantów nowego Forda Focusa, który został z tworzony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i z poszanowaniem aktualnie panujących trendów.
  Nowy Ford Focus – styl i wydajność w nowoczesnym wydaniu

  Ford = jakość

  Marka Ford nie bez powodu utożsamiana jest z wysoką jakością i dbałością o rozwój własnych produktów. Potwierdzenie tych cech możemy znaleźć niejednokrotnie w historii koncernu, którego sternicy od najdawniejszych lat potrafili przewidzieć trendy rynkowe i dostosować ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. Już założyciel firmy, henry Ford, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że nadchodzi rewolucja i samochód na każdym podjeździe będzie niebawem czymś normalnym. Ten człowiek, podobnie jak dzisiejsi inżynierowie, po prostu wyprzedził swoje czasy.

  A z czym konstruktorzy nowego Forda Focusa musieli sobie poradzić dzisiaj? Przede wszystkim z pogodzeniem bardzo wielu czynników, na które zwraca uwagę przeciętny kupiec samochodu prosto z salonu. Były czasy, gdy liczyły się głównie osiągi, był również moment, gdy ogromną wagę przywiązywano do ekologii i ekonomiczności użytkowania. Kierowcy pamiętają też zapewne okres, w którym sprawdzano każdy centymetr nadwozia, aby prezentował się możliwie jak najpiękniej i najbardziej oryginalnie. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia i inżynierowie, którzy pracowali nad najnowszą generacją Forda Focusa, wiedzieli to doskonale. Efektem ich pracy jest samochód, który łączy w sobie co najmniej kilka najważniejszych cech, składających się na miano auta kompletnego, o czym możecie przekonać się na stronie http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/focus. Obecnie możemy wybierać aż z 11 wariantów tego modelu.

  Design na szóstkę

  ford-rs

  Nowy Focus zachwyca już na pierwszy rzut oka. W przypadku tego modelu szeroko pojęty design (dotyczący zarówno karoserii, jak i wnętrza) nie pozostawia nic do życzenia. W porównaniu do poprzednich generacji nadwozie zostało przeprojektowane – obecnie odznacza się wyrazistymi liniami, które przywodzą na myśl idealne połączenie auta miejskiego ze sportowym zacięciem. Jest to śmiała stylizacja, która szczególnie dobrze sprawdza się w dynamicznych modelach ST, Black, Red oraz RS.

  W środku jest jeszcze lepiej. Wielu ekspertów wskazuje Focusa jako wzór do naśladowania jeśli chodzi o elegancje w motoryzacji. Nic dziwnego – bez względu na to, czy mamy do czynienia z wielofunkcyjną kierownicą, czy małym schowkiem, wszystko zostało wykonane z najwyższej jakości materiałów (używanych najczęściej w samochodach klasy premium), jest bardzo wygodne i prezentuje się niezwykle efektownie. Na uwagę zasługuje również ponadprzeciętna trwałość zastosowanych rozwiązań.

  Wydajność na najwyższym poziomie

  Dla wielu osób dużo ważniejsze o tego, jak samochód wygląda, jest to, co ma pod maską. W tym obszarze Ford Focus najnowszej generacji również nie ma powodu do wstydu.

  Po pierwsze należy wspomnieć, że inżynierowie zastosowali tutaj między innymi nowy model silnika EcoBoost o pojemności 1,5 litra. Jest to nieco mniejsza wersja dotychczas używanego podzespołu, dzięki czemu udało się uzyskać zmniejszoną emisję CO2 do atmosfery oraz zmniejszone zużycie paliwa. Co ważne – wszystko to przy absolutnie zerowym zmniejszeniu mocy silnika i przy zachowaniu identycznej przyjemności w prowadzenia samochodu. Zaletą tej jednostki napędowej jest również fakt, że jest ona kompatybilna zarówno z sześciostopniową, jak i automatyczną skrzynią biegów oraz że dostępnaduża jest w dwóch wariantach – 150 i 182 KM. Warto tutaj podkreślić, że twórcy tego modelu nie ograniczyli się tylko do modelu EcoBoost – w różnych wariantach Forda Focusa możemy też spotkać wysokoprężny silnik 2,0 oraz TDCi o pojemności 1,5 litra – obydwa również ze zmniejszoną emisją CO2.

  Focus na komfort i bezpieczeństwo

  Konstruktorzy Forda zadbali o to, by w nowym Focusie znacznej poprawie uległa wygoda prowadzenia samochodu. W tym celu, oprócz wspomnianego wyżej pieczołowicie dopracowanego wystroju wnętrza, w wybranych wariantach możemy skorzystać z łopatek do zmiany biegów, które znajdują się tuż przy kierownicy, co w modelach sportowych jest bardzo ciekawą alternatywą. Oprócz tego auto charakteryzuje się dużą przestrzenią i funkcjonalnym systemem schowków, które zawsze są pod ręką.

  kierownica-lopatki

  Tym jednak, z czego inżynierowi powinni być szczególnie dumni, jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Ford Focus oferuje teraz między innymi system poprawiający stabilność na zakrętach (Torque Vectoring Control), który na bieżąco monitoruje sytuację na drodze i dostosowuje do niej moment obrotowy kół – a robi to poprzez reakcję ok. 100 razy na sekundę! Poprawie w stosunku do poprzednich generacji uległo również zawieszenie tylne (Control Blade), które jeszcze lepiej tłumi nierówności, poprawia kontrolę nad pojazdem, a jednocześnie zapewnia ciszę w samym kokpicie. Co się jeszcze tyczy łatwości prowadzenia, warto wspomnieć o zaawansowanym systemie Aktywnej Żaluzji Chłodnicy, która reguluje przepływ powietrza przez chłodnicę i komorę silnika, polepszając w ten sposób aerodynamikę pojazdu oraz wpływając na zmniejszone spalanie paliwa.

  Wszystkie wyżej wymienione atuty mają swoje potwierdzenie w liczbach. Oficjalne badania wykazały, że bez względu na to, który z silników znajduje się w pojeździe, emisja CO2 nigdy nie jest wyższa niż 146 g/km, a średnie zużycie paliwa oscyluje w granicach od 4,6 do 6,3 l/100 km. W zależności od jednostki napędowej znajdziemy tutaj również opcje idealne zarówno dla osób przemierzających miejskie dżungle (od zera do setki w 12-14 sekund, maksymalna prędkość poniżej 200 km/h), jak i dla tych, które często jeżdżą w długie trasy (do setki w 8,6 sekundy, V max 222 km/h). Dlatego też bez względu na to, czy poszukujemy rodzinnego, pięciodrzwiowego samochodu miejskiego czy bardziej dynamicznej maszyny o lekko sportowym zacięciu, w Fordzie Focusie znajdziemy wariant, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama